Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?
REKLAMA
REKLAMA
W akcie tym dłużnik powinien poddać się egzekucji. Akt powinien obejmować w swojej treści:
REKLAMA
- obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub
- obowiązek dostarczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku (np. śrubek, kubków, etc), których ilość powinna być w tym akcie oznaczona, albo
- obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej (np. obrazu, dzieła sztuki, które zostanie wykonane osobiście), lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru
gdy termin zapłaty, dostarczenia lub wydania jest w akcie wskazany.
REKLAMA
Tytułem wykonawczym może być także akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości wprost określonej w akcie albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej. Akt musi określać warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.
Tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym niebędący dłużnikiem osobistym właściciel ruchomości lub prawa obciążonych zastawem rejestrowym albo zastawem, poddaje się egzekucji z obciążonych składników w celu zaspokojenia zastawnika.
Przeczytaj również: Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?
Podstawą do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi może być także akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności obciążonych hipoteką, niebędący dłużnikiem osobistym, poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności, w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego. W takim wypadku wysokość wierzytelności podlegającej zaspokojeniu musi być w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej.
Polecamy serwis Odszkodowania
Akt powinien też określać warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia egzekucji o część lub całość roszczenia. W treści aktu powinien być również wskazany termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności. Oświadczenia dłużnika, o poddaniu się rygorowi egzekucji, mogą być także złożone w odrębnym akcie notarialnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.