REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób rozliczać VAT - sprzedaż wysyłkowa

Jeśli wartość transakcji w ramach sprzedaży wysyłkowej przekroczyła w roku ubiegłym limit ustalony przez kraj, do którego wysyłano towary, przedsiębiorca musi zarejestrować się w tymże kraju jako podatnik VAT.
Jeśli wartość transakcji w ramach sprzedaży wysyłkowej przekroczyła w roku ubiegłym limit ustalony przez kraj, do którego wysyłano towary, przedsiębiorca musi zarejestrować się w tymże kraju jako podatnik VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy szukają kolejnych możliwości pomnożenia kapitału. Umożliwia im to handel z krajami Unii Europejskiej, ale jednocześnie wymaga od nich stosowania dodatkowych regulacji w zakresie podatku VAT.O jakich przepisach mowa?

Dokonując tzw. sprzedaży wysyłkowej – obejmującej dostawę towarów dla firm nie będących podatnikami podatku VAT lub osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które nie mają obowiązku rozliczania podatku VAT – rodzime firmy będą zobowiązane do rozliczenia VAT albo przed polskim fiskusem, albo w kraju, do którego wysyłają towar.

REKLAMA

Od czego to zależy? Otóż jeśli wartość transakcji w ramach sprzedaży wysyłkowej przekroczyła w roku ubiegłym limit ustalony przez kraj, do którego wysyłano towary, przedsiębiorca musi zarejestrować się w tymże kraju jako podatnik VAT i rozliczyć ten podatek zgodnie z obowiązującymi w tym państwie zasadami.

Polecamy: Jak wykorzystać internet do rozwoju małej firmy?

W jaki sposób następuje przekroczenie limitu?

Przykładem niech będzie firma, która wysyła towary na Litwę. W 2009 r. przedsiębiorstwo nie dokonywało sprzedaży wysyłkowej do tego kraju, natomiast w 2010 r. miały miejsce cztery dostawy towarów. Ich wartość wynosiła kolejno: 15 tys. euro, 10 tys. euro, 11,5 tys. euro i 12 tys. euro – łącznie na kwotę 48,5 tys. euro. Limit sprzedaży wysyłkowej na terytorium Litwy wynosi 36 tys. 207 euro. Oznacza to, że pierwsze trzy dostawy będą podlegać opodatkowaniu na terytorium Polski, natomiast ostatnia – już na Litwie, ze względu na to, że właśnie tą dostawą został przekroczony limit.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie bariery w prowadzeniu firmy napotyka polski przedsiębiorca?

Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca ma również prawo do dobrowolnej rejestracji w danym państwie UE nawet wtedy, gdy nie przekroczył wyznaczonych przez te kraje limitów. Jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie, musi zawiadomić o tym swój urząd skarbowy i poinformować, których dokładnie państw będzie to zawiadomienie dotyczyć.

Ale uwaga! Jeśli przedsiębiorca skorzysta z takiej możliwości, nie może zmienić swojej decyzji co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy.

Podstawa prawna:
- ustawa z 11 marca 2004. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.)

Autor: Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działania Public Relations dla małych i średnich firm - jak zaplanować? [Poradnik]

Public Relations to kluczowy element budowania wizerunku firmy. Czy działania Public Relations są wskazane dla małych i średnich firm? Jak je zaplanować i na co zwracać szczególną uwagę w komunikacji? Oto krótki poradnik.

Ostatnie dni by skorzystać z wakacji składkowych w styczniu 2025. Złóż szybko wniosek do ZUS

Formalnie do końca grudnia 2024 wniosek o wakacje składkowe muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy chcą z tego świadczenia skorzystać już w styczniu 2025. Inni mają na to jeszcze jedenaście miesięcy. Co do zasady wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc z wakacjami składkowymi.

Na pieniądze czekała miesiącami. Dlaczego aktorka została sprzątaczką? [WYWIAD]

Ile zarabia w Polsce aktorka? Jak wygląda życie aktorów i aktorek? Co powoduje wypalenie zawodowe? W czym praca sprzątaczki jest lepsza od pracy aktorki? Wyjaśnia Wiktoria Wolańska, aktorka i sprzątaczka, w rozmowie z Piotrem Nowakiem. 

Od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać e-Doręczenia. Z rejestrowanego doręczenia elektronicznego będą musieli korzystać także przedsiębiorcy

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.

REKLAMA

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową. Czym jest optymalizacja podatkowa? 65 proc. właścicieli firm szukających sposobów na zmniejszenie obciążeń podatkowych decyduje się na ten krok.

Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

REKLAMA

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

REKLAMA