reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Windykacja konsumencka > Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?

Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?

Wiele osób – dłużników uważa, iż komornik nie zlicytuje należącej do nich nieruchomości, gdy zadłużenie jest nieduże. Nic bardziej mylnego, gdyż licytacja nieruchomość dłużnika jest możliwa nawet wówczas, gdy dług opiewa na symboliczną złotówkę.

Zasadą w każdym cywilizowanym państwie jest, iż długi swoje należy spłacać. komornik nie może wybierać między wskazanymi przez wierzyciela sposobami egzekucji. Dysponentem postępowania egzekucyjnego jest bowiem wierzyciel, a komornik, jako organ egzekucyjny, ma obowiązek stosować się do poleceń wierzyciela i do wskazanych przez niego sposobów egzekucji.

Jeżeli więc wierzyciel we wniosku egzekucyjnym wskaże wszystkie sposoby egzekucji (np. egzekucja z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, nieruchomości), wówczas te sposoby egzekucji bezwzględnie stosuje komornik.

Uciążliwość egzekucji, a egzekucja z nieruchomości

Wierzyciel jednocześnie musi pamiętać, iż powinien prowadzić egzekucję w sposób, który byłby najmniej uciążliwy dla dłużnika, czyli spośród kilku sposobów egzekucji winien wybrać ten, który spowoduje, iż wierzytelność zostanie zaspokojona, zaś dłużnik poniesie najmniejszą szkodę z tego tytułu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jest to zasada wyrażona w Kodeksie postępowania cywilnego, niemniej nie rodzi ona na etapie postępowania egzekucyjnego po stronie dłużnika żadnych uprawnień. Jeżeli więc dług wynosi 1.000,00 zł, zaś dłużnik pracuje i w ciągu kilku miesięcy z jego wynagrodzenia cała wierzytelność zostanie zaspokojona, wierzyciel i tak może skierować egzekucję do nieruchomości dłużnika.

Dłużnik zaś nic nie może zrobić, by tak się nie stało. Jeżeli dłużnik przez takie działanie wierzyciela poniesie szkodę, wówczas będzie mógł od wierzyciela dochodzić odszkodowania, ale to już w odrębnym postępowaniu sądowym.

Dochodzenie odszkodowania od wierzyciela, za szkody powstałe w czasie egzekucji, jest możliwe w odrębnym postępowaniu sądowym.

Zawieszenie egzekucji z części majątku dłużnika

Jeżeli cześć majątku dłużnika, do którego skierowana została egzekucja, na pewno wystarczy na pełne zaspokojenie wierzyciela, wówczas dłużnik może domagać się zawieszenia prowadzenia egzekucji z pozostałej części jego majątku.

Zobacz również serwis: Windykacja

Sytuacje takie będą należały do rzadkości, niemniej nie można wykluczyć, iż dłużnik będzie posiadał dwie lub więcej nieruchomości, a przeprowadzenie egzekucji z jednej z nich – czyli jej sprzedaż na licytacji – umożliwi pełne zaspokojenie wierzyciela. O tym, czy egzekucja z jednej z dwóch lub kilku nieruchomości wystarcza na pełne zaspokojenie wierzyciela, będzie można mówić dopiero po prawomocnym opisie i oszacowaniu tych nieruchomości, gdyż wówczas będzie można ustalić, iż kwota uzyskana ze sprzedaży danej nieruchomości wystarczy tak na zaspokojenie wierzyciela, jak i na pokrycie kosztów postępowania egzekucyjnego, w tym opłaty egzekucyjnej należnej komornikowi.

Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas zawieszenie egzekucji z części majątku dłużnika będzie mogło nastąpić, ale tylko i wyłącznie na wniosek dłużnika złożony do komornika.

Komornik egzekwuje należność w kwocie 10.000,00 zł. Komornik dokonał zajęcia dwóch nieruchomości dłużnika, które następnie oszacowane zostały na kwoty 50.000,00 zł i 30.000,00 zł. Jeżeli nieruchomości te nie są obciążone żadnymi hipotekami, wówczas nawet sprzedaż tańszej nieruchomości na drugiej licytacji za kwotę wynosząca 2/3 sumy oszacowania, a więc za 20.000,00 zł wystarczy na pełne zaspokojenie wierzyciela i na opłatę egzekucyjne i inne koszty egzekucyjne. Wówczas wierzyciel może złożyć wniosek do Komornika, aby zawiesił postępowanie egzekucyjne z drugiej nieruchomości, o wartości 50.000,00 zł.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 18.09.2020

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dochodzenie odszkodowania od wierzyciela, za szkody powstałe w czasie egzekucji, jest możliwe w odrębnym postępowaniu sądowym.
Dochodzenie odszkodowania od wierzyciela, za szkody powstałe w czasie egzekucji, jest możliwe w odrębnym postępowaniu sądowym.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama