reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz.

Wypełnianie weksla in blanco jest czynnością, na skutek której weksel wystawiony pierwotnie jako niezupełny, posiadać będzie wszystkie elementy wymagane przez Prawo wekslowe.

Weksel własny powinien zawierać: 1) miejsce wystawienia weksla, 2) datę wystawienia weksla, 3) termin płatności, 4) bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty, 5) nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, 6) oznaczenie remitenta, 7) oznaczenie sumy pieniężnej, 8) miejsce płatności, oraz 9) podpis wystawcy weksla.

Rzut oka na deklarację

Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową. Wypełnienie weksla in blanco powinno nastąpić w oparciu upoważnienie udzielone przez wystawcę w deklaracji.

W przypadku braku odpowiednich postanowień w deklaracji wierzyciel posiada swobodę w wypełnieniu weksla ograniczoną przepisami Prawa wekslowego i przyjętymi zwyczajami.

Krok 1 – miejsce wystawienia weksla

Miejscem wystawienia weksla jest miejscowość, w której weksel został wystawiony. Miejscowość ta powinna być oznaczana poprzez wpisanie jej pełnej nazwy.

Miejscem wystawienia weksla może być wyłącznie miejscowość istniejąca. Umieszczenie zatem w treści weksla miejscowości, która nie istnieje np. „Trembork” lub nawet powszechnie używanego skrótu np. „W-wa” powoduje jego nieważność.

Krok 2 – datę wystawienia weksla

Datę wystawienia weksla można oznaczyć w każdy sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia tej czynności. Zwyczajowo wpisujemy ją wskazując dzień, miesiąc i rok. Przy czym datę można oznaczyć cyframi, słownie lub techniką mieszaną (cyframi i słownie). W praktyce obrotu wekslowego dzień wpisywany jest w formacie dwucyfrowym (np. 03) miesiąc – słownie (z odmianą przez przypadki np. „marca” lub bez np. „marzec”), a rok w formacie czterocyfrowym (np. 2005 r.).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Krok 3 – termin płatności

Terminem płatności jest to dzień, w którym zgodnie z treścią dokumentu wekslowego ma nastąpić zapłata sumy wekslowej. Weksel może mieć tylko jeden termin płatności. Jednakże Prawo wekslowe przewiduje cztery sposoby oznaczenia terminu płatności weksla: za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, w pewien czas po dacie oraz w oznaczonym dniu. Nie mniej jednak w obrocie gospodarczym najczęściej stosowany jest ten ostatni.

Zobacz również serwis: Windykacja

Weksel płatny w oznaczonym dniu jest to weksel, w którym termin płatności oznaczono w sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia płatności, bez potrzeby odwoływania się do daty wystawienia weksla lub jego okazania. Najczęściej termin tek wyraża się poprzez wskazanie dnia, miesiąca i roku (tak jak w przypadku daty wystawienia).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama