Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego
REKLAMA
REKLAMA
Jednakże bezwzględne stosowanie tej zasady mogłoby niekiedy powodować pozbawienie wierzyciela możliwości prowadzenia egzekucji w przypadku utraty tegoż tytułu (np. utraty na skutek zagubienia czy przypadkowego zniszczenia).
REKLAMA
Dlatego tez ustawodawca wprowadził wyjątki od wyżej wymienionej zasady wydania jednego tytułu wykonawczego. Wyjątki te w celu zapobieżenia nadużyciom zostały poddane ścisłej reglamentacji ustawowej. Przepisy kpc przewidują dwa wyjątki od powyższej zasady:
- Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych;
- Wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego w miejsce utraconego.
Zobacz: Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym
Egzekucja z majątku spółki cywilnej
Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych
Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych (oprócz pierwszego) następuje w razie prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób, przeciwko kilku osobom i w przypadku prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika.
Potrzeba prowadzenia egzekucji na rzecz lub przeciwko kilku osobom zachodzi w przypadku, gdy po stronie wierzyciela lub dłużnika występuje kilka podmiotów, z których każdy:
- w przypadku wierzycieli może samodzielnie wystąpić o realizację obowiązku (najczęściej zapłaty określonej sumy) określonego w tytule;
- w przypadku dłużników każdy jest zobowiązany do wykonania tegoż obowiązku określonego w tytule.
- Potrzeba prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika zachodzi wtedy, gdy do wszczęcia z nich egzekucji uprawnionych jest kilka organów egzekucyjnych.
REKLAMA
Dłużnik jest właścicielem dwóch lokali mieszkalnych: w Szczecinie i w Warszawie. Wierzyciel złożył wniosek do komornika w Warszawie o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – lokalu mieszkalnego dłużnika. Chcąc skierować egzekucję do lokalu mieszkalnego dłużnika znajdującego się w Szczecinie wierzyciel powinien wystąpić do sądu o wydanie kolejnego tytułu wykonawczego, w którym sąd powinien oznaczyć, że jest on wydany w celu skierowania egzekucji do lokalu dłużnika znajdującego się w Szczecinie.
Wydanie dalszych tytułów wykonawczych z zasady następuje na wniosek wierzyciela (z urzędu w przypadku, gdy nadanie klauzuli wykonalności następuje z urzędu) złożony do sądu, który wydał pierwszy tytuł.
Sąd w drodze postanowienia podejmuje decyzję, co do wydania dalszych tytułów. W dalszych tytułach wydanych wierzycielowi należy oznaczyć cel, dla którego zostały wydane oraz kolejna liczbę porządkową. Wzmianka o celu, dla którego wydano tytuł jest wiążąca dla wierzyciela i organu egzekucyjnego (np. w przypadku wydania kolejnego tytułu służącemu prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika nie jest możliwe prowadzenie na jego podstawie egzekucji z wynagrodzenia czy wierzytelności tego dłużnika).
Przelew wierzytelności, a przejęcie długu
Wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego w miejsce utraconego
O utracie tytułu wykonawczego mówimy wtedy, gdy wbrew woli wierzyciela lub niezależnie od niej został on zgubiony, zniszczony lub uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jego odczytanie albo znalazł się we władaniu osoby trzeciej.
Ponowne wydanie tytułu wykonawczego z zasady następuje na wniosek wierzyciela (z urzędu w przypadku, gdy wydanie pierwszego tytułu następuje z urzędu) złożony do sądu, który wydal poprzedni tytuł. Sąd zajmuje się tylko badaniem faktu utraty tytułu, a nie okoliczności mających wpływ na istnienie obowiązku określonego w tytule wykonawczym lub mających wpływ na jego wymagalność oraz mających wpływ na nadanie klauzuli wykonalności. Ponowny tytuł powinien odpowiadać ściśle treści tytułu utraconego.
Zobacz: Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?
O ponownym wydaniu tytułu lub odmowie jego wydania sąd rozstrzyga postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
REKLAMA
Dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi ponownego tytułu wykonawczego, jeżeli przez pomyłkę go zniszczył (np. przypadkowo spalił w piecu razem z innymi niepotrzebnymi dokumentami) lub przypadkowo go utracił (np. został mu skradziony wraz z innymi dokumentami w tramwaju). Niedopuszczalne jest natomiast wydanie wierzycielowi ponownego tytułu wykonawczego, jeżeli specjalnie zniszczył go albo wydał dobrowolnie dłużnikowi, gdyż uznał, że nic od niego nie wyegzekwuje.
Od zasady nie badania istnienia obowiązku określonego w tytule sąd odstępuje w wypadku, gdy na utraconym tytule wykonawczym zaznaczone były dotychczasowe wpłaty dokonane przez dłużnika. W takim wypadku sąd wydając ponowny tytuł bada także stan aktualnego zadłużenia dłużnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.