Do czego potrzebna jest deklaracja wekslowa?
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Deklaracja wekslowa
REKLAMA
Bez porozumienia ani rusz
Wręczeniu weksla in blanco towarzyszy porozumienie pomiędzy stronami stosunku wekslowego. Obejmuje ono udzielone przez wystawcę dla remitenta upoważnienie do uzupełnienia weksla o brakujące elementy oraz określa warunki i zasady tego wypełnienia.
Treścią porozumienia mogą być objęte wszystkie ustawowe elementy weksla, bądź tylko niektóre z nich. Co do elementów nieobjętych porozumieniem posiadacz weksla – uzupełniając dokument – korzysta ze swobody ograniczonej przepisami Prawa wekslowego i przyjętymi zwyczajami.
Prawo wekslowe nie wymaga szczególnej formy dla porozumienia wekslowego. Może być ono osiągnięte zarówno w sposób dorozumiany, jaki i wyraźny – przybierając postać deklaracji wekslowej.
W pierwszym przypadku musi to być przejaw woli, który w świetle okoliczności towarzyszących wydaniu weksla wyraża wolę wywołania skutków prawnych z tym związanych w sposób niewątpliwy i dostatecznie zrozumiały.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Porozumienie w deklaracji
Dla uniknięcia problemów dowodowych związanych z ustaleniem woli stron towarzyszącej wydaniu weksla w praktyce gospodarczej powszechnie stosuje się deklarację wekslową.
Stanowi ona pisemne upoważnienie do wypełnienia weksla określające:
- strony stosunku wekslowego: wystawcę, remitenta, poręczycieli, a w przypadku weksla trasowanego również - trasata,
- przesłanki uzupełnienia weksla (najczęściej brak zapłaty w określonym terminie),
- wysokość lub sposób obliczania sumy wekslowej,
- treść elementów ustawowych weksla lub klauzul dodatkowych,
- tryb wzywania dłużnika do wykupu weksla,
- sposób postępowania w przypadku spełnienia przez dłużnika świadczenia zabezpieczonego wekslem (najczęściej zwrot weksla).
POBIERZ WZÓR: Deklaracja wekslowa
Taka deklamacja z reguły podpisywana jest przez będącego wystawcą weksla dłużnika ze stosunku podstawowego oraz wierzyciela występującego w stosunku wekslowym jako remitent.
Nie będzie błędem, jeżeli deklaracja zostanie podpisana wyłącznie przez wystawcę weksla. Wola wierzyciela zostanie bowiem dostatecznie wyrażona poprzez uzupełnienie weksla w oparciu o deklarację wekslową oraz poprzez dochodzenie roszczenia wekslowego.
Należy podkreślić, iż wystawca nie może odwołać udzielonego upoważnienia do wypełnienia weksla in blanco.
Zobacz również serwis: Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.