reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Tak jest np. przy egzekucji odebrania rzeczy. Komornik pobiera wówczas opłatę stałą w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei opłata stała w wysokości 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego jest pobierana za:
1) wprowadzenie w posiadane nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości (w przypadku przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych opłatę pobiera się od każdego pomieszczenia, które składa się na budynek przedsiębiorstwa),
2) wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz za wprowadzenie dozorcy w dozór nieruchomości,
3) opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdego pomieszczenia.

Przeczytaj także: Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych komornik nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń takich jak np.: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie, loggie i podobne. Pobiera natomiast opłatę za opróżnienie pomieszczeń i lokali niemieszkalnych, w szczególności garaży, stajni, obór lub sklepów.

Za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.

Komornik wykonujący czynności spisu inwentarza przez 7 godzin pobierze za nią opłatę w wysokości ok 2 tys. zł. (przy założeniu, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 3 300 zł.).

Opłatę stałą w wysokości 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego komornik pobiera od wierzyciela w przypadku otrzymania zlecenia poszukiwania majątku dłużnika (art. 797¹ Kodeksu postępowania cywilnego). W razie nieuiszczenia opłaty w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, komornik zwraca wniosek zawierający zlecenie i nie podejmuje czynności. Jeżeli jednak wierzyciel wniesie opłatę, komornik przystępuje do poszukiwania. W razie odnalezienia majątku dłużnika, pobiera opłatę stałą w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłata ta ulega zmniejszeniu o kwotę opłaty pobranej na podstawie wcześniej, przy otrzymaniu zlecenia poszukiwania majątku.
Komornik pobrał od wierzyciela 100 zł opłaty za poszukiwanie majątku. W wyniku tych czynności odnalazł majątek warty 10 tys. zł. Opłata od tej czynności będzie wynosiła 500 zł i będzie pomniejszona o pobrane wcześniej 100 zł. 

Polecamy serwis Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych komornik nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń.
Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych komornik nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama