REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy mają zastosowanie art. 506, 522 i 570 k. p. c. dotyczy to wszczęcia przez sąd postępowania nieprocesowego z urzędu.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy mają zastosowanie art. 506, 522 i 570 k. p. c. dotyczy to wszczęcia przez sąd postępowania nieprocesowego z urzędu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu egzekucyjnym zasadą jest, iż wszczęcie postępowania następuje na wniosek. Jednakże istnieją pewne wyjątki kiedy to wszczęcie egzekucji może nastąpić z urzędu.

Wszczęcie egzekucji z urzędu może mieć miejsce w sytuacji, kiedy to sąd albo też inny uprawniony organ, również może to być komornik zgłoszą organowi egzekucyjnemu prowadzenie egzekucji.

REKLAMA

Z żądaniem takim tj, wszczęcia egzekucji z urzędu może wystąpić sąd pierwszej instancji, rozpoznający sprawę. Egzekucja z urzędu może być wszczęta np. w sprawach alimentacyjnych na mocy art. 1085 k. p. c. artykuł ten mówi, iż wszczęcie z urzędu może nastąpić w sprawach , w których sąd zasądził alimenty. Może to się stać na żądanie sądu pierwszej instancji, który rozpoznawał sprawę. Sąd kieruje wtedy takie żądanie do właściwego organu egzekucyjnego.

Zobacz: Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Postępowanie nieprocesowe

REKLAMA

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy mają zastosowanie art. 506, 522 i 570 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy to wszczęcia przez sąd postępowania nieprocesowego z urzędu. Postanowienie sądu wydane w sprawie która ustawowo może być wszczęta z urzędu podlega wykonaniu z urzędu.

Sprawy w jakich może nastąpić egzekucja z urzędu to sprawy rodzinne i opiekuńcze z wyłączeniem spraw o przysposobienie i zezwolenie na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka a także zezwolenie w tzw. ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku osoby pozostającej pod opieką .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego do kategorii spraw w których egzekucja może być wszczęta z urzędu należą sprawy dot. zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza. Zabezpieczenie spadku sąd dokonuje z urzędu o ile poweźmie informację o fakcie, iż spadkobierca nie jest znany lub jest nieobecny, albo też nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie ma ustawowego przedstawiciela. Wykonanie postępowania o zabezpieczenie spadku i o spisie inwentarza sąd zleca komornikowi albo też innemu organowi.
Wszczęcie egzekucji z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy sąd nakazuje złożenia testamentu a także kiedy wydaje postanowienie o wyjawieniu przedmiotów spadkowych.

Zobacz: Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

Grzywny i kary

Wszczęcie egzekucji z urzędu następuje również w sytuacji egzekucji należności egzekucji sądowych tj. niezapłaconych grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych oraz kosztów postępowania.

Komornik także może wszcząć egzekucję z urzędu w sytuacji nałożenia na dłużnika grzywny orzeczonej przez siebie w trakcie toczącego się postępowania uprawnienie takie dane jest komornikowi na mocy rozporządzenia w sprawie czynności komorniczych. Komornik może wszcząć egzekucję z urzędu w zakresie wykonania postanowienia określającego opłatę egzekucyjną należną komornikowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA