reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Dzierżawa i najem > W jaki sposób korzystnie rozliczyć najem?

W jaki sposób korzystnie rozliczyć najem?

Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość rozliczania się z fiskusem zarówno na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc., jak i z wykorzystaniem 19-proc. stawki liniowej. W obu przypadkach wydatki możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku metody liniowej opodatkowaniu podlega każda złotówka uzyskanego dochodu, a przy zasadach ogólnych – opodatkowaniu podlega dochód większy niż 3 091 zł w skali roku.

Z kolei przy najmie okazjonalnym (niezwiązanym z działalnością gospodarczą), można wybrać zryczałtowaną stawkę podatku w wysokości 8,5 proc. (bez możliwości obniżenia podstawy opodatkowania przy pomocy kosztów) lub wspomniane wcześniej zasady ogólne. Każdy z wynajmujących mieszkanie powinien dokładnie skalkulować, co w jego przypadku będzie bardziej opłacalne.

Zobacz także: Wzór umowy najmu lokalu użytkowego

Niska, zryczałtowana stawka będzie atrakcyjna dla osób, które w związku z wynajmem mieszkania nie ponoszą dużych kosztów uzyskania przychodu, obniżającymi zobowiązania wobec urzędu skarbowego. W przeciwnym wypadku należy rozpatrzyć rozliczanie z fiskusem na zasadach ogólnych.

Kosztami uzyskania przychodu będą wszelkie koszty związane z nieruchomością, w tym rachunki za mieszkanie (jeśli nie są wliczone w miesięczny czynsz i płaci je właściciel), kwoty wynikające z odpisów amortyzacyjnych (stawka amortyzacji mieszkania wynosi 1,5 proc. rocznie), ubezpieczenie lokalu, koszty administracji oraz koszty wyposażenia lokalu w pralkę, lodówkę, meble czy telewizor.

Polecamy: W jaki sposób rozliczyć VAT przy sprzedaży wysyłkowej

Odsetki w koszty

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje także możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zapłaconych odsetek od kredytu hipotecznego. Część urzędów skarbowych nie chce jednak uznawać odsetek za koszty najmu, dlatego – by nie popaść w konflikt z fiskusem – najlepiej wystąpić wcześniej z prośbą o interpretację indywidualną w tej sprawie.

Gra jest warta świeczki, ponieważ odsetki od kredytu stanowią gros płaconej raty – w przypadku kredytu na 350 tys. zł, ze spłatą przewidzianą na 30 lat, rata wynosi ok. 2 tys. złotych, z czego odsetki – ok. 1500 złotych. Przy tak dużych kosztach może się okazać, że nie jesteśmy fiskusowi nic winni.

Polecamy: Jak odliczyć VAT bez oryginału faktury?

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje także możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zapłaconych odsetek od kredytu hipotecznego.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje także możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zapłaconych odsetek od kredytu hipotecznego.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama