| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jakie są skutki umownego prawa odstąpienia od umowy?

Jakie są skutki umownego prawa odstąpienia od umowy?

Zawierając umowę strony tej umowy mogą zastrzec możliwość odstąpienia od niej. Jakie ma skutki zawarcie takiej możliwości w umowie?

Przy zawieraniu umowy można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy (art. 395 § 1 Kodeksu cywilnego – k.c.).
Prawo odstąpienia zawarte w umowie powinno zawierać:

  • oznaczenie terminu, w jakim będzie możliwe skorzystanie z prawa odstąpienia,
  • zapisanie, czy prawo odstąpienia może przysługiwać jednej, czy też obu stronom umowy.

Dowiedz się również: W jaki sposób korzystnie rozliczyć najem

Prawo odstąpienia od umowy może być wprowadzone do każdej umowy i to zarówno w trakcie jej zawierania, jak i później – w drodze zmiany umowy np. w formie aneksu.

Przy wpisywaniu do umowy prawa odstąpienia nie jest konieczne podawanie uzasadnienia odstąpienia. Prawo odstąpienia realizuje się poprzez złożenie oświadczenia drugiej stronie umowy. W razie odstąpienia od umowy uważa się ją za niezawartą (art. 395 § 1 k.c.). Jeśli strona umowy skorzystała z prawa odstąpienia od niej wówczas strony umowy mają obowiązek zwrócić sobie dane świadczenia. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli umowa jest nieważna, nieważny jest także zapis dotyczący prawa odstąpienia od umowy.

Strony zawarły umowę leasingu, w której zawarły prawo odstąpienia od niej przez obie ze stron. Jedna ze stron złożyła drugiej tronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy, oświadczenie to dotarło do drugiej strony. Czy oświadczenie o odstąpieniu od umowy może zostać uchylone?
Po dotarciu oświadczenia o odstąpieniu od umowy do jego adresata skutki oświadczenia nie mogą zostać uchylone, nawet za jego zgodą. Stanowisko takie jest wyrażane w orzecznictwie sądowym, np. w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 2009 r., sygn. akt II CSK 518/08.

Polecamy serwis Odszkodowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »