REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wzywa się stronę do próby ugodowej?

Łukasz Matys
Postępowania pojednawcze można przeprowadzać tylko w sprawach, w których istnieje możliwość zawarcia ugody.
Postępowania pojednawcze można przeprowadzać tylko w sprawach, w których istnieje możliwość zawarcia ugody.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między stronami.

Nie każdą sprawę należy kierować do rozpoznania w trybie procesowym. Często można ją załatwić w sposób polubowny. Takiemu załatwieniu sprawy służy instytucja zawezwania do próby ugodowej. Postępowanie to reguluje kodeks postępowania cywilnego (art. 184-186).

REKLAMA

Przed wdaniem się w spór

Postępowanie może być wszczęte przed wdaniem się w spór. Nigdy nie następuje to z urzędu. Zawsze konieczne jest działanie wierzyciela lub dłużnika.

W tym celu kieruje się do sądu rejonowego właściwego ze względu zamieszkania przeciwnika zawezwanie do próby ugodowej. Nie ma tu znaczenia jaki sąd jest właściwy dla przeprowadzania sprawy. Zawezwanie do próby ugodowej wnosi się zawsze do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przeciwnika.

W takim wezwaniu należy zwięźle przedstawić sprawę.

Pismo takie nie musi posiadać cech pozwu. Jednak musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane dla pism procesowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowania pojednawcze można przeprowadzać tylko w sprawach, w których istnieje możliwość zawarcia ugody.

Polecamy: serwis Przed sądem

Tryb rozpatrywania

Sprawę rozpatruje zawsze sąd rejonowy. Nie ma to zastosowania właściwość rzeczowa sądu określona w przepisach kodeksu cywilnego. Nie bada się wartości przedmiotu sporu.

Postępowanie pojednawcze przeprowadza jeden sędzia zawodowy. Posiedzenie jest jawne, chociaż nie jest to rozprawa.

Z takiego posiedzenia spisywany jest protokół. Jeżeli strony zawarły ugodę umieszcza się ją w protokole. Wtedy taką ugodę podpisują obydwie strony.

Niestawiennictwo

Nie ma obowiązku stawiania się na posiedzeniu ugodowym. Zależy to tylko i wyłącznie od woli zainteresowanych. Niestawiennictwo rodzi jednak ujemne następstwa po stronie osoby, która się nie stawiła.

Jeżeli nie stawił się na posiedzenie wzywający, wtedy sąd na żądanie przeciwnika nałoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową (np. wynagrodzenie prawnika, koszty przejazdu)

Natomiast gdy nie stawi się bez usprawiedliwienia przeciwnik wtedy sąd na żądanie wzywającego uwzględni koszty postępowania ugodowego w orzeczeniu kończącym sprawę. Istotne w tym wypadku jest to, aby wzywający po nieudanej próbie ugodowej wniósł pozew do sądu. Dopiero w normalnym postępowaniu będzie mógł dochodzić zwrotu kosztów.

Podsumowanie

Zawezwanie do próby ugodowej jest czynnością dokonywaną bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia. Oznacza to, że wniesienie go do sądu wstrzymuje bieg przedawnienia.

Opłata od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego wynosi 40 zł. (nie zależnie od wartości przedmiotu sporu). Jest to zatem stosunkowo tania a bardzo przydatna instytucja.

Polecamy: serwis Strony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA