REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy.

Cesja

Cesja, zwana również przelewem wierzytelności, może dotyczyć każdego zobowiązania, chyba że sprzeciwia się temu ustawa, umowa lub właściwość stosunku prawnego (przykładowo, nie można scedować obowiązku alimentacyjnego). Cesja następuje w wyniku umowy dotychczasowego wierzyciela z umową trzecią, która zamierza wstąpić w jego prawa. Zgoda, ani nawet powiadomienie dłużnika o dokonaniu tej czynności, nie są wymagane. W interesie nowego wierzyciela jest jednak jak najszybsze poinformowanie dłużnika o zmianie, gdyż jeśli dłużnik spełni świadczenie do rąk poprzedniego wierzyciela, tym samym zwolni się z zobowiązania. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dłużnik o cesji wiedział, a mimo to świadczył wcześniejszemu wierzycielowi, wówczas zobowiązanie nie wygaśnie.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przelew nie musi być dokonywany w żadnej szczególnej formie, chociaż zaleca się zachowanie formy pisemnej dotyczących wierzytelności potwierdzonych również w tej formie.

Cesja właściwie nie zmienia w żaden sposób sytuacji dłużnika, gdyż ten wobec nowego wierzyciela zachowuje wszystkie zarzuty, które miał dotychczas. Jeśli jednak dłużnik nie życzy sobie zmiany wierzyciela, przy powstaniu zobowiązania może zamieścić zastrzeżenie umowne, że nie zgadza się na cesję wierzytelności. Zastrzeżenie takie powinno być zawarte zarówno w umowie, jak i w piśmie potwierdzającym wierzytelność.

Przy dokonaniu cesji wierzytelności nie wygasa poręczenie długu ani ograniczone prawa rzeczowe, jak zastaw, gdyż te instytucje są związane z osobą dłużnika, nie wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności - WZÓR PISMA

Zmiana dłużnika

REKLAMA

Zmiana dłużnika wydaje się być nieco bardziej skomplikowaną instytucją. Podstawowa różnica dotyczy uzyskania obowiązkowej zgody wierzyciela na zmianę dłużnika – wynika to ochrony wierzyciela i jego potrzeby pewności, że nowy dłużnik będzie równie wypłacalny, co poprzedni. Ponadto, jeśli osoba trzecia zataiła swoją niewypłacalność przed wierzycielem, przejęcie długu staje się nieskuteczne.

Zmiana dłużnika może nastąpić poprzez umowę wierzyciela z osobą trzecią z wyrażoną zgodą dłużnika, jak i umowę dłużnika z osobą trzecią z wyrażoną zgodą wierzyciela. Zgoda musi zostać wyrażona jednoznacznie, nie może być dorozumiana – jeśli bezskutecznie upłynie termin na jej wyrażenie, należy uznać to za jednoznaczne z odmową przejęcia długu.

Jeśli zgody nie wyraża wierzyciel, pomiędzy dłużnikiem a osobą trzecią mimo wszystko powstaje pewne zobowiązanie. Osoba trzecia staje się odpowiedzialna za to, że wierzyciel nie będzie żądał od dłużnika spełnienia świadczenia.

W odróżnieniu od cesji wierzytelności, przejęcie długu musi być wyrażone na piśmie, podobnie jak zgoda wierzyciela. Poręczenie i ograniczone prawa rzeczowe natomiast wygasają, ze względu na ochronę poręczyciela i właściciela zastawionych rzeczy. Osoby te mogą jednak wyrazić zgodę na utrzymanie zabezpieczenia.

Przelew wierzytelności hipotecznej - WZÓR PISMA

Zmiany podmiotów stosunku zobowiązaniowego są wyrazem pewnego oderwania strony od wierzytelności, która może istnieć zupełnie niezależnie. Jest to wyrazem dbałości o obrót prawny, w którym to celu ułatwia się przesunięcia ekonomiczne pomiędzy niezależnymi osobami.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA