REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Wierzyciele zastanawiają się, czy możliwym, a także czy celowym jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości, która obciążona jest jedną lub kilkoma hipotekami.
Wierzyciele zastanawiają się, czy możliwym, a także czy celowym jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości, która obciążona jest jedną lub kilkoma hipotekami.

REKLAMA

REKLAMA

Dopuszczalna jest egzekucja z nieruchomości obciążonej jedną, jak i wieloma hipotekami. Powstaje jednak pytanie, czy jest sens prowadzenia egzekucji z nieruchomości obciążonej hipotecznie, gdyż wartość hipoteki może przewyższać wartość nieruchomości a wówczas wierzyciel i tak nie odzyska kwoty, która jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego.

Czy możliwa jest egzekucja z hipoteki?

Wierzyciele zastanawiają się, czy możliwym, a także czy celowym jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości, która obciążona jest jedną lub kilkoma hipotekami. Nie ma oczywiście żadnych przeszkód prawnych, by wierzyciel skierował egzekucję do nieruchomości, na której ustanowiona została hipoteka. Wierzyciel jednak musi zadać sobie pytanie, czy jest sens kierować egzekucję do takiej nieruchomości, a więc, czy jego wierzytelność zostanie zaspokojona w całości lub choćby w części.

REKLAMA

Pierwszeństwo zaspokojenia wierzy cielności zabezpieczonej hipoteką

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wierzytelności zabezpieczone hipoteką korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzytelnościami (wyłączając m. in. należności pracownicze).

REKLAMA

Oznacza to, że jeżeli skierujemy egzekucję do nieruchomości obciążonej hipotecznie, to podmiot na rzecz którego ustanowiona została hipoteka, nawet jeżeli nie prowadzi postępowania egzekucyjnego, i tak otrzyma swoją wierzytelność – wierzytelność zabezpieczoną hipoteką. Wierzytelność zabezpieczona hipotecznie zostanie zaspokojona w pierwszej kolejności, a więc przed wierzytelnościami, których należności nie zostały zabezpieczone hipotecznie.

Na nieruchomości ustanowiona została hipoteka w kwocie 100.000,00 zł na rzecz banku X. Wierzyciel Y skierował egzekucję do nieruchomości, która sprzedana została przez komornika za kwotę 80.000,00 zł. Wówczas kwota 80.000,00 zł, pomniejszona o koszty postępowania egzekucyjnego, w tym i opłatę egzekucyjną, zostanie przekazana przez Komornika do wierzyciela hipotecznego – banku X, a wierzyciel Y nie otrzyma nic, poza zwrotem kosztów postępowania egzekucyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość nieruchomości, a wysokość hipoteki

Wierzyciel musi sam ocenić, czy celowym jest skierowanie egzekucji do nieruchomości obciążonej jedną lub kilkoma hipotekami. Musi więc sam „z grubsza” oszacować wartość danej nieruchomości, musi także dokładnie sprawdzić, ile jest hipotek na tej nieruchomości i jaka jest ich łączna wysokość. Jeżeli wierzyciel uzna, że nieruchomość przedstawia wartość wyższą od hipotek ciążących na nieruchomości, wówczas bezwzględnie powinien egzekucję skierować do tej nieruchomości. Jednocześnie jednak musi on pamiętać, że na drugie licytacji cena wywołania wynosi 2/3 wartości oszacowania nieruchomości.

 

Aspekt psychologiczny

Jeżeli jednak wierzyciel uzna, iż nieruchomość przedstawia wartość niższą od ciążących na niej hipotek, wówczas sam powinien zdecydować, czy celowym jest prowadzenie egzekucji z tej nieruchomości.

REKLAMA

Gdyby nie wiązało się to dla wierzyciela z żadnymi kosztami, wówczas można by taką egzekucję prowadzić. Jednakże egzekucja z nieruchomości jest kosztowna, gdyż istnieje konieczność jej oszacowania - wartość nieruchomości ustala powołany przez komornika biegły ds. szacowania nieruchomości. Zaliczkę zaś na biegłego, a następnie na ogłoszenia w prasie o licytacjach, uiszcza wierzyciel, a jest to kwota co najmniej 1.500,00 zł.

Niemniej w przypadku egzekucje z nieruchomości, jaką jest dom lub mieszkanie dłużnika, niezwykle ważny jest aspekt psychologiczny. Dłużnik ma bowiem świadomość, iż on i jego rodzina może stracić „dach nad głową”, tak więc kontynuowanie egzekucji z takiej nieruchomości może przyczynić się do dobrowolnej spłaty długu przez dłużnika. To spowoduje zaspokojenie wierzyciela i jednocześnie umorzenie egzekucji z nieruchomości.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA