reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

W związku z tym istnieje konieczność „zmieszczenia się” w ramach czasowych narzuconych przez przepisy. W innym przypadku można spotkać się z sytuacją, w której dłużnik podniesie zarzut przedawniania i odzyskanie należności nie będzie możliwe.

Jeżeli sąd uzna roszczenie przedsiębiorcy za zasadne, ma on długi czas na jego egzekucję, przepisy stanowią bowiem, że roszczenie uznane przez sąd przedawnia się z upływem dziesięciu lat. 

Przedsiębiorca wystąpił do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności, polegającej na zapłacie 100 tys. zł. za wykonane usługi. Wyrok uprawomocnił się 10 października 2010 r. Od tego dnia przedsiębiorca ma dokładnie dziesięć lat na wszczęcie egzekucji i inne czynności niezbędne do odzyskania swojej należności.

Przeczytaj również: Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Jeżeli więc w tym okresie przedsiębiorca rozpocznie egzekucję, a w jej toku podejmie także niezbędne czynności, celem uzyskania należnej mu kwoty (np. wnioskowanie o wyjawienie majątku) może liczyć na powodzenie tych działań. Jeżeli natomiast nie wykona koniecznych, przewidzianych prawem czynności, powinien liczyć się z możliwością nieuzyskania zapłaty. Co więcej, wierzyciel jest zobowiązany podjąć działania egzekucyjne w terminie roku od chwili gdy staje się to możliwe. Niepodjęcie tych działań również powoduje umorzenie postępowania. Oczywiście dokonanie określonych czynności powoduje przerwanie tego rocznego okresu i rozpoczęcie go na nowo. Nie wszystkie jednak czynności umożliwiają przerwanie biegu przedawnienia. Jedną z nich jest wniosek o wyjawienie majątku.

Polecamy serwis Odszkodowania

Sąd Najwyższy uznał, że czynność jaką jest wnioskowanie o wyjawienie majątku przez dłużnika, nie przerywa biegu przedawnienia. Dlatego też niezwykle ważne jest dotrzymywanie terminów i pilnowanie, aby ich nie przekroczyć. Może mieć to bowiem przykre skutki w postaci niemożliwości uzyskania swojej należności. Należy więc pamiętać o rocznym terminie na dokonanie czynności w postępowaniu oraz dziesięciu latach, po upływie których nie jest już możliwe w żaden sposób odzyskanie swojej należności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama