REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejęcie długu

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
To samo zobowiązanie z punktu widzenia wierzyciela jest nazywane wierzytelnością i obejmuje ogół jego uprawnień.
To samo zobowiązanie z punktu widzenia wierzyciela jest nazywane wierzytelnością i obejmuje ogół jego uprawnień.

REKLAMA

REKLAMA

Jeden z użytkowniku portalu Wieszjak.pl w mailu skierowanym do redakcji opisuje przypadek przejęcia długu przez osobę trzecią bez zgody wierzyciela. Jak opisuje, gdy minął termin płatności należności zamiast świadczenia pieniężnego otrzymał on od dłużnika pismo z kserokopią umowy, z której wynikało, iż zadłużenie zostało przejęte przez spółkę ze Szczecina.

Na tle przytoczonego przypadku rodzi się szereg pytań: Czy przejęcie długu jest prawnie dopuszczalne? Kto może być stroną takiej umowy? Jakie skutki prawne wywołuje umowa o przejęcie długu?

REKLAMA

Dług to nie to samo co wierzytelność

Zanim jednak znajdziemy odpowiedzi na te i inne pytania należy sobie uświadomić różnicę pomiędzy pojęciem długu a przelewem wierzytelności.

To samo zobowiązanie z punktu widzenia wierzyciela jest nazywane wierzytelnością i obejmuje ogół jego uprawnień. Z punktu widzenia zaś dłużnika jest ono długiem i zawiera w sobie ogół obowiązków dłużnika. O ile obrót wierzytelnościami co do zasady nie wymaga zgody dłużnika, o tyle przy umowie o przejęcie długu obowiązuje odwrotna reguła.

Zobacz również serwis: Windykacja

Umowa o przejęcie długu

Umowa o przejęcie długu polega na tym, że osoba trzecia wstępuje w miejsce dłużnika, przejmując wszelkie jego obowiązki, a ten zostaje z długu zwolniony. Przejęcie długu nie powoduje zmiany treści stosunku zobowiązaniowego, zmianie ulega wyłącznie podmiot zobowiązany do spełnienia świadczenia – w miejsce dotychczasowego dłużnika wchodzi przejmujący dług (przejemca).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Umowy

Dlaczego ktoś mógłby być zainteresowany przejęciem długu?

REKLAMA

Umową o przejęcie długu jest z reguły elementem szerszego stosunku prawnego. Przykładowo niewypłacalna spółdzielnia przenosi własność nieruchomości, na której rozpoczęto proces budowlany, na rzecz jednego z wykonawców, wobec którego była zadłużona. W zamian wykonawca zwalnia spółdzielnię z długu i zobowiązuje się do spłaty jej wierzytelności w stosunku do projektanta inwestycji, przejmując tym samym w stosunku do niego dług.

Przejęcie długu może być dokonane również pod innym tytułem prawnym (np. sprzedaż, zamiana, darowizna), mającym podstawę w stosunku pomiędzy wierzycielem a przejemcą lub tym ostatnim a dotychczasowym dłużnikiem albo od niego oderwanym.

Dwa warianty umowy

Zgodnie z art. 519 § 2 Kodeksu cywilnego do przejęcia długu może dojść w dwojaki sposób:

 1. poprzez mowę pomiędzy wierzycielem a przejemcą, przy czym zgodę na takie przejęcie musi wyrazić dotychczasowy dłużnik,
 2. w drodze umowy pomiędzy dotychczasowym dłużnikiem a przejemcą za zgodą wierzyciela.

W obu przypadkach ta czynność prawna dokonywana jest w dwóch etapach: pierwszy – obejmuje zawarcie umowy o przejęcie długu, drugi – to oświadczenie zawierające zgodę na zmianę dłużnika. Zgoda ta może być wyrażona na ręce którejkolwiek ze stron umowy o przejęcie długu zarówno przed, jak i po jej zawarciu. W tym ostatnim przypadku zgoda wywołuje skutki prawne od chwili zawarcia umowy.

I co z tego wynika ...

Wracając jednak do problemu naszego użytkownika należy stwierdzić, iż dopóki nie wyrazi on zgody na przejęcie długu przez przejmującą dług spółkę, przedstawiona mu przez dotychczasowego dłużnika umowa o przejęcie długu jest bezskuteczna, a ten ostatni musi wykonać zobowiązanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA