reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorcy zawierają umowy z kontrahentami. Jest oczywistym, że z umów tych powinni się wywiązywać. Jeżeli tego nie uczynią, powinni się liczyć z możliwością zaistnienia sytuacji, w której wierzyciel wystąpi do sądu w celu uzyskania swojej należności.

Pozytywne orzeczenie sądu w tej sprawie, zaopatrzone w klauzulę wykonalności stanowi postawę do wystąpienia do komornika o rozpoczęcie egzekucji. Zagadnienie prowadzenia egzekucji jest niezwykle szerokie, zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym. Istnieje wiele sytuacji, w których pierwotny schemat wierzyciel – dług – dłużnik ulega modyfikacjom.

Możliwa jest sytuacji, w której uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy, a przed wydaniem tytułu przejdą na inną osobę. Sąd może wówczas nadać klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Mamy tu do czynienia z klasyczną zmianą podmiotową – zmianą osoby dłużnika.

Przeczytaj również Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela

Jeżeli orzeczenie zaopatrzone w klauzulę wykonalności zostało wydane przeciwko przedsiębiorcy X, który zmarł, wierzyciel może żądać zmiany podmiotu zobowiązanego do świadczenia (na spadkobierców).

W razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową. Mamy tu do czynienia z egzekucją złożoną, która może być rozszerzona zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym.  Przykładowo egzekucja prowadzona przeciwko wspólnikom spółki.

W sytuacji, w której następca ponosi odpowiedzialność tylko z określonych przedmiotów albo do wysokości ich wartości, należy w klauzuli wykonalności zastrzec mu prawo powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczoną odpowiedzialność, o ile prawo to nie jest zastrzeżone już w tytule egzekucyjnym. Jest to z kolei przykład ograniczenia zakresu odpowiedzialności.

Ograniczenie zakresu odpowiedzialności przedsiębiorcy pozostającego w związku małżeńskim tylko do składników przedsiębiorstwa, jeżeli dług powstał w związku z jego prowadzeniem.

Polecamy serwis Odszkodowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama