| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, u którego Komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę pracownika – dłużnika, jest nie wypłacanie dłużnikowi zajętej części wynagrodzenia i przekazywanie jej, stosownie do żądania Komornika, albo bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo do Komornika.

Kwota wolna od potrąceń

Jednocześnie pracodawca pamiętać musi, a co wynika z pisma otrzymanego od Komornika, iż wolna od zajęcia jest kwota minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie dłużnika jest co najmniej dwukrotnie wyższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, wówczas zajęciu i potrąceniu podlega 50% wynagrodzenia dłużnika.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

W przypadku egzekucji należności alimentacyjnych, nie obowiązuje zasada, iż wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia, a pracodawca musi potrącać 60% pensji pracownika.

Inne obowiązki pracodawcy

W terminie 7 dni, od dnia otrzymania zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, pracodawca ma obowiązek przedstawienia Komornikowi zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie. Oprócz tego konieczne jest również podanie, w jakiej kwocie i w jakich terminach będzie przekazywał zajęte wynagrodzenie.

W razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, pracodawca musi złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności musi wskazać:

  • czy inne osoby roszczą sobie prawa do niego,
  • czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie,
  • czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana z dłużnikiem, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek umieścić w świadectwie pracy dłużnika wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę dłużnika, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, powinien przesłać temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia. 

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

Przedmiotowa wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot.

Skutki niezastosowania się pracodawcy do wezwania Komornika

Jeżeli pracodawca w terminie 7 dni nie odpowie Komornikowi na w/w wezwanie, Komornik ma obowiązek wymierzyć pracodawcy grzywnę w wysokości do pięciuset złotych. Grzywna może być powtórzona, nawet wielokrotnie, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie, do czasu udzielenia przez pracodawcę Komornikowi żądanych informacji i dokumentów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »