REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz.

Wypełnianie weksla in blanco jest czynnością, na skutek której weksel wystawiony pierwotnie jako niezupełny, posiadać będzie wszystkie elementy wymagane przez Prawo wekslowe.

REKLAMA

Weksel własny powinien zawierać: 1) miejsce wystawienia weksla, 2) datę wystawienia weksla, 3) termin płatności, 4) bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty, 5) nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, 6) oznaczenie remitenta, 7) oznaczenie sumy pieniężnej, 8) miejsce płatności, oraz 9) podpis wystawcy weksla.

Rzut oka na deklarację

Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową. Wypełnienie weksla in blanco powinno nastąpić w oparciu upoważnienie udzielone przez wystawcę w deklaracji.

W przypadku braku odpowiednich postanowień w deklaracji wierzyciel posiada swobodę w wypełnieniu weksla ograniczoną przepisami Prawa wekslowego i przyjętymi zwyczajami.

Krok 1 – miejsce wystawienia weksla

Miejscem wystawienia weksla jest miejscowość, w której weksel został wystawiony. Miejscowość ta powinna być oznaczana poprzez wpisanie jej pełnej nazwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejscem wystawienia weksla może być wyłącznie miejscowość istniejąca. Umieszczenie zatem w treści weksla miejscowości, która nie istnieje np. „Trembork” lub nawet powszechnie używanego skrótu np. „W-wa” powoduje jego nieważność.

Krok 2 – datę wystawienia weksla

Datę wystawienia weksla można oznaczyć w każdy sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia tej czynności. Zwyczajowo wpisujemy ją wskazując dzień, miesiąc i rok. Przy czym datę można oznaczyć cyframi, słownie lub techniką mieszaną (cyframi i słownie). W praktyce obrotu wekslowego dzień wpisywany jest w formacie dwucyfrowym (np. 03) miesiąc – słownie (z odmianą przez przypadki np. „marca” lub bez np. „marzec”), a rok w formacie czterocyfrowym (np. 2005 r.).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Krok 3 – termin płatności

Terminem płatności jest to dzień, w którym zgodnie z treścią dokumentu wekslowego ma nastąpić zapłata sumy wekslowej. Weksel może mieć tylko jeden termin płatności. Jednakże Prawo wekslowe przewiduje cztery sposoby oznaczenia terminu płatności weksla: za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, w pewien czas po dacie oraz w oznaczonym dniu. Nie mniej jednak w obrocie gospodarczym najczęściej stosowany jest ten ostatni.

Zobacz również serwis: Windykacja

Weksel płatny w oznaczonym dniu jest to weksel, w którym termin płatności oznaczono w sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia płatności, bez potrzeby odwoływania się do daty wystawienia weksla lub jego okazania. Najczęściej termin tek wyraża się poprzez wskazanie dnia, miesiąca i roku (tak jak w przypadku daty wystawienia).


Krok 4 – bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty

Bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty jest najistotniejszym elementem weksla własnego. Wyraża się je słowami „zapłacę” – jeżeli wystawcą jest jedna osoba, albo „zapłacimy” – jeżeli weksel wystawia kilka osób lub gdy wystawcą jest osoba prawna np. spółka akcyjna.

Krok 5– nazwa „weksel”

Niezależnie od tego czy weksel in blanco został wystawiony na blankiecie, czy też na zwykłej kartce papieru, słowo „weksel” powinno się znajdować w dokumencie już w chwili składania podpisu przez wystawcę.

W dokumencie musi znaleźć się słowo "weksel".

Zobacz również serwis: Spółki

Krok 6 – oznaczenie remitenta

REKLAMA

Jednym z warunków ważności weksla jest wskazanie osoby, na zlecenie lub rzecz której ma nastąpić zapłata. Remitenta oznacza się poprzez podanie przynajmniej jego nazwiska. W praktyce obrotu wekslowego, w celu ułatwienia identyfikacji, oprócz nazwiska remitenta, wskazuje się dodatkowo jego imię „Zenon Gruda” lub pierwszą literę imienia „Z. Gruda”, a także inne dane identyfikacyjne np. miejsce zamieszkania, czy nr PESEL.

Remitentem może być osoba prawna np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lub inny podmiot, który we własnym imieniu może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania np. spółka jawna. W takim przypadku wskazuje się pełną firmę np. „Jan Błaszczyk, Zenon Bies sp. k.” bądź nazwę np. „Fundacja Przyjaźń”.

Krok 7 – oznaczenie sumy pieniężnej

Przedmiotem zobowiązania wekslowego może być tylko oznaczona suma pieniężna. Wiąże się to z wymogiem to wymogiem wskazania zarówno kwoty jak i waluty zobowiązania.

Zobacz również serwis: Finanse

Krok 8 – miejsce płatności weksla

Miejscem płatności weksla jest miejscowość, w której suma wekslowa ma zostać zapłacona, przy czym może być nią wyłącznie miejscowość istniejąca (por. uwagi do miejsca wystawania).

Dopiero po uzupełnieniu weksla wierzyciel może przystąpić do dochodzenia roszczeń wekslowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA