REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Przedsiębiorca, zanim trafi do Rejestru, ma wiele możliwości spłaty swojego zadłużenia.
Przedsiębiorca, zanim trafi do Rejestru, ma wiele możliwości spłaty swojego zadłużenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Długów został utworzony w oparciu o ustawę. Nadzór nad nim sprawuje ministerstwo gospodarki. Jest to bardzo skuteczne narzędzie, zapewniające bezpieczny i uczciwy obrót. Rejestr jest jawny, a więc każdy przedsiębiorca, który chce przed zawarciem umowy sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma problemów ze spłata swoich zobowiązań, ma taką możliwość. Eliminuje to z obrotu nieuczciwych kontrahentów.

REKLAMA

Oczywiście do rejestru nie trafia się od razu po nieuregulowaniu swojego zobowiązania. Przedsiębiorca, zanim trafi do Rejestru, ma wiele możliwości spłaty swojego zadłużenia. Może zawrzeć umowę o rozłożenie długu na raty, czy odroczenie terminu płatności. Jeśli jednak pomimo takich zabiegów dalej, uporczywie unika zapłaty i w żaden sposób nie chce uregulować swojej sytuacji finansowej, wówczas może liczyć się z umieszczeniem go w Rejestrze. Jest to dla każdego przedsiębiorcy niezwykle niewygodna sytuacja. Widniejąc w rejestrze musi liczyć się z faktem, że stał się niewiarygodny, a wiedzę o tym będzie miał każdy jego potencjalny kontrahent. Z racji zaś tego, że dostęp do KRD jest łatwy (przez internet lub telefon), istnieje spora szansa, że jego kontrahenci dowiedzą się o jego niechęci do regulowania swoich zobowiązań.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić klienta?

Umieszczenie nieuczciwego przedsiębiorcy w Rejestrze powoduje także niemożność korzystania przez niego z różnego rodzaju usług finansowych, takich jak kredyt, zakupy na raty, czy nawet leasing.

Polecamy serwis: Leasing

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę konsekwencje wpisania przedsiębiorcy do KRD, już sama groźba takiego wpisu powinna w wielu przypadkach skutkować uregulowaniem zobowiązania. A jeżeli pomimo wezwań, dłużnik nadal nie spłaci swego długu, należy umieścić go w Rejestrze. Wpis ten będzie istniał tam przez dziesięć lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA