Czy przy najmie okazjonalnym można eksmitować?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa najmu okazjonalnego – wymagania i kto ją może zawrzeć
REKLAMA
Umowę najmu okazjonalnego może zawrzeć osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zaś umowa ta może być zawarta na okres nie dłuższy niż 10 lat.
Do umowy najmu okazjonalnego dołącza się m. in. oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu; wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku przymusowego eksmitowania oraz oświadczenie właściciela lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.
Polecamy: prawnikow.pl/forum
Umowę najmu okazjonalnego lokalu zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zaś właściciel lokalu mieszkalnego (wynajmujący) w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu zgłasza fakt zawarcia umowy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Zobacz również: Nieważność czynności prawnej
Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy
Umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela, które zawiera m. in. wskazanie terminu, nie krótszego niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.
Eksmisja
W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Po otrzymaniu klauzuli wykonalności właściciel składa wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym do komornika. Komornika, jak i wierzyciela – właściciela lokalu nie obowiązują wówczas przepisy o konieczności zapewnienia osobie eksmitowanej lokalu tymczasowego (zastępczego), zaś Komornik dokonuje eksmisji do lokalu wskazanego w chwili zawarcia umowy najmu przez najemcę.
Zobacz również serwis: Egzekucja świadczeń niepieniężnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.