reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy.

Cesja

Cesja, zwana również przelewem wierzytelności, może dotyczyć każdego zobowiązania, chyba że sprzeciwia się temu ustawa, umowa lub właściwość stosunku prawnego (przykładowo, nie można scedować obowiązku alimentacyjnego). Cesja następuje w wyniku umowy dotychczasowego wierzyciela z umową trzecią, która zamierza wstąpić w jego prawa. Zgoda, ani nawet powiadomienie dłużnika o dokonaniu tej czynności, nie są wymagane. W interesie nowego wierzyciela jest jednak jak najszybsze poinformowanie dłużnika o zmianie, gdyż jeśli dłużnik spełni świadczenie do rąk poprzedniego wierzyciela, tym samym zwolni się z zobowiązania. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dłużnik o cesji wiedział, a mimo to świadczył wcześniejszemu wierzycielowi, wówczas zobowiązanie nie wygaśnie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przelew nie musi być dokonywany w żadnej szczególnej formie, chociaż zaleca się zachowanie formy pisemnej dotyczących wierzytelności potwierdzonych również w tej formie.

Cesja właściwie nie zmienia w żaden sposób sytuacji dłużnika, gdyż ten wobec nowego wierzyciela zachowuje wszystkie zarzuty, które miał dotychczas. Jeśli jednak dłużnik nie życzy sobie zmiany wierzyciela, przy powstaniu zobowiązania może zamieścić zastrzeżenie umowne, że nie zgadza się na cesję wierzytelności. Zastrzeżenie takie powinno być zawarte zarówno w umowie, jak i w piśmie potwierdzającym wierzytelność.

Przy dokonaniu cesji wierzytelności nie wygasa poręczenie długu ani ograniczone prawa rzeczowe, jak zastaw, gdyż te instytucje są związane z osobą dłużnika, nie wierzyciela.

Powiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności - WZÓR PISMA

Zmiana dłużnika

Zmiana dłużnika wydaje się być nieco bardziej skomplikowaną instytucją. Podstawowa różnica dotyczy uzyskania obowiązkowej zgody wierzyciela na zmianę dłużnika – wynika to ochrony wierzyciela i jego potrzeby pewności, że nowy dłużnik będzie równie wypłacalny, co poprzedni. Ponadto, jeśli osoba trzecia zataiła swoją niewypłacalność przed wierzycielem, przejęcie długu staje się nieskuteczne.

Zmiana dłużnika może nastąpić poprzez umowę wierzyciela z osobą trzecią z wyrażoną zgodą dłużnika, jak i umowę dłużnika z osobą trzecią z wyrażoną zgodą wierzyciela. Zgoda musi zostać wyrażona jednoznacznie, nie może być dorozumiana – jeśli bezskutecznie upłynie termin na jej wyrażenie, należy uznać to za jednoznaczne z odmową przejęcia długu.

Jeśli zgody nie wyraża wierzyciel, pomiędzy dłużnikiem a osobą trzecią mimo wszystko powstaje pewne zobowiązanie. Osoba trzecia staje się odpowiedzialna za to, że wierzyciel nie będzie żądał od dłużnika spełnienia świadczenia.

W odróżnieniu od cesji wierzytelności, przejęcie długu musi być wyrażone na piśmie, podobnie jak zgoda wierzyciela. Poręczenie i ograniczone prawa rzeczowe natomiast wygasają, ze względu na ochronę poręczyciela i właściciela zastawionych rzeczy. Osoby te mogą jednak wyrazić zgodę na utrzymanie zabezpieczenia.

Przelew wierzytelności hipotecznej - WZÓR PISMA

Zmiany podmiotów stosunku zobowiązaniowego są wyrazem pewnego oderwania strony od wierzytelności, która może istnieć zupełnie niezależnie. Jest to wyrazem dbałości o obrót prawny, w którym to celu ułatwia się przesunięcia ekonomiczne pomiędzy niezależnymi osobami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama