reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

Wydane orzeczenie należy zaopatrzyć w klauzulę wykonalności. Co do zasady nadaje ją sąd na wniosek wierzyciela. Taki tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji jest podstawą jej prowadzenia. We wniosku należy wskazać dochodzone roszczenie oraz sposób w jaki ma być egzekwowane. Może mieć jednak miejsce bardziej skomplikowana sytuacja, w której istnieje możliwość wyboru pomiędzy różnymi świadczeniami (roszczenia alternatywne). Przykładowo świadczenie może polegać na wykonaniu określonych przedmiotów osobiście lub też zamówieniu ich u producenta.

Jeżeli wybór pomiędzy świadczeniami, które ma spełnić przysługuje dłużnikowi, jest on obowiązany je wskazać. Jeżeli natomiast wyboru nie dokona, komornik, wszczynając egzekucję celem spełnienia tych świadczeń, na wniosek wierzyciela wyznaczy dłużnikowi odpowiedni termin do wykonania wyboru. Po bezskutecznym upływie tego terminu wierzyciel wybierze świadczenie, które ma być spełnione.

Dowiedz się Co oznacza, że dłużnik jest zobowiązany przemiennie?

Komornik wszczynając egzekucję w przedsiębiorstwie XYZ zwraca się do uprawnionego podmiotu o dokonanie wyboru świadczenia. Firma może bowiem wykonać umówiona pracę (dostarczyć materiały) lub wskazać innego wykonawcę i zapłacić za wykonanie. Jeżeli ze strony firmy nie zostanie wykonany żaden krok komornik, najpierw wyznaczy im termin, w którym mogą dokonać wyboru, a następnie uprawnienie do wyboru świadczenia przejdzie na wierzyciela firmy. Oczywiście wybór świadczenia będzie determinował sposób jego egzekucji.

Jeżeli wierzyciel lub sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji albo uprawniony organ żądający przeprowadzenia egzekucji nie może wskazać przedmiotów służących do zaspokojenia wierzyciela, komornik wezwie dłużnika do złożenia wyjaśnień. Mają one na celu określenie w jaki sposób egzekucja może być prowadzona.

Wierzyciel może także uprościć i przyspieszyć procedurę wyboru świadczenia, wskazując w jednym wniosku kilka sposobów egzekucji temu samemu dłużnikowi. Spośród tych kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika.

Polecamy serwis Odszkodowania

Biorąc pod uwagę stopień uciążliwości egzekucji dla dłużnika warto zwrócić uwagę na przepis, który jasno wskazuje, że jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama