REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Sprawy gospodarcze przed sądem/ fot. Fotolia
Sprawy gospodarcze przed sądem/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawy między przedsiębiorca są rozpoznawane w postępowaniu gospodarczym. Nie wolno jednak zapominać, że zastosowanie mogą mieć także inne odrębne tryby postępowania.

Sprawy gospodarcze

W sprawach ze stosunków cywilnoprawnych między podmiotami posiadającymi status przedsiębiorcy, jeżeli roszczenia te wynikają z zakresu prowadzonej przez nich działalności, sąd będzie rozpatrywał sprawę w oparciu o przepisy postępowania odrębnego, jakim jest postępowanie w sprawach gospodarczych.

REKLAMA

Przykładowo taki tryb postępowania będzie właściwy przy pozwie o zapłatę za wykonane usługi na rzecz przedsiębiorcy B, przez przedsiębiorcę A.

Zobacz: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym i gospodarczym

Inne postępowania

REKLAMA

O ile jednak kwestia kwalifikacji jako sprawy gospodarczej nie powoduje trudności, o tyle wątpliwości może wzbudzić konieczność zastosowania innych postępowań. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wyróżniają bowiem kilkanaście odrębnych postępowań.

Trudność polega na tym, iż nie są to postępowania od siebie oddzielne. W zależności od sytuacji mogą one bowiem zazębiać się, co oznacza że w zależności od sprawy możemy być zmuszeni do zastosowania przepisów do kilku postępowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku postępowań gospodarczych mogą to być najczęściej postępowanie nakazowe, upominawcze, a także uproszczone. Z uwagi na fakt, że poza postępowaniem nakazowym, pozostałe tryby są obowiązkowe, to należy o nich pamiętać jeszcze przed wniesieniem pozwu. W przeciwnym razie możemy narazić się na niekorzystne konsekwencje.

Zobacz: Od maja 2012 r. znika postępowanie gospodarcze

W czym problem?

Trudność może polegać przede wszystkim na odpowiednim zakwalifikowaniu sprawy oraz zastosowaniu przepisów postępowań, które będą właściwe. Jest to niezbędne z uwagi, że wiele z nich charakteryzuje się specyficznymi wymogami. Przykładowo w postępowaniu uproszczonym konieczne będzie wniesienie pozwu na formularzu (art. 5052 Kodeksu postępowania cywilnego). Z kolei w postępowaniu w sprawach gospodarczych wymagane będzie wcześniejsze wezwanie pozwanego do dobrowolnego spełnienia świadczenia (art. 47912 Kodeksu postępowania cywilnego).

Sprawa może być tym skomplikowana, że w zależności od okoliczności zastosowanie mogą mieć więcej niż dwa postępowania odrębne.

Przedsiębiorca X wniósł pozew przeciwko przedsiębiorcy Y o zapłatę 6 tys. zł za wykonaną usługę. Jest to sprawa gospodarcza, więc zastosowanie będą miały przepisy postępowania w sprawach gospodarczych. Z uwagi na fakt, iż jest to roszczenie z umowy, którego wartość przedmiotu sporu, zastosowanie będą miały przepisy postępowania uproszczonego. Dodatkowo jeżeli sprawa będzie niewątpliwa, sąd będzie mógł wydać nakaz zapłaty w oparciu o przepisy postępowania upominawczego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA