Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wezwanie do zapłaty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wezwanie do zapłaty.
Firmy turystyczne pozywają państwo za lockdown
Aktualizacja: 22.06.2020
Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej żądają od Skarbu Państwa wypłaty odszkodowań za straty poniesione w czasie lockdown. Jeśli pieniędzy nie dostaną, zapowiadają pozew zbiorowy. »
RODO: wyłudzenia na fałszywe wezwania do zapłaty
Aktualizacja: 18.02.2019
Należy uważać na tzw. oszustwa na RODO. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości próbując wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców. Na co należy uważać? »
Wezwanie dłużnika do zapłaty e-mailem
Aktualizacja: 14.11.2017
Będzie szybciej i prościej. Łatwiej dla wierzycieli i trudniej dla dłużników. 13 listopada weszła w życie znowelizowana Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Ma zapewnić bezpieczeństwo i sprawność obrotu handlowego w Polsce. Ważną zmianą będzie możliwość wezwania dłużnika do zapłaty e-mailem, a nie, jak dotychczas, tylko listem poleconym lub osobiście. Biura informacji gospodarczej poszerzą też zakres udostępnianych informacji o firmach i konsumentach oraz będą mogły tworzyć scoringi, czyli portrety wiarygodności finansowej klientów. »
Od 13 listopada br. elektroniczne wezwania do zapłaty
Aktualizacja: 15.11.2017
W poniedziałek - 13 listopada wejdzie w życie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Zmiany, które wprowadza ustawa, są elementem tzw. Pakietu wierzycielskiego, opracowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. »
Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym - wzór
Aktualizacja: 30.11.2018
Jeżeli przedsiębiorca zamierza dochodzić od swojego dłużnika zaległych płatności, np. za dostarczony towar, prócz złożenia do Sądu pozwu o zapłatę w zwykłym trybie, może również skorzystać z szybszego sposobu jakim jest złożenie pozwu wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w odpowiednim trybie. Jak formułować petitum pozwu oraz wszelkie niezbędne informacje, o których należy pamiętać przy sporządzaniu pozwu? »
Termin zapłaty w transakcjach handlowych dłuższy niż 60 dni
Aktualizacja: 11.02.2015
W dniu 28 kwietnia 2013 weszła w życie w dniu uchwalona 8 marca 2013 r. ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Konieczność implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7 z 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych poskutkowała m.in. wprowadzeniem zapisów, których celem jest skrócenie terminów zapłaty w transakcjach zasadniczo do 60 dni kalendarzowych. Mimo upływu czasu, wciąż bardzo często zadawane jest pytanie: czy można w umowie z dostawcą lub usługodawcą postanowić, że płatność z tytułu realizacji umowy nastąpi w terminie dłuższym niż 60 dni? »
Na jaki adres kierować wezwanie do zapłaty?
Aktualizacja: 07.07.2014
Przed skierowaniem sprawy do sądu należy wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty. W przypadku, gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca na podstawie rejestru CEIDG nie jest możliwe ustalenie jego adresu zamieszkania. Czy wystarczające jest wysłanie wezwania do zapłaty tylko na adres prowadzenia działalności? »
Aktualizacja: 01.07.2014
Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług. »
Wezwanie do spełnienia świadczenia
Aktualizacja: 23.04.2014
Wezwanie dłużnika do spełnienia świadczenia jest jednostronnym oświadczeniem woli. Składane jest dłużnikowi w celu wyegzekwowania od niego należnego świadczenia. Jak sformułować wezwanie do spełniania świadczenia? »
Kiedy roszczenie nadaje się do postępowania nakazowego?
Aktualizacja: 22.05.2012
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest korzystnym dla powoda sposobem dochodzenia roszczeń. Jakie warunki musi spełnić jednak jego roszczenie, by nadawało się do postępowania nakazowego? »
Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty
Aktualizacja: 07.10.2020
Nakaz zapłaty to uproszczony sposób dochodzenia roszczeń, głównie pieniężnych. Prawomocny nakaz zapłaty uprawnia stronę powodową do wszczęcia egzekucji. »
Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych
Aktualizacja: 30.01.2012
Sprawy między przedsiębiorca są rozpoznawane w postępowaniu gospodarczym. Nie wolno jednak zapominać, że zastosowanie mogą mieć także inne odrębne tryby postępowania. »
Jak uzupełnić weksel własny in blanco?
Aktualizacja: 12.10.2011
Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz. »
Aktualizacja: 12.10.2011
Windykacja przedsądowa ma na celu skłonienie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia poprzez wskazanie z jednej strony na sankcje w przypadku odmowy zapłaty, a z drugiej strony - na korzyści związane z zastosowaniem się do żądań wierzyciela. »
Kiedy nalezy wysłać wezwanie do zapłaty?
Aktualizacja: 13.10.2011
Strony, a zwłaszcza przedsiębiorcy, powinny dążyć do polubownego załatwiania spraw. Dlatego też w praktyce przyjęło się, że przed wdaniem się w spór wierzyciel wzywa dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia. »
HoReCa podsumowała rok – w 2020 zadłużenie branży wzrosło o 1/3
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji