REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Wierzyciele zastanawiają się, czy możliwym, a także czy celowym jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości, która obciążona jest jedną lub kilkoma hipotekami.
Wierzyciele zastanawiają się, czy możliwym, a także czy celowym jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości, która obciążona jest jedną lub kilkoma hipotekami.

REKLAMA

REKLAMA

Dopuszczalna jest egzekucja z nieruchomości obciążonej jedną, jak i wieloma hipotekami. Powstaje jednak pytanie, czy jest sens prowadzenia egzekucji z nieruchomości obciążonej hipotecznie, gdyż wartość hipoteki może przewyższać wartość nieruchomości a wówczas wierzyciel i tak nie odzyska kwoty, która jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego.

Czy możliwa jest egzekucja z hipoteki?

Wierzyciele zastanawiają się, czy możliwym, a także czy celowym jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości, która obciążona jest jedną lub kilkoma hipotekami. Nie ma oczywiście żadnych przeszkód prawnych, by wierzyciel skierował egzekucję do nieruchomości, na której ustanowiona została hipoteka. Wierzyciel jednak musi zadać sobie pytanie, czy jest sens kierować egzekucję do takiej nieruchomości, a więc, czy jego wierzytelność zostanie zaspokojona w całości lub choćby w części.

REKLAMA

Pierwszeństwo zaspokojenia wierzy cielności zabezpieczonej hipoteką

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wierzytelności zabezpieczone hipoteką korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzytelnościami (wyłączając m. in. należności pracownicze).

REKLAMA

Oznacza to, że jeżeli skierujemy egzekucję do nieruchomości obciążonej hipotecznie, to podmiot na rzecz którego ustanowiona została hipoteka, nawet jeżeli nie prowadzi postępowania egzekucyjnego, i tak otrzyma swoją wierzytelność – wierzytelność zabezpieczoną hipoteką. Wierzytelność zabezpieczona hipotecznie zostanie zaspokojona w pierwszej kolejności, a więc przed wierzytelnościami, których należności nie zostały zabezpieczone hipotecznie.

Na nieruchomości ustanowiona została hipoteka w kwocie 100.000,00 zł na rzecz banku X. Wierzyciel Y skierował egzekucję do nieruchomości, która sprzedana została przez komornika za kwotę 80.000,00 zł. Wówczas kwota 80.000,00 zł, pomniejszona o koszty postępowania egzekucyjnego, w tym i opłatę egzekucyjną, zostanie przekazana przez Komornika do wierzyciela hipotecznego – banku X, a wierzyciel Y nie otrzyma nic, poza zwrotem kosztów postępowania egzekucyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość nieruchomości, a wysokość hipoteki

Wierzyciel musi sam ocenić, czy celowym jest skierowanie egzekucji do nieruchomości obciążonej jedną lub kilkoma hipotekami. Musi więc sam „z grubsza” oszacować wartość danej nieruchomości, musi także dokładnie sprawdzić, ile jest hipotek na tej nieruchomości i jaka jest ich łączna wysokość. Jeżeli wierzyciel uzna, że nieruchomość przedstawia wartość wyższą od hipotek ciążących na nieruchomości, wówczas bezwzględnie powinien egzekucję skierować do tej nieruchomości. Jednocześnie jednak musi on pamiętać, że na drugie licytacji cena wywołania wynosi 2/3 wartości oszacowania nieruchomości.

 

Aspekt psychologiczny

Jeżeli jednak wierzyciel uzna, iż nieruchomość przedstawia wartość niższą od ciążących na niej hipotek, wówczas sam powinien zdecydować, czy celowym jest prowadzenie egzekucji z tej nieruchomości.

REKLAMA

Gdyby nie wiązało się to dla wierzyciela z żadnymi kosztami, wówczas można by taką egzekucję prowadzić. Jednakże egzekucja z nieruchomości jest kosztowna, gdyż istnieje konieczność jej oszacowania - wartość nieruchomości ustala powołany przez komornika biegły ds. szacowania nieruchomości. Zaliczkę zaś na biegłego, a następnie na ogłoszenia w prasie o licytacjach, uiszcza wierzyciel, a jest to kwota co najmniej 1.500,00 zł.

Niemniej w przypadku egzekucje z nieruchomości, jaką jest dom lub mieszkanie dłużnika, niezwykle ważny jest aspekt psychologiczny. Dłużnik ma bowiem świadomość, iż on i jego rodzina może stracić „dach nad głową”, tak więc kontynuowanie egzekucji z takiej nieruchomości może przyczynić się do dobrowolnej spłaty długu przez dłużnika. To spowoduje zaspokojenie wierzyciela i jednocześnie umorzenie egzekucji z nieruchomości.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA