REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W przypadku gdy świadczenia obu stron są podzielne, a dłużnik jest w zwłoce tylko co do części świadczenia, uprawnienia wierzyciela ulegają ograniczeniu.
W przypadku gdy świadczenia obu stron są podzielne, a dłużnik jest w zwłoce tylko co do części świadczenia, uprawnienia wierzyciela ulegają ograniczeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Dłużnik pozostaje w zwłoce, gdy nie dotrzymuje terminu spełnienia świadczenia na skutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność. Do okoliczności tych zaliczyć można zarówno niedotrzymanie terminu spełnienia świadczenia z winy dłużnika, jak i z winy osób, którym wykonanie zobowiązania powierzył lub z pomocą których zobowiązanie wykonuje.

Wierzyciel w przypadku zwłoki dłużnika, a także winy osób wskazanych powyżej ma prawo:

REKLAMA

  • żądać od dłużnika spełnienia świadczenia;
  • domagać się naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki dłużnika (odszkodowanie zgłoszone wraz z żądaniem spełnienia świadczenia ogranicza się jedynie do szkody wynikłej z nieterminowego spełnienia świadczenia);
  • nie przyjąć świadczenia i żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania – w sytuacji gdy świadczenie utraciło dla wierzyciela całkowicie lub w przeważającym stopniu znaczenie;
  • domagać się wykonania zastępczego;
  • odstąpienia (w przypadku umów wzajemnych) od umowy po uprzednim wyznaczeniu dłużnikowi terminu do wykonania zobowiązania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu tego terminu wierzyciel może od umowy odstąpić (wyznaczenie przez wierzyciela dodatkowego terminu do wykonania przez dłużnika zobowiązania nie jest konieczne, jeżeli prawo odstąpienia zostało zastrzeżone w umowie, a także gdy wykonanie zobowiązanie przez jedną ze stron po upływie terminu nie miałoby już dla drugiej strony znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania czy też wiadomy stronie będącej w zwłoce cel umowy).

W przypadku gdy świadczenia obu stron są podzielne, a dłużnik jest w zwłoce tylko co do części świadczenia, uprawnienia wierzyciela ulegają ograniczeniu.

Porównaj Przejęcie długu

Uprawnienia wierzyciela w przypadku zwłoki dłużnika w umowach obejmujących świadczenia podzielne. W takim przypadku wierzyciel ma prawo do:

  • odstąpienia od tej części świadczenia, z którą dłużnik popadł w zwłokę, albo
  • odstąpienia, co do całej pozostałej jeszcze części świadczenia (obejmujące część świadczenia zaległego, jak i tego jeszcze niewymagalnego;
  • wyjątkowo, odstąpienia od umowy w całości – takie uprawnienie przysługuje wierzycielowi jedynie w przypadku gdyby wykonanie częściowe nie miało dla niego znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania lub zamierzony cel umowy, wiadomy dłużnikowi.

Polecamy serwis Umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma A zobowiązała się dostarczyć firmie B określone w umowie stroje na specjalny występ organizowany przez firmę B tylko jeden raz w roku. Termin spełnienia świadczenia przez firmę A została przez strony określony na dzień 1 czerwca. Jeszcze przed nadejściem terminu dostarczenia strojów na imprezę, firma A poinformowała drugą stronę, że stroje dostarczyć może z lekkim opóźnieniem – najwcześniej 2 czerwca. Czy firma B ma prawo odstąpić od umowy, mimo iż umowa nie przewidywała możliwości odstąpienia od umowy, a wierzyciel (B) nie wyznaczył firmie A dodatkowego terminu do wykonania umowy? Tak. W przypadku zwłoki dłużnika, wierzyciel będzie miał prawo odstąpić od umowy, gdy wykonanie zobowiązania po upływie terminu nie miałoby już dla niego znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania czy też wiadomy stronie będącej w zwłoce cel umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA