Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika?
REKLAMA
REKLAMA
Wierzyciel w przypadku zwłoki dłużnika, a także winy osób wskazanych powyżej ma prawo:
REKLAMA
- żądać od dłużnika spełnienia świadczenia;
- domagać się naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki dłużnika (odszkodowanie zgłoszone wraz z żądaniem spełnienia świadczenia ogranicza się jedynie do szkody wynikłej z nieterminowego spełnienia świadczenia);
- nie przyjąć świadczenia i żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania – w sytuacji gdy świadczenie utraciło dla wierzyciela całkowicie lub w przeważającym stopniu znaczenie;
- domagać się wykonania zastępczego;
- odstąpienia (w przypadku umów wzajemnych) od umowy po uprzednim wyznaczeniu dłużnikowi terminu do wykonania zobowiązania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu tego terminu wierzyciel może od umowy odstąpić (wyznaczenie przez wierzyciela dodatkowego terminu do wykonania przez dłużnika zobowiązania nie jest konieczne, jeżeli prawo odstąpienia zostało zastrzeżone w umowie, a także gdy wykonanie zobowiązanie przez jedną ze stron po upływie terminu nie miałoby już dla drugiej strony znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania czy też wiadomy stronie będącej w zwłoce cel umowy).
W przypadku gdy świadczenia obu stron są podzielne, a dłużnik jest w zwłoce tylko co do części świadczenia, uprawnienia wierzyciela ulegają ograniczeniu.
Porównaj Przejęcie długu
Uprawnienia wierzyciela w przypadku zwłoki dłużnika w umowach obejmujących świadczenia podzielne. W takim przypadku wierzyciel ma prawo do:
- odstąpienia od tej części świadczenia, z którą dłużnik popadł w zwłokę, albo
- odstąpienia, co do całej pozostałej jeszcze części świadczenia (obejmujące część świadczenia zaległego, jak i tego jeszcze niewymagalnego;
- wyjątkowo, odstąpienia od umowy w całości – takie uprawnienie przysługuje wierzycielowi jedynie w przypadku gdyby wykonanie częściowe nie miało dla niego znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania lub zamierzony cel umowy, wiadomy dłużnikowi.
Polecamy serwis Umowy
Firma A zobowiązała się dostarczyć firmie B określone w umowie stroje na specjalny występ organizowany przez firmę B tylko jeden raz w roku. Termin spełnienia świadczenia przez firmę A została przez strony określony na dzień 1 czerwca. Jeszcze przed nadejściem terminu dostarczenia strojów na imprezę, firma A poinformowała drugą stronę, że stroje dostarczyć może z lekkim opóźnieniem – najwcześniej 2 czerwca. Czy firma B ma prawo odstąpić od umowy, mimo iż umowa nie przewidywała możliwości odstąpienia od umowy, a wierzyciel (B) nie wyznaczył firmie A dodatkowego terminu do wykonania umowy? Tak. W przypadku zwłoki dłużnika, wierzyciel będzie miał prawo odstąpić od umowy, gdy wykonanie zobowiązania po upływie terminu nie miałoby już dla niego znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania czy też wiadomy stronie będącej w zwłoce cel umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.