| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Występując w obrocie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami różnego rodzaju umowy. Jeżeli umowa ta nie zostanie wykonana, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ochronę swojego roszczenia. Orzeczenie wydane w takim postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym, które pod nadaniu klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym. Takim tytułem może być także akt notarialny.

W akcie tym dłużnik powinien poddać się egzekucji. Akt powinien obejmować w swojej treści:

  • obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub
  • obowiązek dostarczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku (np. śrubek, kubków, etc), których ilość powinna być w tym akcie oznaczona, albo 
  • obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej (np. obrazu, dzieła sztuki, które zostanie wykonane osobiście), lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru

gdy termin zapłaty, dostarczenia lub wydania jest w akcie wskazany.

Tytułem wykonawczym może być także akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości wprost określonej w akcie albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej. Akt musi określać warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.

Tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym niebędący dłużnikiem osobistym właściciel ruchomości lub prawa obciążonych zastawem rejestrowym albo zastawem, poddaje się egzekucji z obciążonych składników w celu zaspokojenia zastawnika.

Przeczytaj również: Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Podstawą do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi może być także akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności obciążonych hipoteką, niebędący dłużnikiem osobistym, poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności, w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego. W takim wypadku wysokość wierzytelności podlegającej zaspokojeniu musi być w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej.

Polecamy serwis Odszkodowania

Akt powinien też określać warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia egzekucji o część lub całość roszczenia. W treści aktu powinien być również wskazany termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności. Oświadczenia dłużnika, o poddaniu się rygorowi egzekucji, mogą być także złożone w odrębnym akcie notarialnym.Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »