reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jakie korzyści daje potrącenie?

Jakie korzyści daje potrącenie?

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Praktyka gospodarcza zna różne zastosowania instytucji potrącenia wierzytelności. Oto niektóre z nich.

Gdy ze sobą handlujemy

Przedsiębiorca A prowadzący sieć sprzedaży detalicznej składa zamówienie na zakup partii tuńczyków w puszkach u producenta B prowadzącego działalność w zakresie przetwórstwa owoców morza. Jednocześnie producent B zobowiązuje się zaopatrywać w opakowania u przedsiębiorcy A. Na skutek wykonania tej umowy B ma roszczenie do A o zapłatę za sprzedany towar (tuńczyk w puszkach) zaś A do B o zapłatę ceny sprzedaży puszek. Po co zatem wysyłać pieniądze tam i z powrotem, skoro można dokonać potrącenia i tylko pozostałą część jednej z wierzytelności uregulować przelewem?

Gdy kontrahent nie płaci

Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu. Mając rozeznanie w zakresie kręgu odbiorców towarów i usług twojego kontrahenta możesz szybko dotrzeć do podmiotu, który jest potencjalnie zainteresowany nabyciem od ciebie wierzytelności w celu jej potrącenia z wierzytelnością, jaką twojemu kontrahentowi przysługuje wobec niego.

Na takiej operacji finansowej nabywca wierzytelności zarobi kwotę, stanowiącą różnicę pomiędzy wartością nominalną twojej wierzytelności powiększoną o należności uboczne (odsetki za zwłokę, koszty procesu itp.) a ceną sprzedaży wierzytelności.

Zobacz również serwis: Umowa kupno - sprzedaż

Gdy chcesz obniżyć koszty obsługi własnego zadłużenia

W takim przypadku to ty poszukujesz na rynku finansowym wierzytelności w stosunku do twojego wierzyciela. Jeżeli ci się to uda, to zaoszczędzisz na obsłudze własnego zadłużenia tym więcej, im taniej kupisz wierzytelność.

W przypadku, gdy np. jesteś winien przedsiębiorcy A kwotę 120 000 zł z tytułu zakupu towaru z odroczonym terminem płatności, kupując wierzytelność od wierzyciela twojego kontrahenta o łącznej wartości 110 000 (kwota główna powiększona o odsetki za zwłokę) za 90 000 zł, jesteś w stanie zaoszczędzić 20 000 zł. Po zawarciu umowy przelewu złożysz bowiem oświadczenie o potrąceniu nabytej przez ciebie wierzytelności do kwoty 110 000 zł, a pozostałą część zobowiązania (10 000 zł) zapłacisz gotówką. W takim przypadku w kasie pozostanie ci wspomniana kwota 20 000 zł (przy założeniu, iż podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży wierzytelności pokryje zbywca).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.
Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama