REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Podpis dłużnika, będącego osobą fizyczną powinien być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko dłużnika, a jeżeli jest to podpis wystawcy, należy go złożyć poniżej przyrzeczenia bądź polecenia zapłaty.
Podpis dłużnika, będącego osobą fizyczną powinien być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko dłużnika, a jeżeli jest to podpis wystawcy, należy go złożyć poniżej przyrzeczenia bądź polecenia zapłaty.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Po pierwsze podpis

Podpis wystawcy weksla należy do podstawowych wymogów ważności tego sformalizowanego dokumentu. W przypadku weksli in blanco podpis jest jedynym obligatoryjnym elementem weksla. To wystarczające powody, aby zająć się zagadnieniem prawidłowości złożenia podpisu przez dłużnika wekslowego.

REKLAMA

Osoba fizyczna

Podpis dłużnika, będącego osobą fizyczną powinien być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko dłużnika, a jeżeli jest to podpis wystawcy, należy go złożyć poniżej przyrzeczenia bądź polecenia zapłaty.

Podpis nie musi być czytelny pod warunkiem, że jest złożony w formie zwykle używanej przez dłużnika i umożliwia jego identyfikację.

Zobacz również: Weksel

Powyższe wymogi formalne związane z podpisem nie wykluczają ponadto objęcia podpisem również imienia lub imion dłużnika oraz umieszczenia pod podpisem: adresu zamieszkania, numerów identyfikacyjnych np. dowodu osobistego, PESEL itp., pieczęci firmowej (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilka osób

Wystawcą weksla może być jedna osoba lub też klika osób. W takim wypadku wierzyciel wekslowy będzie mógł żądać całości lub części zapłaty od wszystkich wystawców, kilku z nich lub każdego z osobna. Zapłata dokonana przez któregokolwiek z wystawców zwalnia pozostałych. Podpisy wystawców powinny zostać złożone kumulatywnie tzn. przy użyciu spójnika „i”, „oraz”. Najczęściej jednak wystawcy składają podpisy jeden po drugim bez żadnych spójników.

Zobacz również serwis: Windykacja

Spółka cywilna

W przypadku spółki cywilnej zobowiązanie wekslowe zaciąga nie spółka – bo ta nie jest podmiotem prawa i nie posiada zdolności wekslowej, lecz wszyscy wspólnicy poprzez złożenie na wekslu podpisów nad nazwą spółki bądź bez wskazywania nazwy spółki. Nie zaleca się składania podpisów przez wspólników pod nazwą spółki, albowiem mogłoby to sugerować, iż zobowiązanie zaciąga spółka, co wobec braku jej zdolności wekslowej, prowadziłoby do nieważności zobowiązania. W przypadku, gdy podpisy złożą niektórzy wspólnicy za zobowiązanie wekslowe odpowiadają tylko wspólnicy podpisani.

Jednostki organizacyjne

W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (np. osobowe spółki prawa handlowego) podpis składa się z dwóch elementów umieszczonych pod poleceniem lub przyrzeczeniem zapłaty. Są to pieczęć firmowa, którą zastępuje wpisanie pełnej firmy bądź nazwy podmiotu oraz złożony pod nią podpis osoby (lub osób) umocowanej do reprezentacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA