REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wnoszenie wkładu z wadami do spółki - zakres temporalny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Do stosunków prawnych w zakresie spółek handlowych istniejących w dniu wejścia w życie kodeksu stosuje się właśnie jego przepisy, chyba że inne jego przepisy stanowią inaczej.
Do stosunków prawnych w zakresie spółek handlowych istniejących w dniu wejścia w życie kodeksu stosuje się właśnie jego przepisy, chyba że inne jego przepisy stanowią inaczej.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa regulujące prowadzenie działalności gospodarczej z biegiem czasu ulegają istotnym zmianom. Jak rozwiązać problem, gdy taka sytuacja dotyczy wkładu z wadami wniesionego do spółki? Odpowiada ekspert wieszjak.pl.

REKLAMA

Zakres temporalny wnoszenia wadliwego wkładu do spółki wiąże się z zasadami obowiązywania prawa. Wykonywanie działalności gospodarczej odbywa się w oparciu o przepisy prawa. Jednak regulacje prawne zmieniają się z upływem czasu powodując także modyfikację stosunków, które regulują. W związku z tym pojawia się pytanie jakie prawo reguluje sytuację, która zaistniała po czasie zmiany owego prawa.

REKLAMA

Kwestia intertemporalna pojawiła się między innymi w związku z wprowadzeniem 15 września 2000r. Kodeksu spółek handlowych. Może mieć bowiem miejsce sytuacja, w której podmiot wniósł wkład do spółki przed wejściem w życie kodeksu, a następnie okazało się, że wkład ten miał wady. Czy w takiej sytuacji spółka może korzystać z ochrony przewidzianej w kodeksie, gdy wspólnik albo akcjonariusz, który wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu, ponadto, gdy umowa albo statut spółki przewiduje, że spółce przysługują wówczas także inne uprawnienia, ów wspólnik lub akcjonariusz jest zobowiązany również do tych innych świadczeń?

Przystępując do omawiania zagadnienia intertemporalności ochrony spółki, wynikającej ze przepisów kodeksu spółek handlowych, należy odpowiedzieć na pytanie, czy te przepisy mogą być w ogóle w takich sytuacjach stosowane. Rozpatrzenia wymagają art. 612, 620 i 628 k.s.h.

Do stosunków prawnych w zakresie spółek handlowych istniejących w dniu wejścia w życie kodeksu stosuje się właśnie jego przepisy, chyba że inne jego przepisy stanowią inaczej.

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że przy takiej regulacji kwestia intertemporalna jest rozstrzygnięta i nie ma potrzeby na jej roztrząsanie. Okazuje się jednak, że właśnie ten fragment, „o ile inne jego przepisy stanowią inaczej” powoduje konieczność głębszej analizy. Kolejne bowiem przepisy stwierdzają, że do oceny skutków zdarzeń prawnych stosuje się przepisy obowiązujące w dniu, w którym zdarzenia te nastąpiły, a jednocześnie zastrzegają w razie wątpliwości, czy mają być stosowane przepisy dotychczasowe, czy przepisy ustawy, należy stosować przepisy ustawy. Jak widać problematyka dosyć skomplikowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W doktrynie zdania są bardzo podzielone. Jej jedna część uważa, że należy stosować przepisy nowe, czyli kodeksu spółek handlowych, druga zaś wiąże stosowane prawo z momentem zaistnienia stosunku prawnego, a tym samym domaga się stosowania przepisów dotychczasowych. Jeżeli jednak zastanowić się nad ochroną spółki w razie wniesienia wadliwego wkładu, wydaje się, że zastosowanie regulacji z kodeksu spółek handlowych jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Polecamy: Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

Sama czynność prawna wniesienia wkładów niepieniężnych do spółki z o. o. lub akcyjnej jest co prawda czynnością jednorazową, chwilową, dokonaną pod rządami konkretnych przepisów. Nie można jednak na tym zakończyć owej czynności, ponieważ jej dokonanie rodzi daleko idące skutki i ma wpływ długofalowy. Wniesienie wkładu wiąże się z objęciem udziałów lub akcji w spółce, co znacząco wpływa na rolę wspólnika, który uzyskuje tym samym pewne uprawnienia np. decydowanie o losach spółki, prawo do dywidendy itp. Tak rozumiane wniesienie wkładów staje się czynnością długofalową, a tym samym czynnością, której skutki trwają nadal pod rządami nowych przepisów. Jeżeli więc skutkiem wniesienia wkładu będzie ujawnienie jego wady, a stanie to już pod rządami nowej ustawy, stosowanie nowych przepisów okazuje się być jak najbardziej zasadne. Przepis jednoznacznie traktuje, że do stosunków prawnych w zakresie spółek handlowych istniejących w dniu wejścia w życie ustawy stosuje się jej przepisy, a ujawnienie wady jest właśnie skutkiem stosunku prawnego.

Oprócz tego, skoro sam przepis wskazuje czy mają być stosowane przepisy dotychczasowe, czy przepisy ustawy. Przepis ten jest zaworem bezpieczeństwa w razie konfliktu, czy stosować regulacje dotychczasowe, czy nowe.

W tym samym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy – Izba Cywilna. W uchwale z dnia 29 października 2009 r. (sygnatura III CZP 61/2009) stwierdza on, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, do której przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.), wspólnik wniósł wkład niepieniężny mający wady prawne, korzysta z ochrony przewidzianej w art. 14 § 2 w związku z art. 612 tej ustawy, zaś bieg dziesięcioletniego terminu przedawnienia roszczenia, o którym mowa w art. 14 § 2 Kodeksu spółek handlowych, rozpoczyna się od dnia wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym tej spółki. Skoro więc sam Sąd Najwyższy uznaje, że w razie wniesienia wkładu mającego wady jeszcze pod rządami starej ustawy, do ochrony spółki należy stosować przepisy nowe, wydaje się, że nie powinno być w tej kwestii wątpliwości. Należy przy tym zaznaczyć, że przez analogię ta sama zasada odnosi się do spółki akcyjnej.

Polecamy: Spółka z o.o. w organizacji - porada

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA