| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Otrzymałem propozycję zbycia weksla z sumą wekslową opiewającą na kwotę bliską 210 000 zł za cenę stanowiąca 75 proc. wartości wierzytelności. Nie wzbudziła mojej wątpliwości proponowana przez przedstawiciela giełdy wierzytelności, forma transakcji. Zamiast spodziewanej umowy przelewu wierzytelności, na odwrocie weksla polecono mi umieścić następujące oświadczenie „Przenoszę na rzecz okaziciela. Bez protestu.” i złożyć pod nim podpis. W dwa tygodnie później otrzymałem wezwanie do wykupu weksla, a po 6 tygodniach doręczono mi pozew wraz z nakazem zapłaty. Kolejny tydzień przyniósł zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Podpis na wagę złota

W wekslu inkorporowane (zawarte) jest zobowiązanie osób na nim podpisanych do zapłaty sumy wekslowej. Złożenie na wekslu podpisu prowadzi zatem z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. O ile nie budzi to wątpliwości podpisującego weksel dłużnika, o tyle wywołuje niejednokrotnie zaskoczenie wierzyciela, przenoszącego wierzytelność wekslową na osobę trzecią w drodze indosu, co miało miejsce w powyższej sytuacji.

Zobowiązanie solidarne

Jedną z cech weksla jest solidarny charakter zobowiązań osób na nim podpisanych. Wyraża się ona w treści art. 47 Prawa wekslowego. „Kto weksel wystawił, przyjął, indosował lub poręczył odpowiada wobec posiadacza solidarnie”.

Złożenie na wekslu podpisu prowadzi z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Oznacza to, iż każdy z dłużników jest obowiązany do spełnienia całości świadczenia, a wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub każdego z osobna. Każdy z dłużników odpowiada za całość długu, aż do pełnego zaspokojenia wierzyciela.

Zobacz również serwis: Wierzyciel i dłużnik

Dochodzenie roszczeń regresowych

Zapłata należności wekslowej zwalnia pozostałych dłużników tylko wtedy, gdy została dokonana przez dłużnika głównego (wystawcę weksla własnego). Natomiast, gdyby zapłaty dokonał inny dłużnik wekslowy (jak w naszym przypadku indosant), to zapłata zwolni wyłącznie tego dłużnika.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

W tej sytuacji nastąpi zmiana po stronie wierzyciela wekslowego. Osoba, która dokona zapłaty wchodzi bowiem w jego uprawnienia i może wystąpić przeciwko swoim poprzednikom wekslowym z roszczeniem zwrotnym (regresowym).

Nasz użytkownik pozostanie zatem z bólem głowy i wierzytelnością w stosunku do swojego dłużnika – której tak bardzo chciał się pozbyć – powiększoną o zapłacone przez siebie na rzecz powoda (giełdy wierzytelności) koszty procesu i inne świadczenia uboczne.

Jeżeli umiesz liczyć to licz na siebie

Z solidarnością koresponduje inna cecha zobowiązania wekslowego – samodzielność. Każda z osób, które podpisały się na wekslu, bierze na siebie odpowiedzialność za zobowiązanie wekslowe bez względu na ważność zobowiązań pozostałych dłużników wekslowych.

I tak nieważność zobowiązania jednego z dłużników (np. na skutek podpisania weksla przez jednego członka zarząd spółki z o.o., podczas gdy umowa spółki wymaga reprezentacji łącznej) nie ma wpływu na zobowiązania innych uczestników stosunku wekslowego (np. poręczyciela). W takim przypadku pomimo, iż wystawca nie odpowiada wekslowo, z powodu wadliwej reprezentacji, poręczyciel jest zobowiązany do zapłaty całej sumy wekslowej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Złożenie na wekslu podpisu prowadzi z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.
Złożenie na wekslu podpisu prowadzi z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »