REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie przedsiębiorcy od kosztów sądowych

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przedsiębiorca też może być zwolniony od kosztów procesu / Fot. Fotolia
Przedsiębiorca też może być zwolniony od kosztów procesu / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca może tak, jak inne osoby, uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych. Inaczej będzie jednak wyglądało zwolnienie osób fizycznych, a inaczej osób prawnych.

Możliwość zwolnienia od kosztów postępowania sądowego przysługuje przede wszystkim podmiotom, które nie są w stanie samodzielnie ponieść ciężaru finansowego prowadzenia sprawy. Niekiedy do tej grupy mogą być także zaliczeni przedsiębiorcy, co oznacza, że w określonych przypadkach także oni mogą domagać się zwolnienie od kosztów sądowych.

REKLAMA

W przypadku przedsiębiorców warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż trochę inaczej będą wyglądały formalności, które powinien spełnić wnioskujący przedsiębiorca-osoba fizyczna, a przedsiębiorca-osoba prawna.

Zwolnienie osoby fizycznej

W przypadku osób fizycznych, a w rzeczonym przypadku przedsiębiorców wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej, zwolnienie od kosztów sądowych będzie przysługiwać, jeżeli wnioskodawca wykaże, iż nie jest ich w stanie ponieść bez uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny. Jak wynika z art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych osoba chcąca uzyskać zwolnienie od kosztów wymaga złożenia oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania powinno być złożone na ustalonym przez ustawodawcę wzorze.

POBIERZ: Wzór oświadczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W taki przypadku sąd orzeknie o zwolnieniu po dokonaniu oceny złożonego oświadczenia. Jeżeli z jego treści będzie wynikać fakt, iż strona rzeczywiście przy ponoszeniu kosztów postępowania poniosłaby uszczerbek dla utrzymania siebie i rodziny, sąd zwolni stronę od obowiązku ponoszenia kosztów.

Strona w oświadczeniu jest obowiązana podać wszelkie informacje. Jeżeli wnioskodawca poda w oświadczeniu nieprawdziwe informacje (np. zatai źródła dochodu lub składniki majątku) zwolnienie od kosztów zostanie cofnięte, a sąd wymierzy grzywnę do 1 tys. zł.

Podanie fałszywych danych w oświadczeniu jest karane grzywną nawet do 1000 zł.

Zwolnienie osoby prawnej

Inaczej będą jednak wyglądały formalności w przypadku, gdy o zwolnienie ubiega się przedsiębiorca będący osobą prawną lub inną jednostką organizacyjną (np. spółka akcyjna, spółka jawna). Zgodnie z art. 103 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może przyznać takiemu podmiotowi zwolnienie, jeżeli wykaże on, iż nie ma dostatecznych środków na uiszczenie kosztów sądowych.

W takiej sytuacji osoba prawna będzie musiała udowodnić swoją sytuację finansową. Można ku temu przedstawić sprawozdanie finansowe z ostatniego roku, stan rachunków bankowych spółki, a także poprzez sporządzenie wykazu majątku spółki. Jeżeli wniosek nie będzie dostatecznie uzasadniony, wtedy też zostanie oddalony.

Spółka musi np. wykazać, iż środki majątkowe jakimi dysponuje nie wystarczają na uiszczenie opłaty sądowej od wnoszonego pozwu.

Zobacz: Kiedy następuje odroczenie rozprawy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA