Kiedy wierzyciel przejmie nieruchomość dłużnika?
REKLAMA
REKLAMA
W takiej sytuacji pewnym sposobem na zaspokojenie wierzyciela, jest przejęcie nieruchomości dłużnika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przejęcie nieruchomości dłużnika przez wierzyciela może nastąpić po drugiej bezskutecznej licytacji.
REKLAMA
Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela
Przejęcie nieruchomości na własność następuje w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, a prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, pierwszeństwo w przejęciu nieruchomości ma jej współwłaściciel nie będący dłużnikiem osobistym. Jeżeli współwłaściciel nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu.
Zobacz również serwis: Windykacja
Wniosek o przejęcie nieruchomości
Wierzyciel musi złożyć wniosek o przejęcie nieruchomości do sądu w terminie tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.
Tak więc pamiętać należy, aby zachować tygodniowy termin do złożenia przedmiotowego wniosku, który biegnie od dnia licytacji, a nie jak sądzą niektórzy wierzyciele, od dnia otrzymania pisemnej informacji od komornika o bezskutecznej drugiej licytacji. Ważne jest także, aby wniosek złożyć do sądu, a nie do komornika.
Jeżeli kilku wierzycieli składa wniosek o przejęcie nieruchomości, pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach - temu, czyja należność jest większa.
Zobacz również: Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?
Udzielenie przybicia i przysądzenie własności
Po złożeniu wniosku o przejęcie przez wierzyciela nieruchomości na własność, sąd wyznacza posiedzenie, na którym wysłuchuje wnioskodawcę – wierzyciela i uczestników, jeśli się stawią. Następnie po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę – wierzyciela warunków licytacyjnych (np. dopłacenie kwoty stanowiącej różnicę między kwotą, którą wierzyciel może zaliczyć na cenę nabycia, a ceną za którą nieruchomość przejmuje), sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.
Przeniesienie własności nieruchomości
REKLAMA
Prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę – wierzyciela i jest podstawą do ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej. Od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości na rzecz wierzyciela, który nieruchomość przejął, należą do niego pożytki z nieruchomości.
Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają także co do zasady wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.