reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Czy kontrahent może blokować potrącenie?

Czy kontrahent może blokować potrącenie?

Prowadzę hurtownie budowlaną. Sprzedałem mojemu klientowi towar, a on wykonał na moją rzecz usługę budowlaną. Chciałem potrącić swoją należność, ale on się na to nie godzi. Czy może blokować potrącenie?

Ograniczenia w umowie

Dopuszczalność potrącenia może zostać wyłączona lub ograniczona na podstawie umowy stron. Przy podpisywaniu umowy należy zatem zwrócić szczególną uwagę, czy nie przewiduje ona tego rodzaju wyłączeń lub ograniczeń.

Jeżeli jednak umowa milczy na ten temat, a zostały spełnione wszystkie przesłanki potrącenia, do jego dokonania nie potrzeba jest zgoda kontrahenta. Tym samym nie dysponuje on środkami prawnymi umożliwiającymi podważanie skuteczności potrącenia.

Ograniczenia w ustawie

Zanim jednak dojdzie do kompensaty może on spowodować, aby przesłanki potrącenia czasowo nie mogły być spełnione. W tym celu kontrahent może uczynić użytek z art. 488 § 2 i 490 § 1 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z pierwszym ze wskazanych przepisów, jeżeli świadczenia wzajemne (pochodzące z umów wzajemnych np. umowy sprzedaży) powinny być spełnione jednocześnie, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.

Zobacz również serwis: Umowy kupno-sprzedaż

Jeżeli zatem nie spełniłeś swojego świadczenia (np. nie wydałeś towaru w umówionej ilości i rodzaju), twój kontrahent może skierować do ciebie oświadczenie o powstrzymaniu się ze spełnieniem świadczenia. W takim przypadku, dopóki nie spełnisz swojego świadczenia, twoje roszczenie o zapłatę ceny nie jest wymagalne i nie może być przedmiotem potrącenia.

Analogiczny uprawnienia przyznaje art. 490 § 1 Kodeksu cywilnego, który znajduje zastosowanie, gdy jedna ze stron obowiązana jest spełnić świadczenie wzajemne wcześniej (np. zapłacić zadatek zastrzeżony w umowie sprzedaży), a spełnienie świadczenia przez drugą stronę jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy (brakuje ci płynności finansowej, w skutek czego zagrożona jest ciągłość produkcji).

W takim przypadku strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego lub nie da zabezpieczenia. Na tej podstawie twój kontrahent może powstrzymać się z wpłaceniem ci zadatku, a twoje roszczenie o zadatek nie może być przedmiotem potrącenia. 

Zobacz również serwis: Windykacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dopuszczalność potrącenia może zostać wyłączona lub ograniczona na podstawie umowy stron.
Dopuszczalność potrącenia może zostać wyłączona lub ograniczona na podstawie umowy stron.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama