REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy.

Cesja

Cesja, zwana również przelewem wierzytelności, może dotyczyć każdego zobowiązania, chyba że sprzeciwia się temu ustawa, umowa lub właściwość stosunku prawnego (przykładowo, nie można scedować obowiązku alimentacyjnego). Cesja następuje w wyniku umowy dotychczasowego wierzyciela z umową trzecią, która zamierza wstąpić w jego prawa. Zgoda, ani nawet powiadomienie dłużnika o dokonaniu tej czynności, nie są wymagane. W interesie nowego wierzyciela jest jednak jak najszybsze poinformowanie dłużnika o zmianie, gdyż jeśli dłużnik spełni świadczenie do rąk poprzedniego wierzyciela, tym samym zwolni się z zobowiązania. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dłużnik o cesji wiedział, a mimo to świadczył wcześniejszemu wierzycielowi, wówczas zobowiązanie nie wygaśnie.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przelew nie musi być dokonywany w żadnej szczególnej formie, chociaż zaleca się zachowanie formy pisemnej dotyczących wierzytelności potwierdzonych również w tej formie.

Cesja właściwie nie zmienia w żaden sposób sytuacji dłużnika, gdyż ten wobec nowego wierzyciela zachowuje wszystkie zarzuty, które miał dotychczas. Jeśli jednak dłużnik nie życzy sobie zmiany wierzyciela, przy powstaniu zobowiązania może zamieścić zastrzeżenie umowne, że nie zgadza się na cesję wierzytelności. Zastrzeżenie takie powinno być zawarte zarówno w umowie, jak i w piśmie potwierdzającym wierzytelność.

Przy dokonaniu cesji wierzytelności nie wygasa poręczenie długu ani ograniczone prawa rzeczowe, jak zastaw, gdyż te instytucje są związane z osobą dłużnika, nie wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności - WZÓR PISMA

Zmiana dłużnika

REKLAMA

Zmiana dłużnika wydaje się być nieco bardziej skomplikowaną instytucją. Podstawowa różnica dotyczy uzyskania obowiązkowej zgody wierzyciela na zmianę dłużnika – wynika to ochrony wierzyciela i jego potrzeby pewności, że nowy dłużnik będzie równie wypłacalny, co poprzedni. Ponadto, jeśli osoba trzecia zataiła swoją niewypłacalność przed wierzycielem, przejęcie długu staje się nieskuteczne.

Zmiana dłużnika może nastąpić poprzez umowę wierzyciela z osobą trzecią z wyrażoną zgodą dłużnika, jak i umowę dłużnika z osobą trzecią z wyrażoną zgodą wierzyciela. Zgoda musi zostać wyrażona jednoznacznie, nie może być dorozumiana – jeśli bezskutecznie upłynie termin na jej wyrażenie, należy uznać to za jednoznaczne z odmową przejęcia długu.

Jeśli zgody nie wyraża wierzyciel, pomiędzy dłużnikiem a osobą trzecią mimo wszystko powstaje pewne zobowiązanie. Osoba trzecia staje się odpowiedzialna za to, że wierzyciel nie będzie żądał od dłużnika spełnienia świadczenia.

W odróżnieniu od cesji wierzytelności, przejęcie długu musi być wyrażone na piśmie, podobnie jak zgoda wierzyciela. Poręczenie i ograniczone prawa rzeczowe natomiast wygasają, ze względu na ochronę poręczyciela i właściciela zastawionych rzeczy. Osoby te mogą jednak wyrazić zgodę na utrzymanie zabezpieczenia.

Przelew wierzytelności hipotecznej - WZÓR PISMA

Zmiany podmiotów stosunku zobowiązaniowego są wyrazem pewnego oderwania strony od wierzytelności, która może istnieć zupełnie niezależnie. Jest to wyrazem dbałości o obrót prawny, w którym to celu ułatwia się przesunięcia ekonomiczne pomiędzy niezależnymi osobami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA