REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli sposób na nierzetelnego dłużnika

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Umowa przewłaszczenia zawierana jest pomiędzy dającym zabezpieczenie, zwanym też przewłaszczającym, a wierzycielem określanym jako przyjmujący.
Umowa przewłaszczenia zawierana jest pomiędzy dającym zabezpieczenie, zwanym też przewłaszczającym, a wierzycielem określanym jako przyjmujący.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce obrotu gospodarczego nieustannie poszukuje się rozwiązań prawnych służących zabezpieczaniu transakcji handlowych. Oczekuje się od nich, iż będą stwarzać wierzycielowi możliwość pewnego i szybkiego zaspokojenia wierzytelności w przypadku niespełnienia świadczenia przez dłużnika. Z drugiej zaś strony powinny one być możliwie najmniej dolegliwe dla dłużnika.

Pojawia się pytanie, czy te sprzeczne interesy wierzyciela i dłużnika są możliwe do pogodzenia? Okazuje się, że tak, a jednym ze sposobów jest wykorzystanie instytucji przewłaszczenia na zabezpieczenie. Nie zostało ono wprost uregulowane w Kodeksie cywilnym, aczkolwiek wiele jego przepisów znajduje zastosowanie do stosunku przewłaszczenia. Tej formie zabezpieczenia został poświęcony art. 101 Prawa bankowego oraz art. 101 ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego.

REKLAMA

Poznajmy mechanizm

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest umową, na mocy której przewłaszczający przenosi na wierzyciela własność oznaczonej rzeczy w celu zabezpieczenia określonej wierzytelności np. z tytułu sprzedaży z odroczonym terminem płatności. Równocześnie przedmiot przewłaszczenia przez cały czas obowiązywania umowy pozostaje w posiadaniu dłużnika. Taka konstrukcja przesądza o dużej przydatności przewłaszczenia. Daje bowiem wierzycielowi dogodne zabezpieczenie, zaś dłużnikowi umożliwia dalsze wykorzystywanie przedmiotu przewłaszczenia w procesie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Umowy

Kto jest kto ?

Umowa przewłaszczenia zawierana jest pomiędzy dającym zabezpieczenie, zwanym też przewłaszczającym, a wierzycielem określanym jako przyjmujący. Przewłaszczający jest z reguły dłużnikiem, aczkolwiek nie ma żadnych przeszkód, ażeby zabezpieczenia udzieliła osoba trzecia np. wspólnik zobowiązanej spółki, inna spółka w ramach grupy kapitałowej, czy członek rodziny dłużnika.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie drogi prowadzą do celu

Przeniesienie własności rzeczy następuje z zastrzeżeniem warunku rozwiązującego lub zawieszającego. Ten pierwszy oznacza, iż czynność wywołuje skutki prawne od chwili dokonania, zaś nadejście zdarzenia przyszłego i niepewnego (warunek) powoduje ich ustanie. Z kolei zaś zastrzeżenie warunku zawieszającego powoduje, iż czynności prawna nie wywołuje od razu skutków prawnych lecz dopiero z chwilą jego ziszczenia się.

Można zastrzec warunek rozwiązujący

W przypadku zastrzeżenia warunku rozwiązującego przysporzenie na rzecz wierzyciela następuje w chwili zawarcia umowy. Odtąd wierzyciel wchodzi w prawa właściciela. Zwrotne przeniesienie własności następuje po spełnieniu przez dłużnika świadczenia na rzecz wierzyciela np. po zapłacie ceny sprzedaży. Z reguły dla osiągnięcia tego skutku w umowie przewłaszczenia zamieszcza się klauzulę, zgodnie z którą powrotne przeniesienie własności na rzecz przewłaszczającego następuje z mocy samej umowy (automatycznie) bez konieczności zawierania odrębnej umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA