REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych (oprócz pierwszego) następuje w razie prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób, przeciwko kilku osobom i w przypadku prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika.
Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych (oprócz pierwszego) następuje w razie prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób, przeciwko kilku osobom i w przypadku prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika.

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Jednakże bezwzględne stosowanie tej zasady mogłoby niekiedy powodować pozbawienie wierzyciela możliwości prowadzenia egzekucji w przypadku utraty tegoż tytułu (np. utraty na skutek zagubienia czy przypadkowego zniszczenia).

REKLAMA

Dlatego tez ustawodawca wprowadził wyjątki od wyżej wymienionej zasady wydania jednego tytułu wykonawczego. Wyjątki te w celu zapobieżenia nadużyciom zostały poddane ścisłej reglamentacji ustawowej. Przepisy kpc przewidują dwa wyjątki od powyższej zasady:

  • Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych;
  • Wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego w miejsce utraconego.

Zobacz: Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych

Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych (oprócz pierwszego) następuje w razie prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób, przeciwko kilku osobom i w przypadku prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika.
Potrzeba prowadzenia egzekucji na rzecz lub przeciwko kilku osobom zachodzi w przypadku, gdy po stronie wierzyciela lub dłużnika występuje kilka podmiotów, z których każdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w przypadku wierzycieli może samodzielnie wystąpić o realizację obowiązku (najczęściej zapłaty określonej sumy) określonego w tytule;
  • w przypadku dłużników każdy jest zobowiązany do wykonania tegoż obowiązku określonego w tytule.
  • Potrzeba prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika zachodzi wtedy, gdy do wszczęcia z nich egzekucji uprawnionych jest kilka organów egzekucyjnych.

REKLAMA

Dłużnik jest właścicielem dwóch lokali mieszkalnych: w Szczecinie i w Warszawie. Wierzyciel złożył wniosek do komornika w Warszawie o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – lokalu mieszkalnego dłużnika. Chcąc skierować egzekucję do lokalu mieszkalnego dłużnika znajdującego się w Szczecinie wierzyciel powinien wystąpić do sądu o wydanie kolejnego tytułu wykonawczego, w którym sąd powinien oznaczyć, że jest on wydany w celu skierowania egzekucji do lokalu dłużnika znajdującego się w Szczecinie.

Wydanie dalszych tytułów wykonawczych z zasady następuje na wniosek wierzyciela (z urzędu w przypadku, gdy nadanie klauzuli wykonalności następuje z urzędu) złożony do sądu, który wydał pierwszy tytuł.

Sąd w drodze postanowienia podejmuje decyzję, co do wydania dalszych tytułów. W dalszych tytułach wydanych wierzycielowi należy oznaczyć cel, dla którego zostały wydane oraz kolejna liczbę porządkową. Wzmianka o celu, dla którego wydano tytuł jest wiążąca dla wierzyciela i organu egzekucyjnego (np. w przypadku wydania kolejnego tytułu służącemu prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika nie jest możliwe prowadzenie na jego podstawie egzekucji z wynagrodzenia czy wierzytelności tego dłużnika).

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego w miejsce utraconego

O utracie tytułu wykonawczego mówimy wtedy, gdy wbrew woli wierzyciela lub niezależnie od niej został on zgubiony, zniszczony lub uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jego odczytanie albo znalazł się we władaniu osoby trzeciej.

Ponowne wydanie tytułu wykonawczego z zasady następuje na wniosek wierzyciela (z urzędu w przypadku, gdy wydanie pierwszego tytułu następuje z urzędu) złożony do sądu, który wydal poprzedni tytuł. Sąd zajmuje się tylko badaniem faktu utraty tytułu, a nie okoliczności mających wpływ na istnienie obowiązku określonego w tytule wykonawczym lub mających wpływ na jego wymagalność oraz mających wpływ na nadanie klauzuli wykonalności. Ponowny tytuł powinien odpowiadać ściśle treści tytułu utraconego.

Zobacz: Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

O ponownym wydaniu tytułu lub odmowie jego wydania sąd rozstrzyga postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

REKLAMA

Dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi ponownego tytułu wykonawczego, jeżeli przez pomyłkę go zniszczył (np. przypadkowo spalił w piecu razem z innymi niepotrzebnymi dokumentami) lub przypadkowo go utracił (np. został mu skradziony wraz z innymi dokumentami w tramwaju). Niedopuszczalne jest natomiast wydanie wierzycielowi ponownego tytułu wykonawczego, jeżeli specjalnie zniszczył go albo wydał dobrowolnie dłużnikowi, gdyż uznał, że nic od niego nie wyegzekwuje.

Od zasady nie badania istnienia obowiązku określonego w tytule sąd odstępuje w wypadku, gdy na utraconym tytule wykonawczym zaznaczone były dotychczasowe wpłaty dokonane przez dłużnika. W takim wypadku sąd wydając ponowny tytuł bada także stan aktualnego zadłużenia dłużnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA