REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Na postanowienie Komornika o ukaraniu grzywną przysługuje skarga na czynności Komornika.
Na postanowienie Komornika o ukaraniu grzywną przysługuje skarga na czynności Komornika.

REKLAMA

REKLAMA

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, u którego Komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę pracownika – dłużnika, jest nie wypłacanie dłużnikowi zajętej części wynagrodzenia i przekazywanie jej, stosownie do żądania Komornika, albo bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo do Komornika.

REKLAMA

Kwota wolna od potrąceń

Jednocześnie pracodawca pamiętać musi, a co wynika z pisma otrzymanego od Komornika, iż wolna od zajęcia jest kwota minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie dłużnika jest co najmniej dwukrotnie wyższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, wówczas zajęciu i potrąceniu podlega 50% wynagrodzenia dłużnika.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

W przypadku egzekucji należności alimentacyjnych, nie obowiązuje zasada, iż wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia, a pracodawca musi potrącać 60% pensji pracownika.

Inne obowiązki pracodawcy

W terminie 7 dni, od dnia otrzymania zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, pracodawca ma obowiązek przedstawienia Komornikowi zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie. Oprócz tego konieczne jest również podanie, w jakiej kwocie i w jakich terminach będzie przekazywał zajęte wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, pracodawca musi złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności musi wskazać:

 • czy inne osoby roszczą sobie prawa do niego,
 • czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie,
 • czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana z dłużnikiem, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek umieścić w świadectwie pracy dłużnika wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę dłużnika, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, powinien przesłać temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia. 

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

Przedmiotowa wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot.

Skutki niezastosowania się pracodawcy do wezwania Komornika

REKLAMA

Jeżeli pracodawca w terminie 7 dni nie odpowie Komornikowi na w/w wezwanie, Komornik ma obowiązek wymierzyć pracodawcy grzywnę w wysokości do pięciuset złotych. Grzywna może być powtórzona, nawet wielokrotnie, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie, do czasu udzielenia przez pracodawcę Komornikowi żądanych informacji i dokumentów.

Jeżeli pracodawcą jest spółka lub inny podmiot nie będący osobą fizyczną, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia - osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Jeżeli pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników.

Na postanowienie Komornika o ukaraniu grzywną przysługuje skarga na czynności Komornika.

Zobacz również: Egzekucja z wynagrodzenia, a kwota wolna od potrąceń

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy

Pracodawca, który nie zastosował się do wezwania Komornika lub w inny sposób naruszył obowiązki wynikające z zajęcia wynagrodzenia za pracę, albo złożył oświadczenie do Komornika niezgodne z prawdą, czy też wypłacił dłużnikowi zajętą część wynagrodzenia, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę.

Jeżeli więc egzekucja przeciwko dłużnikowi będzie bezskuteczna, zaś pracodawca mimo obowiązku nie przekazywał zajętej części wynagrodzenia dłużnika Komornikowi lub wierzycielowi, wówczas wierzyciel będzie mógł wystąpić przeciwko temu pracodawcy z pozwem o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną nie przekazywaniem zajętej części wynagrodzenia za pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA