REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości.
Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując towar lub zamawiając usługę nie zawsze musisz za nie zapłacić. Zapłata ceny za zakupiony towar lub wynagrodzenie za zamówioną usługę jest podstawowym sposobem doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania ale nie jedynym. Zobowiązanie wygasa również na skutek potrącenia, czyli kompensacji wierzytelności w trybie określonym w art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego.

Jeżeli zatem twój dłużnik jest zarazem twoim wierzycielem a przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze to warto rozważyć, czy zamiast zapłacić za sprzedany towar lub wykonaną usługę i liczyć, że to samo uczyni kontrahent, nie lepiej będzie jednym pociągnięciem pióra umorzyć obie wierzytelności do wysokości niższej z nich.

REKLAMA

Takie rozwiązanie przyczynia nie tylko do oszczędności czasu (na dokonanie rozliczeń) i pieniędzy (kosztów prowizji bankowych), ale i ograniczenia ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta.

Do jakiej wysokości umarza się wierzytelności?

REKLAMA

Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości. W przypadku zaś, gdy wierzytelności nie są równe (co jest niemal regułą) umarzają się one nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Przedsiębiorca A ma wierzytelność w stosunku do przedsiębiorcy B w kwocie 10 000 zł, zaś przedsiębiorca B ma z innego tytułu wierzytelność do A w kwocie 4 000 zł, po dokonaniu potrącenia wierzytelność B do A ulega umorzeniu w całości, zaś wierzytelność A do B zmniejsza się do kwoty 6 000 zł.

Zanim do tego dojdzie musisz wiedzieć, że ...

Potrącenie jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku, gdy dwie osoby są jednocześnie wobec siebie dłużnikami i wierzycielami. Do takiej sytuacji może dojść m.in. na skutek operacji gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzisz działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu artykułami budowlanymi i sprzedałeś towar przedsiębiorstwu budowlanemu, które na mocy odrębnej umowy wykonało dla ciebie usługi budowlane. 

Zobacz również serwis: Firma

Inną przyczyną mogą być operacje finansowe, jeżeli będąc dłużnikiem np. dostawcy systemów informatycznych, na podstawie umowy przelewu wierzytelności nabyłeś od osoby trzeciej wierzytelność w stosunku swojego wierzyciela.

Liczą się tylko pieniądze

Dokonanie kompensaty jest możliwe tylko wtedy, gdy obie wierzytelności są jednorodzajowe tzn. ich przedmiotem są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku (rodzajowo).

REKLAMA

Pierwszy z warunków jest spełniony nawet, jeżeli każda z wierzytelności została wyrażona w innej walucie. W takim przypadku należy dokonać ich przeliczenia według średniego kursu NBP z dnia oznaczonego w umowie przelewu (przelew umowny) lub pierwszego dnia, w którym potrącenie stało się możliwe (przelew ustawowy).

Potrąceniu mogą ulec również wierzytelności opiewające na rzeczy oznaczone co do gatunku np. pszenica o określonej wilgotności, żwir, wapno budowlane itp. Jednakże z uwagi na pieniężny charakter obrotu gospodarczego takie przypadki kompensaty należą do rzadkości.

Zobacz również serwis: Umowy

Wymagalność wierzytelności

Przedmiotem potrącenia mogą być wyłącznie wierzytelności wymagalne, przez co należy rozumieć stan, w którym wierzyciel może się domagać od dłużnika spełnienia świadczenia, najczęściej na skutek upływu terminu spełnienia świadczenia (np. terminu płatności ceny oznaczonego w umowie sprzedaży

Tylko zaskarżalne

Kolejna przesłanka dotyczy zaskarżalności wierzytelności. Jest ona spełniona, gdy przynajmniej wierzytelność postawiona do potrącenia jest zaskarżalna tzn. może być skutecznie dochodzona przed sądem.

Możesz kontrahenta postawić pod murem

Do potrącenia ustawowego znajdują zastosowanie wszystkie wyżej wymienione przesłanki. Dokonywane jest ono na podstawie jednostronnego oświadczenia woli złożonego drugiej stronie (patrz oświadczenie o potrąceniu).

Przepisy nie wymagają szczególnej formy dla takiego oświadczenia. Może być ono złożone nawet w formie ustnej. Jednakże dla pewności warto je złożyć w formie pisemnej. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się trudności dowodowe w razie ewentualnego sporu sądowego. Ponadto twój księgowy będzie narzekał na brak dowodu księgowego.

Z oświadczenia o potrąceniu powinno jasno wynikać:

  • pomiędzy jakimi stronami jest dokonywane;
  • jakich wierzytelności dotyczy – między tymi samymi stronami może być ich wiele; należy zatem wskazać kwoty wierzytelności, ich tytuły (np. z umowy sprzedaży), daty wystawienia i numery faktur, daty wymagalności itp.;
  • czy potrącamy roszczenia w całości, czy w części; w tym drugim przypadku należy określić w jakiej części poprzez wskazanie kwoty, do której wierzytelność ulega potrąceniu lub rodzaju należności (należność główna/należności uboczne).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA