| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z możliwością poniesienia straty. To może wiązać się z niemożliwością regulowania swoich bieżących zobowiązań, a w konsekwencji z wystąpieniem wierzyciela na drogę sądową. Jeżeli sąd przyzna wierzycielowi rację, ten ma prawo wszcząć egzekucję. Prowadzenie egzekucji wiąże się z kosztami. Jakimi?

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności wymienione w przepisach, np. czynności z udziałem Policji, Żandarmerii Wojskowej, wojskowych organów porządkowych, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (opłata stała w wysokości 25 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego). Aby mówić o opłatach, należy je określić. Maja one bardzo różną wysokość, w zależności od rodzaju czynności, a także nakładu pracy komornika, stopnia jego zaangażowania oraz wartości przedmiotu egzekucji. Przy oznaczaniu wartości egzekwowanego świadczenia każde rozpoczęte 10 zł liczy się za pełne.

Do wartości tego egzekwowanego świadczenia lub zabezpieczonego roszczenia, stanowiącej podstawę ustalenia opłaty komornik wlicza odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji lub zabezpieczeniu wraz ze świadczeniem głównym w dniu złożenia wniosku lub rozszerzenia egzekucji. Nie wlicza się natomiast kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego lub dokonania zabezpieczenia oraz kosztów zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego w tym postępowaniu 

Polecamy serwis Odszkodowania

Jako przykład można wskazać dokonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego. Komornikowi przysługuje za nie opłata w wysokości 2% wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu, nie mniejsza jednak niż 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i nie wyższa niż pięciokrotność tego wynagrodzenia. Np. Wartość roszczenia wynosi 20 tys. zł. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ok 3 tys. Wysokość opłaty będzie więc wynosić nie mniej niż 400 zł i nie więcej niż 9 tys. zł.

Przeczytaj również: Skarga na czynności komornika

Opłatę tę uiszcza wierzyciel, składając wniosek o dokonanie zabezpieczenia. Gdyby wierzyciel nie wniósł opłaty razem z wnioskiem, komornik wzywa go do jej uiszczenia w terminie 7 dni. Do czasu uiszczenia opłaty komornik nie dokonuje zabezpieczenia. Nieuiszczenie przez wierzyciela opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu wezwania do zapłaty, powoduje zwrot wniosku. Jeżeli natomiast opłata zostanie uiszczona komornik podejmuje niezwłocznie (nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku wierzyciela), czynności niezbędne do skutecznego przeprowadzenia egzekucji lub zabezpieczenia roszczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »