REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Jeżeli sąd uzna roszczenie przedsiębiorcy za zasadne, ma on długi czas na jego egzekucję.
Jeżeli sąd uzna roszczenie przedsiębiorcy za zasadne, ma on długi czas na jego egzekucję.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

W związku z tym istnieje konieczność „zmieszczenia się” w ramach czasowych narzuconych przez przepisy. W innym przypadku można spotkać się z sytuacją, w której dłużnik podniesie zarzut przedawniania i odzyskanie należności nie będzie możliwe.

REKLAMA

Jeżeli sąd uzna roszczenie przedsiębiorcy za zasadne, ma on długi czas na jego egzekucję, przepisy stanowią bowiem, że roszczenie uznane przez sąd przedawnia się z upływem dziesięciu lat. 

Przedsiębiorca wystąpił do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności, polegającej na zapłacie 100 tys. zł. za wykonane usługi. Wyrok uprawomocnił się 10 października 2010 r. Od tego dnia przedsiębiorca ma dokładnie dziesięć lat na wszczęcie egzekucji i inne czynności niezbędne do odzyskania swojej należności.

Przeczytaj również: Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Jeżeli więc w tym okresie przedsiębiorca rozpocznie egzekucję, a w jej toku podejmie także niezbędne czynności, celem uzyskania należnej mu kwoty (np. wnioskowanie o wyjawienie majątku) może liczyć na powodzenie tych działań. Jeżeli natomiast nie wykona koniecznych, przewidzianych prawem czynności, powinien liczyć się z możliwością nieuzyskania zapłaty. Co więcej, wierzyciel jest zobowiązany podjąć działania egzekucyjne w terminie roku od chwili gdy staje się to możliwe. Niepodjęcie tych działań również powoduje umorzenie postępowania. Oczywiście dokonanie określonych czynności powoduje przerwanie tego rocznego okresu i rozpoczęcie go na nowo. Nie wszystkie jednak czynności umożliwiają przerwanie biegu przedawnienia. Jedną z nich jest wniosek o wyjawienie majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Odszkodowania

Sąd Najwyższy uznał, że czynność jaką jest wnioskowanie o wyjawienie majątku przez dłużnika, nie przerywa biegu przedawnienia. Dlatego też niezwykle ważne jest dotrzymywanie terminów i pilnowanie, aby ich nie przekroczyć. Może mieć to bowiem przykre skutki w postaci niemożliwości uzyskania swojej należności. Należy więc pamiętać o rocznym terminie na dokonanie czynności w postępowaniu oraz dziesięciu latach, po upływie których nie jest już możliwe w żaden sposób odzyskanie swojej należności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA