Jak uzupełnić weksel własny in blanco?
REKLAMA
REKLAMA
Wypełnianie weksla in blanco jest czynnością, na skutek której weksel wystawiony pierwotnie jako niezupełny, posiadać będzie wszystkie elementy wymagane przez Prawo wekslowe.
REKLAMA
Weksel własny powinien zawierać: 1) miejsce wystawienia weksla, 2) datę wystawienia weksla, 3) termin płatności, 4) bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty, 5) nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, 6) oznaczenie remitenta, 7) oznaczenie sumy pieniężnej, 8) miejsce płatności, oraz 9) podpis wystawcy weksla.
Rzut oka na deklarację
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową. Wypełnienie weksla in blanco powinno nastąpić w oparciu upoważnienie udzielone przez wystawcę w deklaracji.
W przypadku braku odpowiednich postanowień w deklaracji wierzyciel posiada swobodę w wypełnieniu weksla ograniczoną przepisami Prawa wekslowego i przyjętymi zwyczajami.
Krok 1 – miejsce wystawienia weksla
Miejscem wystawienia weksla jest miejscowość, w której weksel został wystawiony. Miejscowość ta powinna być oznaczana poprzez wpisanie jej pełnej nazwy.
Miejscem wystawienia weksla może być wyłącznie miejscowość istniejąca. Umieszczenie zatem w treści weksla miejscowości, która nie istnieje np. „Trembork” lub nawet powszechnie używanego skrótu np. „W-wa” powoduje jego nieważność.
Krok 2 – datę wystawienia weksla
Datę wystawienia weksla można oznaczyć w każdy sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia tej czynności. Zwyczajowo wpisujemy ją wskazując dzień, miesiąc i rok. Przy czym datę można oznaczyć cyframi, słownie lub techniką mieszaną (cyframi i słownie). W praktyce obrotu wekslowego dzień wpisywany jest w formacie dwucyfrowym (np. 03) miesiąc – słownie (z odmianą przez przypadki np. „marca” lub bez np. „marzec”), a rok w formacie czterocyfrowym (np. 2005 r.).
Zadaj pytanie: Forum prawników
Krok 3 – termin płatności
Terminem płatności jest to dzień, w którym zgodnie z treścią dokumentu wekslowego ma nastąpić zapłata sumy wekslowej. Weksel może mieć tylko jeden termin płatności. Jednakże Prawo wekslowe przewiduje cztery sposoby oznaczenia terminu płatności weksla: za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, w pewien czas po dacie oraz w oznaczonym dniu. Nie mniej jednak w obrocie gospodarczym najczęściej stosowany jest ten ostatni.
Zobacz również serwis: Windykacja
Weksel płatny w oznaczonym dniu jest to weksel, w którym termin płatności oznaczono w sposób dający możliwość jednoznacznego określenia dnia płatności, bez potrzeby odwoływania się do daty wystawienia weksla lub jego okazania. Najczęściej termin tek wyraża się poprzez wskazanie dnia, miesiąca i roku (tak jak w przypadku daty wystawienia).
Krok 4 – bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty
Bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty jest najistotniejszym elementem weksla własnego. Wyraża się je słowami „zapłacę” – jeżeli wystawcą jest jedna osoba, albo „zapłacimy” – jeżeli weksel wystawia kilka osób lub gdy wystawcą jest osoba prawna np. spółka akcyjna.
Krok 5– nazwa „weksel”
Niezależnie od tego czy weksel in blanco został wystawiony na blankiecie, czy też na zwykłej kartce papieru, słowo „weksel” powinno się znajdować w dokumencie już w chwili składania podpisu przez wystawcę.
W dokumencie musi znaleźć się słowo "weksel".
Zobacz również serwis: Spółki
Krok 6 – oznaczenie remitenta
REKLAMA
Jednym z warunków ważności weksla jest wskazanie osoby, na zlecenie lub rzecz której ma nastąpić zapłata. Remitenta oznacza się poprzez podanie przynajmniej jego nazwiska. W praktyce obrotu wekslowego, w celu ułatwienia identyfikacji, oprócz nazwiska remitenta, wskazuje się dodatkowo jego imię „Zenon Gruda” lub pierwszą literę imienia „Z. Gruda”, a także inne dane identyfikacyjne np. miejsce zamieszkania, czy nr PESEL.
Remitentem może być osoba prawna np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lub inny podmiot, który we własnym imieniu może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania np. spółka jawna. W takim przypadku wskazuje się pełną firmę np. „Jan Błaszczyk, Zenon Bies sp. k.” bądź nazwę np. „Fundacja Przyjaźń”.
Krok 7 – oznaczenie sumy pieniężnej
Przedmiotem zobowiązania wekslowego może być tylko oznaczona suma pieniężna. Wiąże się to z wymogiem to wymogiem wskazania zarówno kwoty jak i waluty zobowiązania.
Zobacz również serwis: Finanse
Krok 8 – miejsce płatności weksla
Miejscem płatności weksla jest miejscowość, w której suma wekslowa ma zostać zapłacona, przy czym może być nią wyłącznie miejscowość istniejąca (por. uwagi do miejsca wystawania).
Dopiero po uzupełnieniu weksla wierzyciel może przystąpić do dochodzenia roszczeń wekslowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.