Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela?
REKLAMA
REKLAMA
Przykład: Wierzyciel posiada koparkę (rzecz ruchomą) , na której służy mu prawo zastawu na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 1996r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów Dz. U. Nr 172, poz 1804 z późn . zm.
REKLAMA
Komornik może zająć ruchomość znajdującą się we władaniu wierzyciela.
W powyższej sytuacji takiemu wierzycielowi przysługuje pierwszeństwo w zaspokojeniu swoich wierzytelności przed innymi wierzycielami ale tylko co do sum uzyskanych ze sprzedaży rzeczy objętej zastawem .
Zobacz: Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym
Dzięki prawu ustawowego zastawu banki zabezpieczają swoje roszczenia na rzeczach na zakup których udzieliły osobie kredytu.
Nie zawsze wierzyciel musi żądać zajęcia ruchomości będącej w jego władaniu może np. skierować egzekucję do innego majątku wtedy na wniosek dłużnika komornik może umorzyć egzekucje z tej ruchomości.
Komornik może także zająć ruchomość będącą własnością dłużnika ale pozostającą we władaniu osób trzecich.
Taką ruchomość komornik może zająć o ile osoba trzecia wyrazi na to zgodę albo też przyzna przed komornikiem, że ruchomość stanowi własność dłużnika.
Zobacz: Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca
REKLAMA
Wyrażenie zgody na zajęcie ruchomości musi być dokonane w sposób niewątpliwie zrozumiały , a mianowicie np. przez wydanie bez zastrzeżeń ruchomości i podpisanie protokołu zajęcia, albo też wydając słowne przyzwolenie na zajęcie rzeczy- wtedy komornik powinien zamieścić w protokole stosowny zapis.
W sytuacji kiedy osoba trzecia odmawia wydania rzeczy i nie daje zgody na zajęcie ruchomości, wierzyciel może na mocy art. 905 k. p. c. wystąpić o wydanie rzeczy . Art. ten mówi, "jeżeli zajęta została wierzytelność, z mocy której mają być wydane dłużnikowi na własność ruchomości, będą one wydane komornikowi w miejscu, w którym miały być wydane dłużnikowi".
Zajęcie ruchomości dokonane będzie przez samo zajęcie wierzytelności o ich wydanie.
Zgoda osoby trzeciej nie jest wymagana jeżeli włada ona wspólnie ruchomością z dłużnikiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.