REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Dochodzenie odszkodowania od wierzyciela, za szkody powstałe w czasie egzekucji, jest możliwe w odrębnym postępowaniu sądowym.
Dochodzenie odszkodowania od wierzyciela, za szkody powstałe w czasie egzekucji, jest możliwe w odrębnym postępowaniu sądowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób – dłużników uważa, iż komornik nie zlicytuje należącej do nich nieruchomości, gdy zadłużenie jest nieduże. Nic bardziej mylnego, gdyż licytacja nieruchomość dłużnika jest możliwa nawet wówczas, gdy dług opiewa na symboliczną złotówkę.

Zasadą w każdym cywilizowanym państwie jest, iż długi swoje należy spłacać. komornik nie może wybierać między wskazanymi przez wierzyciela sposobami egzekucji. Dysponentem postępowania egzekucyjnego jest bowiem wierzyciel, a komornik, jako organ egzekucyjny, ma obowiązek stosować się do poleceń wierzyciela i do wskazanych przez niego sposobów egzekucji.

REKLAMA

Jeżeli więc wierzyciel we wniosku egzekucyjnym wskaże wszystkie sposoby egzekucji (np. egzekucja z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, nieruchomości), wówczas te sposoby egzekucji bezwzględnie stosuje komornik.

Uciążliwość egzekucji, a egzekucja z nieruchomości

Wierzyciel jednocześnie musi pamiętać, iż powinien prowadzić egzekucję w sposób, który byłby najmniej uciążliwy dla dłużnika, czyli spośród kilku sposobów egzekucji winien wybrać ten, który spowoduje, iż wierzytelność zostanie zaspokojona, zaś dłużnik poniesie najmniejszą szkodę z tego tytułu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jest to zasada wyrażona w Kodeksie postępowania cywilnego, niemniej nie rodzi ona na etapie postępowania egzekucyjnego po stronie dłużnika żadnych uprawnień. Jeżeli więc dług wynosi 1.000,00 zł, zaś dłużnik pracuje i w ciągu kilku miesięcy z jego wynagrodzenia cała wierzytelność zostanie zaspokojona, wierzyciel i tak może skierować egzekucję do nieruchomości dłużnika.

Dłużnik zaś nic nie może zrobić, by tak się nie stało. Jeżeli dłużnik przez takie działanie wierzyciela poniesie szkodę, wówczas będzie mógł od wierzyciela dochodzić odszkodowania, ale to już w odrębnym postępowaniu sądowym.

Dochodzenie odszkodowania od wierzyciela, za szkody powstałe w czasie egzekucji, jest możliwe w odrębnym postępowaniu sądowym.

Zawieszenie egzekucji z części majątku dłużnika

Jeżeli cześć majątku dłużnika, do którego skierowana została egzekucja, na pewno wystarczy na pełne zaspokojenie wierzyciela, wówczas dłużnik może domagać się zawieszenia prowadzenia egzekucji z pozostałej części jego majątku.

Zobacz również serwis: Windykacja

REKLAMA

Sytuacje takie będą należały do rzadkości, niemniej nie można wykluczyć, iż dłużnik będzie posiadał dwie lub więcej nieruchomości, a przeprowadzenie egzekucji z jednej z nich – czyli jej sprzedaż na licytacji – umożliwi pełne zaspokojenie wierzyciela. O tym, czy egzekucja z jednej z dwóch lub kilku nieruchomości wystarcza na pełne zaspokojenie wierzyciela, będzie można mówić dopiero po prawomocnym opisie i oszacowaniu tych nieruchomości, gdyż wówczas będzie można ustalić, iż kwota uzyskana ze sprzedaży danej nieruchomości wystarczy tak na zaspokojenie wierzyciela, jak i na pokrycie kosztów postępowania egzekucyjnego, w tym opłaty egzekucyjnej należnej komornikowi.

Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas zawieszenie egzekucji z części majątku dłużnika będzie mogło nastąpić, ale tylko i wyłącznie na wniosek dłużnika złożony do komornika.

Komornik egzekwuje należność w kwocie 10.000,00 zł. Komornik dokonał zajęcia dwóch nieruchomości dłużnika, które następnie oszacowane zostały na kwoty 50.000,00 zł i 30.000,00 zł. Jeżeli nieruchomości te nie są obciążone żadnymi hipotekami, wówczas nawet sprzedaż tańszej nieruchomości na drugiej licytacji za kwotę wynosząca 2/3 sumy oszacowania, a więc za 20.000,00 zł wystarczy na pełne zaspokojenie wierzyciela i na opłatę egzekucyjne i inne koszty egzekucyjne. Wówczas wierzyciel może złożyć wniosek do Komornika, aby zawiesił postępowanie egzekucyjne z drugiej nieruchomości, o wartości 50.000,00 zł.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  REKLAMA

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA