REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy.

Cesja

Cesja, zwana również przelewem wierzytelności, może dotyczyć każdego zobowiązania, chyba że sprzeciwia się temu ustawa, umowa lub właściwość stosunku prawnego (przykładowo, nie można scedować obowiązku alimentacyjnego). Cesja następuje w wyniku umowy dotychczasowego wierzyciela z umową trzecią, która zamierza wstąpić w jego prawa. Zgoda, ani nawet powiadomienie dłużnika o dokonaniu tej czynności, nie są wymagane. W interesie nowego wierzyciela jest jednak jak najszybsze poinformowanie dłużnika o zmianie, gdyż jeśli dłużnik spełni świadczenie do rąk poprzedniego wierzyciela, tym samym zwolni się z zobowiązania. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dłużnik o cesji wiedział, a mimo to świadczył wcześniejszemu wierzycielowi, wówczas zobowiązanie nie wygaśnie.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przelew nie musi być dokonywany w żadnej szczególnej formie, chociaż zaleca się zachowanie formy pisemnej dotyczących wierzytelności potwierdzonych również w tej formie.

Cesja właściwie nie zmienia w żaden sposób sytuacji dłużnika, gdyż ten wobec nowego wierzyciela zachowuje wszystkie zarzuty, które miał dotychczas. Jeśli jednak dłużnik nie życzy sobie zmiany wierzyciela, przy powstaniu zobowiązania może zamieścić zastrzeżenie umowne, że nie zgadza się na cesję wierzytelności. Zastrzeżenie takie powinno być zawarte zarówno w umowie, jak i w piśmie potwierdzającym wierzytelność.

Przy dokonaniu cesji wierzytelności nie wygasa poręczenie długu ani ograniczone prawa rzeczowe, jak zastaw, gdyż te instytucje są związane z osobą dłużnika, nie wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności - WZÓR PISMA

Zmiana dłużnika

REKLAMA

Zmiana dłużnika wydaje się być nieco bardziej skomplikowaną instytucją. Podstawowa różnica dotyczy uzyskania obowiązkowej zgody wierzyciela na zmianę dłużnika – wynika to ochrony wierzyciela i jego potrzeby pewności, że nowy dłużnik będzie równie wypłacalny, co poprzedni. Ponadto, jeśli osoba trzecia zataiła swoją niewypłacalność przed wierzycielem, przejęcie długu staje się nieskuteczne.

Zmiana dłużnika może nastąpić poprzez umowę wierzyciela z osobą trzecią z wyrażoną zgodą dłużnika, jak i umowę dłużnika z osobą trzecią z wyrażoną zgodą wierzyciela. Zgoda musi zostać wyrażona jednoznacznie, nie może być dorozumiana – jeśli bezskutecznie upłynie termin na jej wyrażenie, należy uznać to za jednoznaczne z odmową przejęcia długu.

Jeśli zgody nie wyraża wierzyciel, pomiędzy dłużnikiem a osobą trzecią mimo wszystko powstaje pewne zobowiązanie. Osoba trzecia staje się odpowiedzialna za to, że wierzyciel nie będzie żądał od dłużnika spełnienia świadczenia.

W odróżnieniu od cesji wierzytelności, przejęcie długu musi być wyrażone na piśmie, podobnie jak zgoda wierzyciela. Poręczenie i ograniczone prawa rzeczowe natomiast wygasają, ze względu na ochronę poręczyciela i właściciela zastawionych rzeczy. Osoby te mogą jednak wyrazić zgodę na utrzymanie zabezpieczenia.

Przelew wierzytelności hipotecznej - WZÓR PISMA

Zmiany podmiotów stosunku zobowiązaniowego są wyrazem pewnego oderwania strony od wierzytelności, która może istnieć zupełnie niezależnie. Jest to wyrazem dbałości o obrót prawny, w którym to celu ułatwia się przesunięcia ekonomiczne pomiędzy niezależnymi osobami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA