REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki rozwiązania spółki jawnej dwóch wspólników?

W dwuosobowej spółce jawnej, jak w każdej innej spółce może zajść konieczność jej rozwiązania.
W dwuosobowej spółce jawnej, jak w każdej innej spółce może zajść konieczność jej rozwiązania.

REKLAMA

REKLAMA

Wiele spółek jawnych jest prowadzonych w formie dwuosobowej. W niektórych sytuacjach następuje konieczność rozwiązania takiej spółki. W jakich przypadkach może to nastąpić i jakie są skutki rozwiązania dwuosobowej spółki jawnej?

REKLAMA

Każdy wspólnik spółki jawnej może z ważnych powodów żądać rozwiązania spółki przez sąd, co wynika z art. 63 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Przepisy nie określają, co należy rozumieć pod pojęciem „ważny powód”. „Ważne powody”, które uzasadniają żądanie wspólnika do rozwiązania spółki przez sąd powinny być określone w umowie spółki jawnej.

REKLAMA

„Ważnym powodem” może to np. chęć rozpoczęcia przez wspólnika spółki jawnej działalności na własny rachunek. Jeżeli ważny powód zachodzi po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki (art. 63 § 2 k.s.h.). Umowa spółki jawnej nie może przewidywać innych postanowień, niż przewidują to wymienione wyżej przepisy k.s.h. Oznacza to, że umowa spółki jawnej nie może wyłączać prawa wspólnika spółki jawnej do żądania rozwiązania spółki z ważnych powodów, jak też uniemożliwiać prawo wyłączenia wspólnika spółki przez sąd, bo w takich przypadkach jest nieważna.

Dowiedz się: Czym jest oferta publiczna akcji i prospekt emisyjny?

Jeżeli spółka jawna składa się z dwóch wspólników i po stronie jednego z nich zaistnieje powód rozwiązania spółki, sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi prawo do przejęcia majątku spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem (art. 66 k.s.h.). W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika określa się na podstawie osobnego bilansu, który uwzględnia wartość zbywczą majątku spółki (art. 65 § 1 k.s.h.).

Dniem bilansowym jest dzień:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w przypadku wypowiedzenia – ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia,
  • w przypadku śmierci wspólnika lub ogłoszenia upadłości – dzień śmierci albo dzień ogłoszenia upadłości,
  • w przypadku wyłączenia wspólnika na mocy prawomocnego orzeczenia sądu – dzień wniesienia pozwu.

REKLAMA

Udział kapitałowy, który jest obliczany we wskazany wyżej sposób powinien być wspólnikowi wypłacony w pieniądzu. Rzeczy, które wspólnik wniósł do spółki tylko do używania po wystąpieniu wspólnika ze spółki zwraca się mu w naturze (art. 65 § 3 k.s.h.).
Może się zdarzyć, że udział kapitałowy wspólnika występującego ze spółki jawnej wykazuje wartość ujemną. W takiej sytuacji wspólnik ma obowiązek wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość. Jeśli natomiast w chwili występowania ze spółki wspólnika spółka prowadzi sprawy majątkowe, które są w toku, wspólnik występujący uczestniczy w zysku i stracie wynikających z takich spraw będących w toku. Wspólnik występujący wprawdzie nie ma wpływu na prowadzenie takich spraw będących w toku, może jednak żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem roku obrotowego (art. 65 § 4 i 5 k.s.h.).

Sąd stwierdził, że przyczyna rozwiązania spółki jawnej tworzonej przez dwóch wspólników jest spowodowana przez jednego z nich. W jaki sposób następuje rozliczenie majątkowe między wspólnikami?
Jeśli sąd stwierdzi, że przyczyna rozwiązania spółki jawnej tworzonej przez dwóch wspólników jest spowodowane przez jednego z nich, sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi majątek spółki, nakładając na niego obowiązek rozliczenia się z występującym wspólnikiem.

Polecamy serwis Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA