Kiedy możliwa jest sprzedaż na próbę?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 589 Kodeksu cywilnego, jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym. Taka forma sprzedaży umożliwia kupującemu zbadanie rzeczy przed jego definitywnym nabyciem.
REKLAMA
Zastrzeżenie prawa własności może dotyczyć sprzedaży rzeczy ruchomych oznaczonych co do tożsamości, jak również oznaczonych co do gatunku, jednak sprzedaż na próbę nie jest możliwa w odniesieniu do nieruchomości, zgodnie bowiem z art. 157 § 1 Kodeksu cywilnego własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.
Polecamy: serwis Umowa-sprzedaż
Kiedy zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem?
REKLAMA
Jeżeli sprzedana rzecz ruchoma ma być wydana jeszcze przed zapłatą ceny, to zastrzeżenie własności rzeczy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przy czym, takie zastrzeżenie będzie skuteczne względem wierzycieli kupującego, jeżeli zastrzeżenie własności zostało dokonane na piśmie z datą pewną.
Wymóg daty pewnej oznacza konieczność poświadczenia daty dokumentu przez notariusza jako osobę zaufania publicznego. Przy czym, funkcję taką pełni również stwierdzenie dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym lub umieszczenie na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki o dacie przez organ administracji publicznej.
Co gdy rzecz zostanie zużyta?
W razie zastrzeżenia prawa własności sprzedawca, odbierając rzecz, może żądać odpowiedniego wynagrodzenia za zużycie lub uszkodzenie rzeczy.
Czy zastrzeżenie terminu próby jest konieczne?
Strony powinny w umowie oznaczyć długość okresu próby, aby sprzedawca nie pozostawał zbyt długo w niepewności, co do zamiarów nabywcy. Jednak mimo braku takiego postanowienia umowy, sprzedawca uprawniony będzie do jednostronnego wyznaczenia kupującemu odpowiedniego terminu, powiadamiając go o tym. Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.
Pobierz wzór: Umowa sprzedaży wierzytelności
Roszczenia sprzedawcy
W przypadku sprzedaży na próbę sprzedawca, mimo że rzecz sprzedał i wydał nabywcy, nie przestaje być jej właścicielem. W związku z powyższym, może wystąpić z roszczeniem windykacyjnym przeciwko kupującemu (po rozwiązaniu umowy sprzedaży).
Polecamy: serwis Umowa-pracownicy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA