REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co oznacza, że dłużnik jest zobowiązany przemiennie?

Wyboru tego, jakie ze świadczeń przemiennych ma zostać spełnione dokonuje się przez oświadczenie.
Wyboru tego, jakie ze świadczeń przemiennych ma zostać spełnione dokonuje się przez oświadczenie.

REKLAMA

REKLAMA

Czasami spełnienie świadczenia, do którego zobowiązany jest dłużnik może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń. Jest to tzw zobowiązanie przemienne. Jaki wpływ na spełnienie tego, a nie innego świadczenia ma wierzyciel?

REKLAMA

W niektórych przypadkach zobowiązanie dłużnika wobec wierzyciela polega na tym, że dłużnik może spełnić jedno z kilku świadczeń (art. 365 Kodeks cywilnego – k.c.). Taka forma zobowiązania ma nazwę zobowiązanie przemienne. W przypadku zobowiązania przemiennego zwykle wybór tego, jakie świadczenie ma spełnić należy do dłużnika, chyba, że z treści czynności prawnej (umowy), z ustawy lub z okoliczności wynika, że prawo do wyboru tego, jakie świadczenie ma zostać spełnione ma wierzyciel lub osoba trzecia.

REKLAMA

Przykładem zobowiązania przemiennego, które wynika z ustawy jest np. art. 363 § 1 k.c., zgodnie z którym naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednak gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

Dowiedz się: Bezskuteczność egzekucji – czy to koniec sprawy?

Wyboru tego, jakie ze świadczeń przemiennych ma zostać spełnione dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Jeżeli to dłużnik jest uprawniony do wyboru tego, jakie ze świadczeń ma spełnić może on dokonać wyboru świadczenia poprzez jego spełnienie (art. 365 § 2 k.c.), np. poprzez zapłatę kwoty stanowiącej równowartości jakiejś rzeczy, zamiast jej zwrot w naturze wierzycielowi.

REKLAMA

Jeżeli strona (dłużnik lub wierzyciel), która ma prawo dokonać wyboru tego, jakie świadczenie ma zostać spełnione nie dokona wyboru, druga ze stron może wyznaczyć termin na dokonanie takiego wyboru. Jeśli ten termin upłynie, prawo wyboru tego, jakie ze świadczeń ma zostać spełnione przechodzi na drugą stronę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są skutki sytuacji, gdy zobowiązanie przemienne jest niemożliwe do realizacji? Mogą tu zajść dwa przypadki:
• świadczenie było niemożliwe od samego początku, lub
• zobowiązanie przemienne stało się niemożliwe np. po zawarciu umowy przez dłużnika i wierzyciela.
1) W przypadku gdy chodzi o niemożliwość świadczenia istniejącą od początku, wówczas niemożliwość wszystkich świadczeń przemiennych powoduje nieważność całego zobowiązania (art. 387 § 1 k.c.). Jeżeli zaś niemożliwość dotyczy niektórych ze świadczeń przemiennych wówczas zobowiązanie jest ważne, chyba, że okaże się, że bez świadczeń nieważnych do powstania zobowiązania w ogóle by nie doszło.
2) W razie gdy świadczenie stało się niemożliwe po zawarciu umowy trzeba ustalić, czy dłużnik za ten stan rzeczy odpowiada. Jeśli tak, zajść mogą dwie sytuacje. Jedna, gdy tylko część świadczeń stanie się niemożliwa, wówczas dłużnik może spełnić świadczenie, które jest możliwe do spełnienia. Jeśli zaś po zawarciu umowy niemożliwe stały się wszystkie świadczenia, a jest za to odpowiedzialny dłużnik, w takiej sytuacji ma on obowiązek naprawić wierzycielowi szkodę powstałą z tego tytułu.

Polecamy serwis Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA