| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Umowa cesja wierzytelności - porada

Umowa cesja wierzytelności - porada

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą funkcjonuje obok innych podmiotów. Zawierając z nimi różnego rodzaju umowy, staje się wierzycielem lub dłużnikiem. Może więc mieć miejsce sytuacja, gdy będąc wierzycielem zdecyduje się na przelew swojej wierzytelności, czyli cesję. W wyniku tej czynności prawnej uzyska od firmy skupującej długi i wierzytelności swoją należność, zaś owa firma wejdzie w jego miejsce, jako wierzyciel. Umowa przelewu wierzytelności jest umową w wyniku której mają miejsce rozliczenia pieniężne. Te z kolei podlegają co do zasady opodatkowaniu. Warto więc przyjrzeć cię umowie cesji wierzytelności pod kątem podatkowym.

Umowa cesji wierzytelności nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, pod warunkiem, że jest jednocześnie opodatkowana podatkiem VAT (nawet jeżeli jest się z niego zwolnionym). Ponieważ podatkiem od towarów i usług jest opodatkowana większość przedsiębiorców, należy wysunąć wniosek, że przelew wierzytelności, w świetle przepisów podatkowych, nie będzie opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Idąc dalej warto przyjrzeć się przelewowi długu z punktu widzenia podatku dochodowego. Cesja jako czynność cywilnoprawna powoduje wystąpienie u zbywającego ją powstanie przychodu. Przez przychód w tym wypadku należy rozumieć wartość wyrażoną w cenie określonej w umowie cesji. Oczywiście, jeżeli cena ta będzie odbiegała od cen rynkowych, organ podatkowy ma prawo podwyższyć ową wartość.

Przeczytaj również: Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku

Aby zawrzeć umowę cesji konieczne jest poniesienie kosztów. Owe koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Tak więc zbycie wierzytelności przez przedsiębiorcę może ostatecznie być dla niego korzystniejsze, niż długotrwała procedura dochodzenia wierzytelności przed sądem i późniejsza egzekucja.

Polecamy serwis Koszty

Podobna sytuacja podatkowa ma miejsce w przypadku firm skupujących wierzytelności. W tym wypadku jednak dochód powstaje w chwili zapłaty owego długu przez dłużnika. Kosztem zaś będzie samo nabycie wierzytelności. Można jednak zaliczyć je w ten sposób dopiero w chwili uiszczenia należności przez dłużnika. Tak więc nabycie wierzytelności nieściągalnej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »