Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?
REKLAMA
REKLAMA
Pozytywne orzeczenie sądu w tej sprawie, zaopatrzone w klauzulę wykonalności stanowi postawę do wystąpienia do komornika o rozpoczęcie egzekucji. Zagadnienie prowadzenia egzekucji jest niezwykle szerokie, zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym. Istnieje wiele sytuacji, w których pierwotny schemat wierzyciel – dług – dłużnik ulega modyfikacjom.
REKLAMA
Możliwa jest sytuacji, w której uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy, a przed wydaniem tytułu przejdą na inną osobę. Sąd może wówczas nadać klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Mamy tu do czynienia z klasyczną zmianą podmiotową – zmianą osoby dłużnika.
Przeczytaj również Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela
Jeżeli orzeczenie zaopatrzone w klauzulę wykonalności zostało wydane przeciwko przedsiębiorcy X, który zmarł, wierzyciel może żądać zmiany podmiotu zobowiązanego do świadczenia (na spadkobierców).
REKLAMA
W razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową. Mamy tu do czynienia z egzekucją złożoną, która może być rozszerzona zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym. Przykładowo egzekucja prowadzona przeciwko wspólnikom spółki.
W sytuacji, w której następca ponosi odpowiedzialność tylko z określonych przedmiotów albo do wysokości ich wartości, należy w klauzuli wykonalności zastrzec mu prawo powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczoną odpowiedzialność, o ile prawo to nie jest zastrzeżone już w tytule egzekucyjnym. Jest to z kolei przykład ograniczenia zakresu odpowiedzialności.
Ograniczenie zakresu odpowiedzialności przedsiębiorcy pozostającego w związku małżeńskim tylko do składników przedsiębiorstwa, jeżeli dług powstał w związku z jego prowadzeniem.
Polecamy serwis Odszkodowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.