REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W przypadku gdy świadczenia obu stron są podzielne, a dłużnik jest w zwłoce tylko co do części świadczenia, uprawnienia wierzyciela ulegają ograniczeniu.
W przypadku gdy świadczenia obu stron są podzielne, a dłużnik jest w zwłoce tylko co do części świadczenia, uprawnienia wierzyciela ulegają ograniczeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Dłużnik pozostaje w zwłoce, gdy nie dotrzymuje terminu spełnienia świadczenia na skutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność. Do okoliczności tych zaliczyć można zarówno niedotrzymanie terminu spełnienia świadczenia z winy dłużnika, jak i z winy osób, którym wykonanie zobowiązania powierzył lub z pomocą których zobowiązanie wykonuje.

Wierzyciel w przypadku zwłoki dłużnika, a także winy osób wskazanych powyżej ma prawo:

REKLAMA

  • żądać od dłużnika spełnienia świadczenia;
  • domagać się naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki dłużnika (odszkodowanie zgłoszone wraz z żądaniem spełnienia świadczenia ogranicza się jedynie do szkody wynikłej z nieterminowego spełnienia świadczenia);
  • nie przyjąć świadczenia i żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania – w sytuacji gdy świadczenie utraciło dla wierzyciela całkowicie lub w przeważającym stopniu znaczenie;
  • domagać się wykonania zastępczego;
  • odstąpienia (w przypadku umów wzajemnych) od umowy po uprzednim wyznaczeniu dłużnikowi terminu do wykonania zobowiązania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu tego terminu wierzyciel może od umowy odstąpić (wyznaczenie przez wierzyciela dodatkowego terminu do wykonania przez dłużnika zobowiązania nie jest konieczne, jeżeli prawo odstąpienia zostało zastrzeżone w umowie, a także gdy wykonanie zobowiązanie przez jedną ze stron po upływie terminu nie miałoby już dla drugiej strony znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania czy też wiadomy stronie będącej w zwłoce cel umowy).

W przypadku gdy świadczenia obu stron są podzielne, a dłużnik jest w zwłoce tylko co do części świadczenia, uprawnienia wierzyciela ulegają ograniczeniu.

Porównaj Przejęcie długu

Uprawnienia wierzyciela w przypadku zwłoki dłużnika w umowach obejmujących świadczenia podzielne. W takim przypadku wierzyciel ma prawo do:

  • odstąpienia od tej części świadczenia, z którą dłużnik popadł w zwłokę, albo
  • odstąpienia, co do całej pozostałej jeszcze części świadczenia (obejmujące część świadczenia zaległego, jak i tego jeszcze niewymagalnego;
  • wyjątkowo, odstąpienia od umowy w całości – takie uprawnienie przysługuje wierzycielowi jedynie w przypadku gdyby wykonanie częściowe nie miało dla niego znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania lub zamierzony cel umowy, wiadomy dłużnikowi.

Polecamy serwis Umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma A zobowiązała się dostarczyć firmie B określone w umowie stroje na specjalny występ organizowany przez firmę B tylko jeden raz w roku. Termin spełnienia świadczenia przez firmę A została przez strony określony na dzień 1 czerwca. Jeszcze przed nadejściem terminu dostarczenia strojów na imprezę, firma A poinformowała drugą stronę, że stroje dostarczyć może z lekkim opóźnieniem – najwcześniej 2 czerwca. Czy firma B ma prawo odstąpić od umowy, mimo iż umowa nie przewidywała możliwości odstąpienia od umowy, a wierzyciel (B) nie wyznaczył firmie A dodatkowego terminu do wykonania umowy? Tak. W przypadku zwłoki dłużnika, wierzyciel będzie miał prawo odstąpić od umowy, gdy wykonanie zobowiązania po upływie terminu nie miałoby już dla niego znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania czy też wiadomy stronie będącej w zwłoce cel umowy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA