REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Cesja wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ niweluje niewypłacalność dłużnika.
Cesja wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ niweluje niewypłacalność dłużnika.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca występujący w obrocie musi liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej. W sytuacji, gdy nie może on uregulować swoich długów, może je sprzedać. Operacja ta jest dozwolona prawem i regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Korzystają z niej zarówno małe przedsiębiorstw, jak i firmy międzynarodowe.

Sprzedaż wierzytelności, czyli długów, które powstały w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej polega na przeniesieniu ich ze zbywcy (wierzyciela) zwanego cedantem na nabywcę, czyli cesjonariusza.

REKLAMA

Dłużnik powinien uregulować należność za wykonaną usługę. Nie robi tego jednak. Wierzyciel może w takim wypadku sprzedać swój dług, zazwyczaj firmie zajmującej się tego typu działalnością. Dług przejmuje owa firma, zaś wierzyciel uzyskuje od nich swoja należność. Pd dokonania cesji, to właśnie owa firma będzie dochodziła od dłużnika należności.

Przeniesienie to może dotyczyć nie tylko długów już istniejących, ale także wierzytelności, które nie są jeszcze wymagalne. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy zobowiązanie już powstało, ale termin zapłaty, czy realizacji jeszcze nie nadszedł. Taka wierzytelność także może być przedmiotem cesji.

Dowiedz się Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika

Cesja wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ niweluje niewypłacalność dłużnika. Jest to istotne, zarówno przy długach już istniejących, jak również przy wierzytelnościach, których termin realizacji jeszcze nie nadszedł. W tym ostatnim przypadku wyłącza wierzyciela z całej sytuacji, gdyż zostaje on zaspokojony. Oprócz tego cesja wierzytelności ogranicza koszty dochodzenia ich. Nie mamy bowiem do czynienia wówczas z kosztami postępowania przed sądem oraz późniejszym postępowaniem egzekucyjnym. Jest to również ogromna oszczędność czasu. Cesja wierzytelności i długów jest więc korzystna dla wierzyciela, także ze względu na natychmiastową wypłacalność nabywcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Spółki

REKLAMA

Oczywiście sprzedaż długów ma i swoje wady. Podstawową jest koszt takiej cesji. Jest bowiem oczywiste, że firma, która przejmuje wierzytelność musi na tym zarobić. Jej zysk uzależniony jest od kilu czynników, m.in. stopień niewypłacalności dłużnika, udokumentowanie długów itp. tak więc, gdy istnieją spore szanse na uzyskanie niewielkiej należności, koszt cesji będzie mniejszy, niż przy cesji wielu wierzytelności, na dodatek trudnych do odzyskania.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, każdy wierzyciel powinien samodzielnie rozważyć, czy pozbycie się długu jest dla niego korzystne, czy lepiej poczekać z nadzieją, że niesolidny kontrahent jednak zapłaci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA