REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Małgorzata Kryda
wierzytelność, nieruchomość, hipoteka
wierzytelność, nieruchomość, hipoteka

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Hipoteka pozwala wierzycielowi na dochodzenie zaspokojenia jego wierzytelności z nieruchomości, bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Zabezpiecza wierzytelność pieniężną, przy czym kwota tej wierzytelności musi być dokładnie oznaczona.  Sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie co zabezpieczona wierzytelność, jeżeli strony w umowie ustanawiającej hipotekę nie postanowiły inaczej (art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

REKLAMA

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Umowa hipoteki

Najczęstszym sposobem ustanowienia hipoteki jest umowa. Stronami takiego porozumienia jest wierzyciel i dłużnik będący właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona hipoteką. Nie ma możliwości, by hipoteka powstała wskutek jednostronnej czynności prawnej. Osoba obciążająca nieruchomość hipoteką, powinna sporządzić odpowiednie oświadczenie w formie aktu notarialnego (art. 245 § 2 kc.). Niespełnienie tego wymogu pociągnie za sobą nieważność ustanowienia hipoteki. W praktyce akt notarialny zawiera także oświadczenie woli wierzyciela, choć nie jest to konieczne.

Wyjątkiem jest czynność ustanowienia hipoteki na rzecz banku, do której wystarczająca jest forma pisemna pod rygorem nieważności.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 500 pytań o VAT

Wpis do księgi wieczystej

Drugim warunkiem niezbędnym do skutecznego obciążenia nieruchomości hipoteką, jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej (art. 67 ustawa o księgach wieczystych i hipotece). Za chwilę dokonania wpisu, a tym samym powstania hipoteki, będzie uznany moment (dzień, godzina, minuta) złożenia wniosku o wpis. Jest to bardzo istotne, ponieważ o pierwszeństwie ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki dokonanego wpisu (art. 12 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Oznacza to, że wierzyciele hipotek znajdujących się na dalszych miejscach, ponoszą ryzyko, że nie uzyskają zaspokojenia, co stanie się w przypadku, gdy na przykład wierzytelność pierwszego wierzyciela przewyższy wartość nieruchomości.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Do wpisu hipoteki wystarcza dokument obejmujący oświadczenie właściciela o ustanowieniu tego prawa (art. 32 ustawy o księgach wieczystych i hipotece) – zgoda wierzyciela nie jest wymagana.

Ważne! Sąd, rozpoznając wniosek, nie sprawdza zasadności ustanowienia hipoteki, a jedynie bada treść wniosku, dołączone do niej dokumenty i treść księgi wieczystej.

Pan Jan potrzebował pieniędzy i zawarł umowę pożyczki. Pożyczkodawca zażądał ustanowienia hipoteki jako zabezpieczenia swojej wierzytelności. Pan Jan obciążył więc swój dom hipoteką, ale pożyczkodawca nie wypłacił mu umówionej sumy. Fakt ten nie będzie miał dla sądu znaczenia. Istnienie hipoteki jest bowiem niezależne od ważności i należytego wykonania zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki.

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Ważne! Składając wniosek należy opłacić tzw. wpis. Szczegóły dotyczące sposobu liczenia kwoty wpisu uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA