Jakie są konsekwencje nieokreślenia ceny w umowie sprzedaży?
REKLAMA
REKLAMA
Jak określić cenę?
REKLAMA
Cena powinna być określona, co do zasady w walucie polskiej, a jaj wartość powinna odpowiadać wartości przedmiotu sprzedaży (ekwiwalentność świadczenia). Przyjmuje się, że oznaczenie w umowie ceny jest jednym z warunków koniecznych dojścia do skutku tej umowy. Zatem jeżeli wysokość ceny w umowie sprzedaży nie zostanie określona, umowa upada. Jednak ustawodawca wprowadził instrumenty prawne mające na celu utrzymanie w mocy umów, jeżeli tylko z oświadczenia woli wynika, że strony miały zamiar doprowadzić do stosunku zobowiązaniowego.
Pobierz wzór: Umowa sprzedaży motocykla
Co gdy strony nie określiły ceny?
Według przepisu art. 536 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli z okoliczności wynika, że strony miały na względzie cenę przyjętą w stosunkach danego rodzaju, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz ma być kupującemu wydana. Zatem, mimo iż cena należy do istoty umowy sprzedaży, nie oznacza to jednak, że brak ustalenia ceny powoduje taki skutek, że umowa sprzedaży w każdym razie nie dochodzi do skutku. Należy jednak pamiętać, że zawsze ma to być cena, która w przeświadczeniu stron stanowi ekwiwalent przedmiotu sprzedaży.
Polecamy: serwis Dzierżawa i najem
Co gdy druga strona nie zaakceptuje ceny?
REKLAMA
Jedna ze stron może nie zaakceptować ceny, uznając, że nie spełnia ona wymogu ekwiwalentności świadczenia. Tak sytuacja może dawać jej prawo do unieważnienia umowy, jeżeli działania drugiej strony spełniają przesłanki wyzysku (tj. jeżeli jedna ze stron, wyzyskując przymusowe położenie, niedołęstwo lub niedoświadczenie drugiej strony, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje albo zastrzega dla siebie lub dla osoby trzeciej świadczenie, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego świadczenia, druga strona może żądać zmniejszenia swego świadczenia lub zwiększenia należnego jej świadczenia, a w wypadku gdy jedno i drugie byłoby nadmiernie utrudnione, może ona żądać unieważnienia umowy. Przy czym, uprawnienia powyższe wygasają z upływem lat dwóch od dnia zawarcia umowy).
Strony umowy sprzedaży nie ustaliły ceny, uznając, że sprzedającemu należy się cena rynkowa. Sprzedający, zgodnie z umową, dostarczył kupującemu umówiony towar. Jednak ceny towaru w chwili wydanie towaru znacznie spadły i sprzedający zażądał zapłaty ceny z daty dokonywania uzgodnień, kiedy rynkowa cena towaru była znacznie wyższa. Czy żądania sprzedającego są uzasadnione? Nie. Zgodnie z treścią art. 536 Kodeksu cywilnego cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia, a jeżeli z okoliczności wynika, że strony miały na względzie cenę przyjętą w stosunkach danego rodzaju, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz ma być kupującemu wydana”.
Polecamy: serwis Umowa-współpraca
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.