reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Po pierwsze podpis

Podpis wystawcy weksla należy do podstawowych wymogów ważności tego sformalizowanego dokumentu. W przypadku weksli in blanco podpis jest jedynym obligatoryjnym elementem weksla. To wystarczające powody, aby zająć się zagadnieniem prawidłowości złożenia podpisu przez dłużnika wekslowego.

Osoba fizyczna

Podpis dłużnika, będącego osobą fizyczną powinien być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko dłużnika, a jeżeli jest to podpis wystawcy, należy go złożyć poniżej przyrzeczenia bądź polecenia zapłaty.

Podpis nie musi być czytelny pod warunkiem, że jest złożony w formie zwykle używanej przez dłużnika i umożliwia jego identyfikację.

Zobacz również: Weksel

Powyższe wymogi formalne związane z podpisem nie wykluczają ponadto objęcia podpisem również imienia lub imion dłużnika oraz umieszczenia pod podpisem: adresu zamieszkania, numerów identyfikacyjnych np. dowodu osobistego, PESEL itp., pieczęci firmowej (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Kilka osób

Wystawcą weksla może być jedna osoba lub też klika osób. W takim wypadku wierzyciel wekslowy będzie mógł żądać całości lub części zapłaty od wszystkich wystawców, kilku z nich lub każdego z osobna. Zapłata dokonana przez któregokolwiek z wystawców zwalnia pozostałych. Podpisy wystawców powinny zostać złożone kumulatywnie tzn. przy użyciu spójnika „i”, „oraz”. Najczęściej jednak wystawcy składają podpisy jeden po drugim bez żadnych spójników.

Zobacz również serwis: Windykacja

Spółka cywilna

W przypadku spółki cywilnej zobowiązanie wekslowe zaciąga nie spółka – bo ta nie jest podmiotem prawa i nie posiada zdolności wekslowej, lecz wszyscy wspólnicy poprzez złożenie na wekslu podpisów nad nazwą spółki bądź bez wskazywania nazwy spółki. Nie zaleca się składania podpisów przez wspólników pod nazwą spółki, albowiem mogłoby to sugerować, iż zobowiązanie zaciąga spółka, co wobec braku jej zdolności wekslowej, prowadziłoby do nieważności zobowiązania. W przypadku, gdy podpisy złożą niektórzy wspólnicy za zobowiązanie wekslowe odpowiadają tylko wspólnicy podpisani.

Jednostki organizacyjne

W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (np. osobowe spółki prawa handlowego) podpis składa się z dwóch elementów umieszczonych pod poleceniem lub przyrzeczeniem zapłaty. Są to pieczęć firmowa, którą zastępuje wpisanie pełnej firmy bądź nazwy podmiotu oraz złożony pod nią podpis osoby (lub osób) umocowanej do reprezentacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama