Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?
REKLAMA
REKLAMA
Wszczęcie egzekucji z urzędu może mieć miejsce w sytuacji, kiedy to sąd albo też inny uprawniony organ, również może to być komornik zgłoszą organowi egzekucyjnemu prowadzenie egzekucji.
REKLAMA
Z żądaniem takim tj, wszczęcia egzekucji z urzędu może wystąpić sąd pierwszej instancji, rozpoznający sprawę. Egzekucja z urzędu może być wszczęta np. w sprawach alimentacyjnych na mocy art. 1085 k. p. c. artykuł ten mówi, iż wszczęcie z urzędu może nastąpić w sprawach , w których sąd zasądził alimenty. Może to się stać na żądanie sądu pierwszej instancji, który rozpoznawał sprawę. Sąd kieruje wtedy takie żądanie do właściwego organu egzekucyjnego.
Zobacz: Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?
Postępowanie nieprocesowe
REKLAMA
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy mają zastosowanie art. 506, 522 i 570 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy to wszczęcia przez sąd postępowania nieprocesowego z urzędu. Postanowienie sądu wydane w sprawie która ustawowo może być wszczęta z urzędu podlega wykonaniu z urzędu.
Sprawy w jakich może nastąpić egzekucja z urzędu to sprawy rodzinne i opiekuńcze z wyłączeniem spraw o przysposobienie i zezwolenie na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka a także zezwolenie w tzw. ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku osoby pozostającej pod opieką .
Oprócz tego do kategorii spraw w których egzekucja może być wszczęta z urzędu należą sprawy dot. zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza. Zabezpieczenie spadku sąd dokonuje z urzędu o ile poweźmie informację o fakcie, iż spadkobierca nie jest znany lub jest nieobecny, albo też nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie ma ustawowego przedstawiciela. Wykonanie postępowania o zabezpieczenie spadku i o spisie inwentarza sąd zleca komornikowi albo też innemu organowi.
Wszczęcie egzekucji z urzędu może mieć miejsce także w sytuacji kiedy sąd nakazuje złożenia testamentu a także kiedy wydaje postanowienie o wyjawieniu przedmiotów spadkowych.
Zobacz: Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?
Grzywny i kary
Wszczęcie egzekucji z urzędu następuje również w sytuacji egzekucji należności egzekucji sądowych tj. niezapłaconych grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych oraz kosztów postępowania.
Komornik także może wszcząć egzekucję z urzędu w sytuacji nałożenia na dłużnika grzywny orzeczonej przez siebie w trakcie toczącego się postępowania uprawnienie takie dane jest komornikowi na mocy rozporządzenia w sprawie czynności komorniczych. Komornik może wszcząć egzekucję z urzędu w zakresie wykonania postanowienia określającego opłatę egzekucyjną należną komornikowi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.