REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych komornik nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń.
Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych komornik nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Tak jest np. przy egzekucji odebrania rzeczy. Komornik pobiera wówczas opłatę stałą w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei opłata stała w wysokości 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego jest pobierana za:
1) wprowadzenie w posiadane nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości (w przypadku przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych opłatę pobiera się od każdego pomieszczenia, które składa się na budynek przedsiębiorstwa),
2) wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz za wprowadzenie dozorcy w dozór nieruchomości,
3) opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdego pomieszczenia.

REKLAMA

Przeczytaj także: Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych komornik nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń takich jak np.: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie, loggie i podobne. Pobiera natomiast opłatę za opróżnienie pomieszczeń i lokali niemieszkalnych, w szczególności garaży, stajni, obór lub sklepów.

Za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.

Komornik wykonujący czynności spisu inwentarza przez 7 godzin pobierze za nią opłatę w wysokości ok 2 tys. zł. (przy założeniu, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 3 300 zł.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłatę stałą w wysokości 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego komornik pobiera od wierzyciela w przypadku otrzymania zlecenia poszukiwania majątku dłużnika (art. 797¹ Kodeksu postępowania cywilnego). W razie nieuiszczenia opłaty w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, komornik zwraca wniosek zawierający zlecenie i nie podejmuje czynności. Jeżeli jednak wierzyciel wniesie opłatę, komornik przystępuje do poszukiwania. W razie odnalezienia majątku dłużnika, pobiera opłatę stałą w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłata ta ulega zmniejszeniu o kwotę opłaty pobranej na podstawie wcześniej, przy otrzymaniu zlecenia poszukiwania majątku.
Komornik pobrał od wierzyciela 100 zł opłaty za poszukiwanie majątku. W wyniku tych czynności odnalazł majątek warty 10 tys. zł. Opłata od tej czynności będzie wynosiła 500 zł i będzie pomniejszona o pobrane wcześniej 100 zł. 

Polecamy serwis Spółki

REKLAMA

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przy egzekucji świadczeń niepieniężnych i dokonywaniu zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych. W tym wypadku wszczęcie egzekucji uzależnione jest od uiszczenia opłaty przez wierzyciela. Komornik nie przystąpi więc do wykonywania swoich czynności, jeżeli wierzyciel, w terminie 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty nie dokona jej. Brak opłaty powoduje zwrot wniosku lub odmowę dokonania czynności.

Za wprowadzenie wierzyciela w posiadanie majątku komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a w razie podjęcia egzekucji na skutek dalszych naruszeń posiadania, opłatę zwiększa się każdorazowo o 100%. 

Przedsiębiorca prowadzący biuro projektowe został pozbawiony ważnych map. Za przywrócenie posiadania ich komornik pobierze opłatę w wysokości 825 zł (przy przyjęciu 3 300 zł jako przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). 

Komornik pobiera także opłaty za opieczętowanie lub zdjęcie pieczęci. Jeżeli odbywa się to bez równoczesnego spisu, pobiera się opłatę stałą w wysokości 4% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego od każdego opieczętowanego pomieszczenia.

Opisane powyżej opłaty za poszczególne czynności nie są oczywiście wszystkimi. Wysokość opłat za inne czynności jest określona w ustawie o komornikach oraz w rozporządzeniu ministerialnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA