REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli sposób na nierzetelnego dłużnika

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Umowa przewłaszczenia zawierana jest pomiędzy dającym zabezpieczenie, zwanym też przewłaszczającym, a wierzycielem określanym jako przyjmujący.
Umowa przewłaszczenia zawierana jest pomiędzy dającym zabezpieczenie, zwanym też przewłaszczającym, a wierzycielem określanym jako przyjmujący.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce obrotu gospodarczego nieustannie poszukuje się rozwiązań prawnych służących zabezpieczaniu transakcji handlowych. Oczekuje się od nich, iż będą stwarzać wierzycielowi możliwość pewnego i szybkiego zaspokojenia wierzytelności w przypadku niespełnienia świadczenia przez dłużnika. Z drugiej zaś strony powinny one być możliwie najmniej dolegliwe dla dłużnika.

Pojawia się pytanie, czy te sprzeczne interesy wierzyciela i dłużnika są możliwe do pogodzenia? Okazuje się, że tak, a jednym ze sposobów jest wykorzystanie instytucji przewłaszczenia na zabezpieczenie. Nie zostało ono wprost uregulowane w Kodeksie cywilnym, aczkolwiek wiele jego przepisów znajduje zastosowanie do stosunku przewłaszczenia. Tej formie zabezpieczenia został poświęcony art. 101 Prawa bankowego oraz art. 101 ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego.

REKLAMA

Poznajmy mechanizm

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest umową, na mocy której przewłaszczający przenosi na wierzyciela własność oznaczonej rzeczy w celu zabezpieczenia określonej wierzytelności np. z tytułu sprzedaży z odroczonym terminem płatności. Równocześnie przedmiot przewłaszczenia przez cały czas obowiązywania umowy pozostaje w posiadaniu dłużnika. Taka konstrukcja przesądza o dużej przydatności przewłaszczenia. Daje bowiem wierzycielowi dogodne zabezpieczenie, zaś dłużnikowi umożliwia dalsze wykorzystywanie przedmiotu przewłaszczenia w procesie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Umowy

Kto jest kto ?

Umowa przewłaszczenia zawierana jest pomiędzy dającym zabezpieczenie, zwanym też przewłaszczającym, a wierzycielem określanym jako przyjmujący. Przewłaszczający jest z reguły dłużnikiem, aczkolwiek nie ma żadnych przeszkód, ażeby zabezpieczenia udzieliła osoba trzecia np. wspólnik zobowiązanej spółki, inna spółka w ramach grupy kapitałowej, czy członek rodziny dłużnika.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie drogi prowadzą do celu

Przeniesienie własności rzeczy następuje z zastrzeżeniem warunku rozwiązującego lub zawieszającego. Ten pierwszy oznacza, iż czynność wywołuje skutki prawne od chwili dokonania, zaś nadejście zdarzenia przyszłego i niepewnego (warunek) powoduje ich ustanie. Z kolei zaś zastrzeżenie warunku zawieszającego powoduje, iż czynności prawna nie wywołuje od razu skutków prawnych lecz dopiero z chwilą jego ziszczenia się.

Można zastrzec warunek rozwiązujący

W przypadku zastrzeżenia warunku rozwiązującego przysporzenie na rzecz wierzyciela następuje w chwili zawarcia umowy. Odtąd wierzyciel wchodzi w prawa właściciela. Zwrotne przeniesienie własności następuje po spełnieniu przez dłużnika świadczenia na rzecz wierzyciela np. po zapłacie ceny sprzedaży. Z reguły dla osiągnięcia tego skutku w umowie przewłaszczenia zamieszcza się klauzulę, zgodnie z którą powrotne przeniesienie własności na rzecz przewłaszczającego następuje z mocy samej umowy (automatycznie) bez konieczności zawierania odrębnej umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA