reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Sprawy między przedsiębiorca są rozpoznawane w postępowaniu gospodarczym. Nie wolno jednak zapominać, że zastosowanie mogą mieć także inne odrębne tryby postępowania.

Sprawy gospodarcze

W sprawach ze stosunków cywilnoprawnych między podmiotami posiadającymi status przedsiębiorcy, jeżeli roszczenia te wynikają z zakresu prowadzonej przez nich działalności, sąd będzie rozpatrywał sprawę w oparciu o przepisy postępowania odrębnego, jakim jest postępowanie w sprawach gospodarczych.

Przykładowo taki tryb postępowania będzie właściwy przy pozwie o zapłatę za wykonane usługi na rzecz przedsiębiorcy B, przez przedsiębiorcę A.

Zobacz: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym i gospodarczym

Inne postępowania

O ile jednak kwestia kwalifikacji jako sprawy gospodarczej nie powoduje trudności, o tyle wątpliwości może wzbudzić konieczność zastosowania innych postępowań. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wyróżniają bowiem kilkanaście odrębnych postępowań.

Trudność polega na tym, iż nie są to postępowania od siebie oddzielne. W zależności od sytuacji mogą one bowiem zazębiać się, co oznacza że w zależności od sprawy możemy być zmuszeni do zastosowania przepisów do kilku postępowań.

W przypadku postępowań gospodarczych mogą to być najczęściej postępowanie nakazowe, upominawcze, a także uproszczone. Z uwagi na fakt, że poza postępowaniem nakazowym, pozostałe tryby są obowiązkowe, to należy o nich pamiętać jeszcze przed wniesieniem pozwu. W przeciwnym razie możemy narazić się na niekorzystne konsekwencje.

Zobacz: Od maja 2012 r. znika postępowanie gospodarcze

W czym problem?

Trudność może polegać przede wszystkim na odpowiednim zakwalifikowaniu sprawy oraz zastosowaniu przepisów postępowań, które będą właściwe. Jest to niezbędne z uwagi, że wiele z nich charakteryzuje się specyficznymi wymogami. Przykładowo w postępowaniu uproszczonym konieczne będzie wniesienie pozwu na formularzu (art. 5052 Kodeksu postępowania cywilnego). Z kolei w postępowaniu w sprawach gospodarczych wymagane będzie wcześniejsze wezwanie pozwanego do dobrowolnego spełnienia świadczenia (art. 47912 Kodeksu postępowania cywilnego).

Sprawa może być tym skomplikowana, że w zależności od okoliczności zastosowanie mogą mieć więcej niż dwa postępowania odrębne.

Przedsiębiorca X wniósł pozew przeciwko przedsiębiorcy Y o zapłatę 6 tys. zł za wykonaną usługę. Jest to sprawa gospodarcza, więc zastosowanie będą miały przepisy postępowania w sprawach gospodarczych. Z uwagi na fakt, iż jest to roszczenie z umowy, którego wartość przedmiotu sporu, zastosowanie będą miały przepisy postępowania uproszczonego. Dodatkowo jeżeli sprawa będzie niewątpliwa, sąd będzie mógł wydać nakaz zapłaty w oparciu o przepisy postępowania upominawczego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama