reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Ze zbiegiem mamy do czynienia w przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych. W przypadku, gdy jeden organ egzekucyjny do danej rzeczy skierował egzekucję świadczeń pieniężnych, a drugi egzekucję świadczeń niepieniężnych nie mamy do czynienia ze zbiegiem egzekucji.

Zbieg egzekucji sądowych następuje w przypadku, gdy kilku różnych komorników (minimum dwóch) skierowało egzekucję sądową do tego samej rzeczy (lub prawa) dłużnika. Tak wiec nie możemy mówić o zbiegu egzekucji w sytuacji, gdy ten sam komornik dokonał nowego zajęcia ruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, wierzytelności lub nieruchomości (uprzednio już przez siebie zajętych w sprawie innego wierzyciela).

Zobacz: Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Nie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych. Egzekucję należności kilku wierzycieli może prowadzić tylko jeden organ egzekucyjny. Dlatego też przepisy przewidują eliminację zbiegu egzekucji przez przejecie zbiegających się egzekucji do dalszego prowadzenia przez jeden organ egzekucyjny. Przejecie takie następuje na mocy ustawy lub na mocy orzeczenia sądu.

Z zasady rozstrzygnięcie zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej następuje na mocy orzeczenia sądu, w okręgu, którego wszczęto egzekucję. Sąd decyduje, który organ – sądowy czy administracyjny – ma dalej prowadzić egzekucję w trybie właściwym dla danego organu.

Jeden z wyjątków od powyższej zasady (tj.rozstrzygania takiego zbiegu przez sąd) jest sytuacja, gdy wystąpią dalsze zbiegi do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. W takiej sytuacji nie ma potrzeby by sąd rozstrzygał zbieg, gdyż łączne prowadzenie przejmuje organ wyznaczony przy pierwszym zbiegu.

Zobacz: Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Rozstrzygniecie zbiegu egzekucji sądowych następuje z mocy ustawy. Zbiegające się egzekucje przejmuje komornik właściwy według przepisów kodeksu postępowania cywilnego. W przypadku, gdy żaden nie jest właściwy według tych przepisów komornik, który później wszczął egzekucje przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję.

Który z komorników jest właściwy według przepisów kpc rozstrzygane jest w odniesieniu do konkretnego sposobu egzekucji (przepisy przewidują, który komornik jest właściwy dla danego sposobu egzekucji, np. w przypadku egzekucji z wynagrodzenia właściwym jest komornik działający przy sądzie w okręgu, którego dłużnik zamieszkuje).

W toku postępowania możliwy jest zbieg egzekucji i zbieg zabezpieczenia, który może polegać na:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.
ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama