| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak wyeliminować nieuczciwego dłużnika z obrotu gospodarczego?

Jak wyeliminować nieuczciwego dłużnika z obrotu gospodarczego?

Użytkownicy portalu Wieszjak.pl często opisują liczne przypadki biznesmenów działających w charakterze „słupów do wynajęcia”. Sprawują oni funkcje członków zarządu buforowych spółek, które „generują” zobowiązania, a korzyści z ich działalności są „wyprowadzane” na zewnątrz. Po doprowadzeniu do upadłości zarządzanych przez siebie spółek, kontynuują sprawdzony model działalności w nowoutworzonych podmiotach.

Dlaczego zatem przedsiębiorca, który zadłużył jedną firmę ma prawo założyć następną? Otóż dopóki nie zostanie orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez nieuczciwego dłużnika korzysta on z konstytucyjnej zasady wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Możliwość zainicjowania postępowania o orzeczenie przez sąd takiego zakazu jest jedną z metod walki z patologiami obrotu gospodarczego. Takiego oręża do walki z nieuczciwymi dłużnikami dostarczają wierzycielom przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego.

Wniosek wierzyciela

Skutki orzeczenia zakazującego prowadzenia działalności określają przepisy. Osoba taka nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnić funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.

Taki zakaz może zostać orzeczony na okres od trzech do dziesięciu lat na podstawie z art. 373 ust. 1 pkt 1 Prawa upadłościowego i naprawczego. Postępowanie w sprawie orzeczenia zakazu wszczyna się najczęściej na wniosek wierzyciela.

Zobacz również: Prawo upadłościowe i naprawcze

Za co grozi zakaz

Przesłanki stanowiące podstawę orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej zostały wyodrębnione w trzech grupach. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może być orzeczony w stosunku do osoby, która ze swojej winy:

  1. będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości albo
  2. po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania była zobowiązana z mocy ustawy, albo
  3. po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
  4. jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.

W podobnej sytuacji znajduje się osoba, wobec której:

  1. już co najmniej raz ogłoszono upadłość, z umorzeniem jej długów po zakończeniu postępowania upadłościowego, albo
  2. ogłoszono upadłość nie dawniej niż pięć lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości.

Nie może się czuć pewny także dłużnik będący osobą fizyczną, którego niewypłacalność jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa. Zakaz można orzec również w stosunku do osób, które były uprawnione do reprezentowania osoby prawnej lub spółki handlowej niemającej osobowości prawnej oraz innych przedsiębiorców.

Zobacz również serwis: Windykacja

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »