REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz.

Wypełnianie weksla in blanco jest czynnością, na skutek której weksel wystawiony pierwotnie jako niezupełny, posiadać będzie wszystkie elementy wymagane przez Prawo wekslowe.

REKLAMA

Weksel własny powinien zawierać: 1) miejsce wystawienia weksla, 2) datę wystawienia weksla, 3) termin płatności, 4) bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty, 5) nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, 6) oznaczenie remitenta, 7) oznaczenie sumy pieniężnej, 8) miejsce płatności, oraz 9) podpis wystawcy weksla.

Rzut oka na deklarację

Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową. Wypełnienie weksla in blanco powinno nastąpić w oparciu upoważnienie udzielone przez wystawcę w deklaracji.

W przypadku braku odpowiednich postanowień w deklaracji wierzyciel posiada swobodę w wypełnieniu weksla ograniczoną przepisami Prawa wekslowego i przyjętymi zwyczajami.

Krok 1 – miejsce wystawienia weksla

Miejscem wystawienia weksla jest miejscowość, w której weksel został wystawiony. Miejscowość ta powinna być oznaczana poprzez wpisanie jej pełnej nazwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejscem wystawienia weksla może być wyłącznie miejscowość istniejąca. Umieszczenie zatem w treści weksla miejscowości, która nie istnieje np. „Trembork” lub nawet powszechnie używanego skrótu np. „W-wa” powoduje jego nieważność.

Krok 2 – datę wystawienia weksla

Datę wystawienia weksla można oznaczyć w każdy sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia tej czynności. Zwyczajowo wpisujemy ją wskazując dzień, miesiąc i rok. Przy czym datę można oznaczyć cyframi, słownie lub techniką mieszaną (cyframi i słownie). W praktyce obrotu wekslowego dzień wpisywany jest w formacie dwucyfrowym (np. 03) miesiąc – słownie (z odmianą przez przypadki np. „marca” lub bez np. „marzec”), a rok w formacie czterocyfrowym (np. 2005 r.).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Krok 3 – termin płatności

Terminem płatności jest to dzień, w którym zgodnie z treścią dokumentu wekslowego ma nastąpić zapłata sumy wekslowej. Weksel może mieć tylko jeden termin płatności. Jednakże Prawo wekslowe przewiduje cztery sposoby oznaczenia terminu płatności weksla: za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, w pewien czas po dacie oraz w oznaczonym dniu. Nie mniej jednak w obrocie gospodarczym najczęściej stosowany jest ten ostatni.

Zobacz również serwis: Windykacja

Weksel płatny w oznaczonym dniu jest to weksel, w którym termin płatności oznaczono w sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia płatności, bez potrzeby odwoływania się do daty wystawienia weksla lub jego okazania. Najczęściej termin tek wyraża się poprzez wskazanie dnia, miesiąca i roku (tak jak w przypadku daty wystawienia).


Krok 4 – bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty

Bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty jest najistotniejszym elementem weksla własnego. Wyraża się je słowami „zapłacę” – jeżeli wystawcą jest jedna osoba, albo „zapłacimy” – jeżeli weksel wystawia kilka osób lub gdy wystawcą jest osoba prawna np. spółka akcyjna.

Krok 5– nazwa „weksel”

Niezależnie od tego czy weksel in blanco został wystawiony na blankiecie, czy też na zwykłej kartce papieru, słowo „weksel” powinno się znajdować w dokumencie już w chwili składania podpisu przez wystawcę.

W dokumencie musi znaleźć się słowo "weksel".

Zobacz również serwis: Spółki

Krok 6 – oznaczenie remitenta

REKLAMA

Jednym z warunków ważności weksla jest wskazanie osoby, na zlecenie lub rzecz której ma nastąpić zapłata. Remitenta oznacza się poprzez podanie przynajmniej jego nazwiska. W praktyce obrotu wekslowego, w celu ułatwienia identyfikacji, oprócz nazwiska remitenta, wskazuje się dodatkowo jego imię „Zenon Gruda” lub pierwszą literę imienia „Z. Gruda”, a także inne dane identyfikacyjne np. miejsce zamieszkania, czy nr PESEL.

Remitentem może być osoba prawna np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lub inny podmiot, który we własnym imieniu może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania np. spółka jawna. W takim przypadku wskazuje się pełną firmę np. „Jan Błaszczyk, Zenon Bies sp. k.” bądź nazwę np. „Fundacja Przyjaźń”.

Krok 7 – oznaczenie sumy pieniężnej

Przedmiotem zobowiązania wekslowego może być tylko oznaczona suma pieniężna. Wiąże się to z wymogiem to wymogiem wskazania zarówno kwoty jak i waluty zobowiązania.

Zobacz również serwis: Finanse

Krok 8 – miejsce płatności weksla

Miejscem płatności weksla jest miejscowość, w której suma wekslowa ma zostać zapłacona, przy czym może być nią wyłącznie miejscowość istniejąca (por. uwagi do miejsca wystawania).

Dopiero po uzupełnieniu weksla wierzyciel może przystąpić do dochodzenia roszczeń wekslowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA