reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Kupując towar lub zamawiając usługę nie zawsze musisz za nie zapłacić. Zapłata ceny za zakupiony towar lub wynagrodzenie za zamówioną usługę jest podstawowym sposobem doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania ale nie jedynym. Zobowiązanie wygasa również na skutek potrącenia, czyli kompensacji wierzytelności w trybie określonym w art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego.

Jeżeli zatem twój dłużnik jest zarazem twoim wierzycielem a przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze to warto rozważyć, czy zamiast zapłacić za sprzedany towar lub wykonaną usługę i liczyć, że to samo uczyni kontrahent, nie lepiej będzie jednym pociągnięciem pióra umorzyć obie wierzytelności do wysokości niższej z nich.

Takie rozwiązanie przyczynia nie tylko do oszczędności czasu (na dokonanie rozliczeń) i pieniędzy (kosztów prowizji bankowych), ale i ograniczenia ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta.

Do jakiej wysokości umarza się wierzytelności?

Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości. W przypadku zaś, gdy wierzytelności nie są równe (co jest niemal regułą) umarzają się one nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Przedsiębiorca A ma wierzytelność w stosunku do przedsiębiorcy B w kwocie 10 000 zł, zaś przedsiębiorca B ma z innego tytułu wierzytelność do A w kwocie 4 000 zł, po dokonaniu potrącenia wierzytelność B do A ulega umorzeniu w całości, zaś wierzytelność A do B zmniejsza się do kwoty 6 000 zł.

Zanim do tego dojdzie musisz wiedzieć, że ...

Potrącenie jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku, gdy dwie osoby są jednocześnie wobec siebie dłużnikami i wierzycielami. Do takiej sytuacji może dojść m.in. na skutek operacji gospodarczych.

Prowadzisz działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu artykułami budowlanymi i sprzedałeś towar przedsiębiorstwu budowlanemu, które na mocy odrębnej umowy wykonało dla ciebie usługi budowlane. 

Zobacz również serwis: Firma

Inną przyczyną mogą być operacje finansowe, jeżeli będąc dłużnikiem np. dostawcy systemów informatycznych, na podstawie umowy przelewu wierzytelności nabyłeś od osoby trzeciej wierzytelność w stosunku swojego wierzyciela.

Liczą się tylko pieniądze

Dokonanie kompensaty jest możliwe tylko wtedy, gdy obie wierzytelności są jednorodzajowe tzn. ich przedmiotem są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku (rodzajowo).

Pierwszy z warunków jest spełniony nawet, jeżeli każda z wierzytelności została wyrażona w innej walucie. W takim przypadku należy dokonać ich przeliczenia według średniego kursu NBP z dnia oznaczonego w umowie przelewu (przelew umowny) lub pierwszego dnia, w którym potrącenie stało się możliwe (przelew ustawowy).

Potrąceniu mogą ulec również wierzytelności opiewające na rzeczy oznaczone co do gatunku np. pszenica o określonej wilgotności, żwir, wapno budowlane itp. Jednakże z uwagi na pieniężny charakter obrotu gospodarczego takie przypadki kompensaty należą do rzadkości.

Zobacz również serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości.
Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama