reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

Krajowy Rejestr Długów został utworzony w oparciu o ustawę. Nadzór nad nim sprawuje ministerstwo gospodarki. Jest to bardzo skuteczne narzędzie, zapewniające bezpieczny i uczciwy obrót. Rejestr jest jawny, a więc każdy przedsiębiorca, który chce przed zawarciem umowy sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma problemów ze spłata swoich zobowiązań, ma taką możliwość. Eliminuje to z obrotu nieuczciwych kontrahentów.

Oczywiście do rejestru nie trafia się od razu po nieuregulowaniu swojego zobowiązania. Przedsiębiorca, zanim trafi do Rejestru, ma wiele możliwości spłaty swojego zadłużenia. Może zawrzeć umowę o rozłożenie długu na raty, czy odroczenie terminu płatności. Jeśli jednak pomimo takich zabiegów dalej, uporczywie unika zapłaty i w żaden sposób nie chce uregulować swojej sytuacji finansowej, wówczas może liczyć się z umieszczeniem go w Rejestrze. Jest to dla każdego przedsiębiorcy niezwykle niewygodna sytuacja. Widniejąc w rejestrze musi liczyć się z faktem, że stał się niewiarygodny, a wiedzę o tym będzie miał każdy jego potencjalny kontrahent. Z racji zaś tego, że dostęp do KRD jest łatwy (przez internet lub telefon), istnieje spora szansa, że jego kontrahenci dowiedzą się o jego niechęci do regulowania swoich zobowiązań.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić klienta?

Umieszczenie nieuczciwego przedsiębiorcy w Rejestrze powoduje także niemożność korzystania przez niego z różnego rodzaju usług finansowych, takich jak kredyt, zakupy na raty, czy nawet leasing.

Polecamy serwis: Leasing

Biorąc pod uwagę konsekwencje wpisania przedsiębiorcy do KRD, już sama groźba takiego wpisu powinna w wielu przypadkach skutkować uregulowaniem zobowiązania. A jeżeli pomimo wezwań, dłużnik nadal nie spłaci swego długu, należy umieścić go w Rejestrze. Wpis ten będzie istniał tam przez dziesięć lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama