REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa?

Aby orzec przepadek świadczenia z czynu zabronionego musi zapaść prawomocny wyrok skazujący daną osobę za popełnienie przestępstwa.
Aby orzec przepadek świadczenia z czynu zabronionego musi zapaść prawomocny wyrok skazujący daną osobę za popełnienie przestępstwa.

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych wypadkach świadczenie może ulec przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Kiedy ma to miejsce i kiedy przepadkowi ulega wartość świadczenia?

Sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli świadczenie to zostało świadomie spełnione w zamian za dokonanie czynu zabronionego przez ustawę lub w celu niegodziwym. Jeżeli przedmiot świadczenia został zużyty lub utracony, przepadkowi może ulec jego wartość (art. 412 Kodeksu cywilnego).

REKLAMA

REKLAMA

Aby orzec przepadek świadczenia z czynu zabronionego musi zapaść prawomocny wyrok skazujący daną osobę za popełnienie przestępstwa. Zgodnie z art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego moc wiążąca mają jedynie ustalenia co do popełnienia przestępstwa zawarte w prawomocnym wyroku skazującym.

Na podstawie art. 42 Kodeksu cywilnego przepadkowi ulega całe świadczenie dokonane w ramach czynności niegodziwej, a nie tylko sam zysk osoby, która dokonała takiej czynności, co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 września 1982 r., sygn. akt III CRN 208/82. Świadczenie, które na podstawie art. 412 Kodeksu cywilnego ulega przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa musi zwrócić osoba, która to świadczenie otrzymała, także wtedy, gdy do świadczenia doszło w wyniku zabronionej działalności zorganizowanej wspólnie z innymi osobami (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 1973 r., sygn. akt III CZP 24/73). W razie wspólnego przyjęcia świadczenia pieniężnego, przyjmujący je są zobowiązani Skarbowi Państwa w równych częściach, chyba, że osoby te otrzymały świadczenie w innych częściach.

Polecamy: Jak dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Natomiast w przypadku osoby pośredniczącej w czynności z art. 412 k.c. przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa ulega to co ta osoba pośrednicząca w tej czynności otrzymała lub osiągnęła za swoje pośrednictwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczy, które pochodzą z kradzieży i zostały sprzedane paserowi nie podlegają przepadkowi na podstawie art. 412 k.c.

Jan. W. dostał zapłatę za podpalenie domu należącego do Krzysztofa S. Wobec Jana W. sąd wydał wyrok zobowiązujący go do zwrotu świadczenia spełnionego w celu niegodziwym. Po wyroku Jan W. zmarł. Czy i kto jest zobowiązany do zwrotu świadczenia spełnionego w celu niegodziwym po śmierci Jana W.?
Obowiązek zwrotu świadczenia spełnionego w celu niegodziwym, ulegającego przepadkowi na podstawie art. 412 k.c. jest ściśle związany z osobą dłużnika i nie należy do spadku po nim. Skarb Państwa może jednak domagać się od spadkobiercy Jana W. wydania przedmiotu świadczenia, jeżeli wszedł on do jego majątku. Pogląd ten jest podkreślany w orzecznictwie sądowym (np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 1979 r., sygn. akt III CZP 12/79).

Polecamy: Postępowanie grupowe - szanse i zagrożenia dla przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA