Zabezpieczenie roszczeń
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 747 kodeksu postępowania cywilnego zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez:
1) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego,
2) obciążenie nieruchomości obowiązanego (dłużnika) hipoteką przymusową,
3) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,
4) ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
5) ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego (dłużnika) albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego (dłużnika).
REKLAMA
Zobacz także: Egzekucja z wynagrodzenia
Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych do zabezpieczenia roszczeń pieniężnych.
W szczególności sąd może:
1) unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;
2) ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;
3) zawiesić egzekucję lub postępowanie wykonawcze;
4) uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi;
5) nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.
Przeczytaj koniecznie: Zbieg egzekucji i zabezpieczenia
REKLAMA
Wierzyciel występując z wnioskiem o zabezpieczenie musi wskazać rodzaj zabezpieczenia, który według jego woli powinien być zastosowany. Podstawami udzielenia zabezpieczenia jest uprawdopodobnienie roszczenia oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia (art. 730[1] § 1 kpc). Spełnienie przesłanki uprawdopodobnienia nastąpi, jeśli uprawniony we wniosku o udzielenie zabezpieczenia przytoczy okoliczności oraz wskaże dowody, za pomocą których będzie chciał wykazać istnienie roszczenia.
W razie potrzeby można stosować równocześnie kilka sposobów zabezpieczenia. Postanowienie o zabezpieczeniu wydaje sąd na posiedzeniu niejawnym. Od wniosku o zabezpieczenie pobierana jest opłata stała w kwocie 100 zł, chyba że wniosek zostanie zgłoszony w piśmie rozpoczynającym postępowanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.