REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Małgorzata Kryda
wierzytelność, nieruchomość, hipoteka
wierzytelność, nieruchomość, hipoteka

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Hipoteka pozwala wierzycielowi na dochodzenie zaspokojenia jego wierzytelności z nieruchomości, bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Zabezpiecza wierzytelność pieniężną, przy czym kwota tej wierzytelności musi być dokładnie oznaczona.  Sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie co zabezpieczona wierzytelność, jeżeli strony w umowie ustanawiającej hipotekę nie postanowiły inaczej (art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

REKLAMA

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Umowa hipoteki

Najczęstszym sposobem ustanowienia hipoteki jest umowa. Stronami takiego porozumienia jest wierzyciel i dłużnik będący właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona hipoteką. Nie ma możliwości, by hipoteka powstała wskutek jednostronnej czynności prawnej. Osoba obciążająca nieruchomość hipoteką, powinna sporządzić odpowiednie oświadczenie w formie aktu notarialnego (art. 245 § 2 kc.). Niespełnienie tego wymogu pociągnie za sobą nieważność ustanowienia hipoteki. W praktyce akt notarialny zawiera także oświadczenie woli wierzyciela, choć nie jest to konieczne.

Wyjątkiem jest czynność ustanowienia hipoteki na rzecz banku, do której wystarczająca jest forma pisemna pod rygorem nieważności.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 500 pytań o VAT

Wpis do księgi wieczystej

Drugim warunkiem niezbędnym do skutecznego obciążenia nieruchomości hipoteką, jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej (art. 67 ustawa o księgach wieczystych i hipotece). Za chwilę dokonania wpisu, a tym samym powstania hipoteki, będzie uznany moment (dzień, godzina, minuta) złożenia wniosku o wpis. Jest to bardzo istotne, ponieważ o pierwszeństwie ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki dokonanego wpisu (art. 12 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Oznacza to, że wierzyciele hipotek znajdujących się na dalszych miejscach, ponoszą ryzyko, że nie uzyskają zaspokojenia, co stanie się w przypadku, gdy na przykład wierzytelność pierwszego wierzyciela przewyższy wartość nieruchomości.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Do wpisu hipoteki wystarcza dokument obejmujący oświadczenie właściciela o ustanowieniu tego prawa (art. 32 ustawy o księgach wieczystych i hipotece) – zgoda wierzyciela nie jest wymagana.

Ważne! Sąd, rozpoznając wniosek, nie sprawdza zasadności ustanowienia hipoteki, a jedynie bada treść wniosku, dołączone do niej dokumenty i treść księgi wieczystej.

Pan Jan potrzebował pieniędzy i zawarł umowę pożyczki. Pożyczkodawca zażądał ustanowienia hipoteki jako zabezpieczenia swojej wierzytelności. Pan Jan obciążył więc swój dom hipoteką, ale pożyczkodawca nie wypłacił mu umówionej sumy. Fakt ten nie będzie miał dla sądu znaczenia. Istnienie hipoteki jest bowiem niezależne od ważności i należytego wykonania zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki.

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Ważne! Składając wniosek należy opłacić tzw. wpis. Szczegóły dotyczące sposobu liczenia kwoty wpisu uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA