REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie korzyści daje potrącenie?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.
Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.

REKLAMA

REKLAMA

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Praktyka gospodarcza zna różne zastosowania instytucji potrącenia wierzytelności. Oto niektóre z nich.

REKLAMA

Gdy ze sobą handlujemy

Przedsiębiorca A prowadzący sieć sprzedaży detalicznej składa zamówienie na zakup partii tuńczyków w puszkach u producenta B prowadzącego działalność w zakresie przetwórstwa owoców morza. Jednocześnie producent B zobowiązuje się zaopatrywać w opakowania u przedsiębiorcy A. Na skutek wykonania tej umowy B ma roszczenie do A o zapłatę za sprzedany towar (tuńczyk w puszkach) zaś A do B o zapłatę ceny sprzedaży puszek. Po co zatem wysyłać pieniądze tam i z powrotem, skoro można dokonać potrącenia i tylko pozostałą część jednej z wierzytelności uregulować przelewem?

Gdy kontrahent nie płaci

REKLAMA

Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu. Mając rozeznanie w zakresie kręgu odbiorców towarów i usług twojego kontrahenta możesz szybko dotrzeć do podmiotu, który jest potencjalnie zainteresowany nabyciem od ciebie wierzytelności w celu jej potrącenia z wierzytelnością, jaką twojemu kontrahentowi przysługuje wobec niego.

Na takiej operacji finansowej nabywca wierzytelności zarobi kwotę, stanowiącą różnicę pomiędzy wartością nominalną twojej wierzytelności powiększoną o należności uboczne (odsetki za zwłokę, koszty procesu itp.) a ceną sprzedaży wierzytelności.

Zobacz również serwis: Umowa kupno - sprzedaż

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy chcesz obniżyć koszty obsługi własnego zadłużenia

W takim przypadku to ty poszukujesz na rynku finansowym wierzytelności w stosunku do twojego wierzyciela. Jeżeli ci się to uda, to zaoszczędzisz na obsłudze własnego zadłużenia tym więcej, im taniej kupisz wierzytelność.

REKLAMA

W przypadku, gdy np. jesteś winien przedsiębiorcy A kwotę 120 000 zł z tytułu zakupu towaru z odroczonym terminem płatności, kupując wierzytelność od wierzyciela twojego kontrahenta o łącznej wartości 110 000 (kwota główna powiększona o odsetki za zwłokę) za 90 000 zł, jesteś w stanie zaoszczędzić 20 000 zł. Po zawarciu umowy przelewu złożysz bowiem oświadczenie o potrąceniu nabytej przez ciebie wierzytelności do kwoty 110 000 zł, a pozostałą część zobowiązania (10 000 zł) zapłacisz gotówką. W takim przypadku w kasie pozostanie ci wspomniana kwota 20 000 zł (przy założeniu, iż podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży wierzytelności pokryje zbywca).

Trzeba mieć jednak świadomość, iż w przypadku, gdy twój kontrahent zamiast spodziewanego od ciebie przelewu bankowego dostanie oświadczenie o potrąceniu, może poczuć się nieco zawiedziony. I na tym epizodzie zakończy się wasza współpraca gospodarcza.

Po nitce do kłębka

W czasach, gdy zatory płatnicze wciąż jeszcze są zmorą wielu małych i średnich przedsiębiorców, niejednokrotnie udaje się doprowadzić do odtworzenia łańcucha zobowiązaniowego. W takim przypadku dzięki wykorzystaniu instytucji potrącenia, przelewu wierzytelności oraz przejęcia długu można doprowadzić do bezkosztowego umorzenia szeregu wierzytelności do wysokości najniższej z nich.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Jeżeli zatem przedsiębiorca A jest wierzycielem B w zakresie kwoty 230 000zł, B w stosunku do C w zakresie kwoty 180 000 zł, C w stosunku do D w zakresie 210 000 zł, do zamknięcia łańcucha potrzeba, aby przedsiębiorca D stał się wierzycielem A. Może do tego dojść w związku z operacją gospodarczą (np. wykonaniem usługi) lub operacją finansową (D nabywa od przedsiębiorcy E wierzytelność w stosunku do A, lub A za zgodą D przejmuje dług od F w stosunku do D). Gdy zatem na skutek jednej ze wskazanych operacji D stanie się wierzycielem A w zakresie kwoty np. 190 000 zł, będzie można bezkosztowo umorzyć wszystkie wierzytelności do kwoty 170 000 zł (najniższa wierzytelność w łańcuchu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA