| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, u którego Komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę pracownika – dłużnika, jest nie wypłacanie dłużnikowi zajętej części wynagrodzenia i przekazywanie jej, stosownie do żądania Komornika, albo bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo do Komornika.

Kwota wolna od potrąceń

Jednocześnie pracodawca pamiętać musi, a co wynika z pisma otrzymanego od Komornika, iż wolna od zajęcia jest kwota minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie dłużnika jest co najmniej dwukrotnie wyższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, wówczas zajęciu i potrąceniu podlega 50% wynagrodzenia dłużnika.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

W przypadku egzekucji należności alimentacyjnych, nie obowiązuje zasada, iż wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia, a pracodawca musi potrącać 60% pensji pracownika.

Inne obowiązki pracodawcy

W terminie 7 dni, od dnia otrzymania zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, pracodawca ma obowiązek przedstawienia Komornikowi zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie. Oprócz tego konieczne jest również podanie, w jakiej kwocie i w jakich terminach będzie przekazywał zajęte wynagrodzenie.

W razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, pracodawca musi złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności musi wskazać:

  • czy inne osoby roszczą sobie prawa do niego,
  • czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie,
  • czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana z dłużnikiem, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek umieścić w świadectwie pracy dłużnika wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę dłużnika, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, powinien przesłać temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia. 

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

Przedmiotowa wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot.

Skutki niezastosowania się pracodawcy do wezwania Komornika

Jeżeli pracodawca w terminie 7 dni nie odpowie Komornikowi na w/w wezwanie, Komornik ma obowiązek wymierzyć pracodawcy grzywnę w wysokości do pięciuset złotych. Grzywna może być powtórzona, nawet wielokrotnie, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie, do czasu udzielenia przez pracodawcę Komornikowi żądanych informacji i dokumentów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »