REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz.

Wypełnianie weksla in blanco jest czynnością, na skutek której weksel wystawiony pierwotnie jako niezupełny, posiadać będzie wszystkie elementy wymagane przez Prawo wekslowe.

REKLAMA

Weksel własny powinien zawierać: 1) miejsce wystawienia weksla, 2) datę wystawienia weksla, 3) termin płatności, 4) bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty, 5) nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, 6) oznaczenie remitenta, 7) oznaczenie sumy pieniężnej, 8) miejsce płatności, oraz 9) podpis wystawcy weksla.

Rzut oka na deklarację

Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową. Wypełnienie weksla in blanco powinno nastąpić w oparciu upoważnienie udzielone przez wystawcę w deklaracji.

W przypadku braku odpowiednich postanowień w deklaracji wierzyciel posiada swobodę w wypełnieniu weksla ograniczoną przepisami Prawa wekslowego i przyjętymi zwyczajami.

Krok 1 – miejsce wystawienia weksla

Miejscem wystawienia weksla jest miejscowość, w której weksel został wystawiony. Miejscowość ta powinna być oznaczana poprzez wpisanie jej pełnej nazwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejscem wystawienia weksla może być wyłącznie miejscowość istniejąca. Umieszczenie zatem w treści weksla miejscowości, która nie istnieje np. „Trembork” lub nawet powszechnie używanego skrótu np. „W-wa” powoduje jego nieważność.

Krok 2 – datę wystawienia weksla

Datę wystawienia weksla można oznaczyć w każdy sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia tej czynności. Zwyczajowo wpisujemy ją wskazując dzień, miesiąc i rok. Przy czym datę można oznaczyć cyframi, słownie lub techniką mieszaną (cyframi i słownie). W praktyce obrotu wekslowego dzień wpisywany jest w formacie dwucyfrowym (np. 03) miesiąc – słownie (z odmianą przez przypadki np. „marca” lub bez np. „marzec”), a rok w formacie czterocyfrowym (np. 2005 r.).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Krok 3 – termin płatności

Terminem płatności jest to dzień, w którym zgodnie z treścią dokumentu wekslowego ma nastąpić zapłata sumy wekslowej. Weksel może mieć tylko jeden termin płatności. Jednakże Prawo wekslowe przewiduje cztery sposoby oznaczenia terminu płatności weksla: za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, w pewien czas po dacie oraz w oznaczonym dniu. Nie mniej jednak w obrocie gospodarczym najczęściej stosowany jest ten ostatni.

Zobacz również serwis: Windykacja

Weksel płatny w oznaczonym dniu jest to weksel, w którym termin płatności oznaczono w sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia płatności, bez potrzeby odwoływania się do daty wystawienia weksla lub jego okazania. Najczęściej termin tek wyraża się poprzez wskazanie dnia, miesiąca i roku (tak jak w przypadku daty wystawienia).


Krok 4 – bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty

Bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty jest najistotniejszym elementem weksla własnego. Wyraża się je słowami „zapłacę” – jeżeli wystawcą jest jedna osoba, albo „zapłacimy” – jeżeli weksel wystawia kilka osób lub gdy wystawcą jest osoba prawna np. spółka akcyjna.

Krok 5– nazwa „weksel”

Niezależnie od tego czy weksel in blanco został wystawiony na blankiecie, czy też na zwykłej kartce papieru, słowo „weksel” powinno się znajdować w dokumencie już w chwili składania podpisu przez wystawcę.

W dokumencie musi znaleźć się słowo "weksel".

Zobacz również serwis: Spółki

Krok 6 – oznaczenie remitenta

REKLAMA

Jednym z warunków ważności weksla jest wskazanie osoby, na zlecenie lub rzecz której ma nastąpić zapłata. Remitenta oznacza się poprzez podanie przynajmniej jego nazwiska. W praktyce obrotu wekslowego, w celu ułatwienia identyfikacji, oprócz nazwiska remitenta, wskazuje się dodatkowo jego imię „Zenon Gruda” lub pierwszą literę imienia „Z. Gruda”, a także inne dane identyfikacyjne np. miejsce zamieszkania, czy nr PESEL.

Remitentem może być osoba prawna np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lub inny podmiot, który we własnym imieniu może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania np. spółka jawna. W takim przypadku wskazuje się pełną firmę np. „Jan Błaszczyk, Zenon Bies sp. k.” bądź nazwę np. „Fundacja Przyjaźń”.

Krok 7 – oznaczenie sumy pieniężnej

Przedmiotem zobowiązania wekslowego może być tylko oznaczona suma pieniężna. Wiąże się to z wymogiem to wymogiem wskazania zarówno kwoty jak i waluty zobowiązania.

Zobacz również serwis: Finanse

Krok 8 – miejsce płatności weksla

Miejscem płatności weksla jest miejscowość, w której suma wekslowa ma zostać zapłacona, przy czym może być nią wyłącznie miejscowość istniejąca (por. uwagi do miejsca wystawania).

Dopiero po uzupełnieniu weksla wierzyciel może przystąpić do dochodzenia roszczeń wekslowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA