Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż wierzytelności, czyli długów, które powstały w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej polega na przeniesieniu ich ze zbywcy (wierzyciela) zwanego cedantem na nabywcę, czyli cesjonariusza.
REKLAMA
Dłużnik powinien uregulować należność za wykonaną usługę. Nie robi tego jednak. Wierzyciel może w takim wypadku sprzedać swój dług, zazwyczaj firmie zajmującej się tego typu działalnością. Dług przejmuje owa firma, zaś wierzyciel uzyskuje od nich swoja należność. Pd dokonania cesji, to właśnie owa firma będzie dochodziła od dłużnika należności.
Przeniesienie to może dotyczyć nie tylko długów już istniejących, ale także wierzytelności, które nie są jeszcze wymagalne. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy zobowiązanie już powstało, ale termin zapłaty, czy realizacji jeszcze nie nadszedł. Taka wierzytelność także może być przedmiotem cesji.
Dowiedz się Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika
Cesja wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ niweluje niewypłacalność dłużnika. Jest to istotne, zarówno przy długach już istniejących, jak również przy wierzytelnościach, których termin realizacji jeszcze nie nadszedł. W tym ostatnim przypadku wyłącza wierzyciela z całej sytuacji, gdyż zostaje on zaspokojony. Oprócz tego cesja wierzytelności ogranicza koszty dochodzenia ich. Nie mamy bowiem do czynienia wówczas z kosztami postępowania przed sądem oraz późniejszym postępowaniem egzekucyjnym. Jest to również ogromna oszczędność czasu. Cesja wierzytelności i długów jest więc korzystna dla wierzyciela, także ze względu na natychmiastową wypłacalność nabywcy.
Polecamy serwis Spółki
REKLAMA
Oczywiście sprzedaż długów ma i swoje wady. Podstawową jest koszt takiej cesji. Jest bowiem oczywiste, że firma, która przejmuje wierzytelność musi na tym zarobić. Jej zysk uzależniony jest od kilu czynników, m.in. stopień niewypłacalności dłużnika, udokumentowanie długów itp. tak więc, gdy istnieją spore szanse na uzyskanie niewielkiej należności, koszt cesji będzie mniejszy, niż przy cesji wielu wierzytelności, na dodatek trudnych do odzyskania.
Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, każdy wierzyciel powinien samodzielnie rozważyć, czy pozbycie się długu jest dla niego korzystne, czy lepiej poczekać z nadzieją, że niesolidny kontrahent jednak zapłaci.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.