| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Jak wygląda procedura związana z wykreśleniem z rejestru spółki jawnej w związku z upadłością tej spółki? Jakie obowiązki spoczywają na likwidatorach spółki jawnej w sytuacji ogłoszenia jej upadłości?

W razie zakończenia działalności przez spółkę jawną to, kto zgłasza wniosek o wykreślenie spółki z rejestru zależy od formy zakończenia działalności przez spółkę jawną. W przypadku likwidacji spółki likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru (art. 84 § 1 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). W przypadku rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach.

Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Przepisy regulują też kwestię przechowywania dokumentów rozwiązanej spółki jawnej. Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki należy oddać na przechowanie wspólnikowi lub osobie trzeciej na okres nie krótszy niż pięć lat. W przypadku braku zgody wspólnika lub osoby trzeciej, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy. Wspólnicy i osoby mające interes prawny mają prawo przeglądać księgi i dokumenty (art. 84 § 3 i 4 Kodeks spółek handlowych).

Zobacz: Nowości w ksh - sprawozdawczość przy łączeniach i podziałach

W przypadku ogłoszenia upadłości spółki jej rozwiązanie następuje po ukończeniu postępowania upadłościowego; wniosek o wykreślenie spółki z rejestru składa syndyk. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku, gdy postępowanie kończy się układem lub zostaje z innych przyczyn uchylone albo umorzone (art. 85 k.s.h.).

Wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców nie wyłącza nadania tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność za zobowiązania wymienione w tytule egzekucyjnym (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2009 r., sygn. akt III CZP 52/09).

Polecamy serwis Windykacja

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »