| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?

Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w wielu formach organizacyjno – prawnych. Jedną z nich jest spółka komandytowo – akcyjna. Forma ta uzyskuje z każdym rokiem coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Jest jednak obecnie spółką najrzadziej wybieraną. Być może jest to związane ze specyficzną jej konstrukcją, która z jednej strony nakazuje stosowanie przepisów dotyczących spółek osobowych, z drugiej zaś spółek kapitałowych.

Jedną z sytuacji, w której należy stosować przepisy dotyczące spółki akcyjnej jest moment rejestracji spółki komandytowo – akcyjnej. Zgodnie z tymi przepisami do zgłoszenia tej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego należy dołączyć potwierdzony przez bank lub firmę inwestycyjną dowód wpłaty na akcje, dokonanej na rachunek spółki w organizacji. W przypadku zaś gdy statut przewiduje pokrycie kapitału zakładowego wkładami niepieniężnymi po dokonaniu rejestracji, należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wniesienie tych wkładów do spółki jest zgodne z postanowieniami statutu.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami

W przypadku spółki komandytowo – akcyjnej, która jest jednak spółką osobową, a więc przed rejestracją nie ma osobowości prawnej, a tym samym nie jest możliwe założenie dla niej rachunku bankowego, obowiązek ten staje się problematyczny. Banki bowiem, przed założeniem rachunku żądają zazwyczaj dowodu wpisu do KRSu. Tym sposobem koło się zamyka.Problem ten należy rozwiązać następująco. Otóż w artykule 126 § 1 pkt. 2 kodeku spółek handlowych zostało użyte sformułowanie „odpowiednio”. W związku z tym należy tłumaczyć ten przepis w sposób nieco zmodyfikowany. Dowodem na wniesienie wkładów przez akcjonariuszy dla KRSu powinno być zapewnienie przez akcjonariuszy, że wkłady na akcje zostały dokonane. 

Polecamy serwis Odszkodowania

Wspólnicy postanawiają utworzyć spółkę komandytowo – akcyjną. W związku z tym określają rodzaj i wysokość wkładów na akcje, które następnie wnoszą na pokrycie kapitału. W sądzie rejestrowym zaś powinni złożyć oświadczenie, w którym znajdą się zapewnienia wszystkich akcjonariuszy, że owe wkłady na akcje zostały wniesione prawidłowo. Zapewnienie to powinno być dla sądy wystarczające.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »