REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest przedawnienie wierzytelności i jakie są tego skutki?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Nie wszystkie jednak roszczenia ulegają przedawnieniu. Instytucja ta znajduje zastosowanie jedynie do roszczeń cywilnoprawnych o charakterze majątkowym.
Nie wszystkie jednak roszczenia ulegają przedawnieniu. Instytucja ta znajduje zastosowanie jedynie do roszczeń cywilnoprawnych o charakterze majątkowym.

REKLAMA

REKLAMA

W 1998 r. pożyczyłem pieniądze mojemu szwagrowi na okres 1 roku – pisze jeden z użytkowników portalu Wieszjak.pl. Przez 10 lat był w trudnej sytuacji materialnej. Gdy stanął na nogi, ja zażądałem zwrotu pożyczki. Szwagier odmówił, twierdząc, iż moje roszczenie uległo przedawnieniu. Co to dla mnie oznacza?

Upływ czasu wywołuje różnorakie skutki prawne, między innymi związane z przedawnieniem roszczeń majątkowych. Przedawnienie jest uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego (art. 117-125).

REKLAMA

Jego istota sprowadza się do ograniczenia w czasie stanu niepewności związanego z istnieniem po stronie dłużnika zobowiązania i brakiem po stronie wierzyciela aktywności w kierunku dochodzenia roszczenia.

Jakie roszczenia ulegają przedawnieniu

REKLAMA

Nie wszystkie jednak roszczenia ulegają przedawnieniu. Instytucja ta znajduje zastosowanie jedynie do roszczeń cywilnoprawnych o charakterze majątkowym. Dotyczy to w szczególności stosunków zobowiązaniowych, charakteryzujących się tym, iż osoba uprawniona (wierzyciel) może żądać od osoby zobowiązanej (dłużnika), by zachowała się w określony sposób. Ta ostatnia zobowiązana jest spełnić świadczenie na rzecz podmiotu uprawnionego.

Zatem przedawnieniu ulegają roszczenia mające swoje źródło w umowach (m.in. sprzedaży, o roboty budowlane, najmu, pożyczki i ubezpieczenia), jednostronnych oświadczeniach (np. przyrzeczenie publiczne nagrody w konkursie konsumenckim), czynach niedozwolonych (np. złamanie ręki przez klienta na oblodzonych schodach biura przedsiębiorcy).

Zobacz również serwis: Umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto wśród roszczeń majątkowych istnieje pewna grupa, która na mocy przepisów szczególnych nie ulega przedawnieniu m.in. roszczenie o zniesienie współwłasności (art. 220 Kodeksu cywilnego) i roszczenia chroniące prawo własności (art. 223 k.c.).

Jakie skutki wywołuje przedawnienie

Zasadniczym skutkiem upływu terminu przedawnienia jest uprawnianie dłużnika do uchylenia się od spełnienia świadczenia. Co to oznacza? Dłużnik, zgłaszając zarzut przedawnienia, może odmówić wykonania zobowiązania, a wierzyciel nie może zmusić go do spełnienia świadczenia. Co ważne roszczenie jednak nie wygasa, ale staje się tzw. zobowiązaniem naturalnym.

Pomimo, iż zobowiązanie nadal istnieje, wierzyciel nie może jednak zwrócić się do właściwego organu państwowego, by ten je wyegzekwował od dłużnika.

Zobacz również serwis: Windykacja

Należy przy tym pamiętać, iż sąd nie bierze pod uwagę z urzędu instytucji przedawnienia. Upływ terminu przedawnienia uwzględniony zostanie dopiero na zarzut podniesiony przez dłużnika. Jeżeli zatem dłużnik w toku procesu nie zgłosi zarzutu przedawnienia, sąd pomimo upływu terminu przedawnienia, wyda orzeczenie zasądzające. Nieznajomość poszczególnych terminów może zatem nam nie tylko bardzo zaszkodzić, ale i wiele kosztować.

Co wynika z podniesienia zarzutu przedawnienia?

Ponieważ roszczenie o zwrot pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi wygasa z upływem lat 10, pożyczkodawca musi się pogodzić z twardym stanowiskiem dłużnika i w przyszłości rozważniej podejmować decyzję o udzieleniu pożyczki lub skuteczniej dochodzić jej zwrotu przed terminem przedawnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA