REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obciążenie nieruchomości hipoteką,/ Fot. Fotolia
Obciążenie nieruchomości hipoteką,/ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece przewidują hipotekę na wierzytelności hipotecznej. Należy jednak podkreślić, że w praktyce jest to instytucja martwa.

REKLAMA

Osoba ubiegająca się o kredyt w banku, która nie jest właścicielem nieruchomości, a której przysługuje wierzytelność zabezpieczona hipoteką na nieruchomości jego dłużnika lub osoby trzeciej. Taka osoba nie może zaproponować bankowi zabezpieczenia spłaty długu w formie hipoteki na nieruchomości, gdyż w takim przypadku musiałaby być właścicielem nieruchomości. Może jednak zaoferować bankowi ustanowienie hipoteki na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Istnienie obciążonej wierzytelności

Ustanowienie hipoteki na wierzytelności hipotecznej nie wymaga udowodnienia istnienia obciążonej wierzytelności. Stąd sąd przy wpisywaniu tego typu hipoteki do księgi wieczystej nie ma podstaw do żądania od wnioskodawcy wykazania istnienia wierzytelności hipotecznej, na której ustanowiona ma być nowa hipoteka. Musi natomiast wykazać, że przysługuje mu wierzytelność hipoteczna.

Zobacz serwis: ABC windykacji

Spłata

Spłaty wierzytelności hipotecznej obciążonej hipoteką (np. spłata pożyczki udzielonej innej osobie przez dłużnika hipotecznego banku) można dokonać do wysokości tej hipoteki wyłącznie do rąk wierzyciela uprawnionego z tytułu tej hipoteki. Wierzytelność ta musi być jednak stwierdzona tytułem wykonawczym. W innych przypadkach sumę odpowiadającą wysokości hipoteki na wierzytelności hipotecznej składa się do depozytu sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot

Subintabulat ustanawia dłużnik osobisty, bądź osoba trzecia.

Forma

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej jak każda inna hipoteka powinna być ustanowiona w formie aktu notarialnego. W doktrynie można spotkać się także z głosami odmiennymi. S. Gurgul czy J. Kornas uznają ustanowienie hipoteki na wierzytelności hipotecznej w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Brak zgody właściciela nieruchomości

Do ustanowienia tego typu hipoteki nie jest wymagana zgoda właściciela nieruchomości. W przypadku tej hipoteki nie dochodzi do obciążenia jego majątku.

Polecamy: Działalność gospodarcza - jak zabezpieczyć wierzytelność?

Wpis

Hipotekę na wierzytelności hipotecznej ujawnia się w księdze wieczystej nieruchomości obciążonej hipoteką. Wpis ten ma charakter konstytutywny.

Dochodzenie

W sytuacji wymagalności wierzytelności zabezpieczonej hipoteką na wierzytelności hipotecznej oraz obciążonej wierzytelności hipotecznej wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka na wierzytelności hipotecznej, uprawniony jest do żądania zapłaty wprost od dłużnika wierzytelności obciążonej. Może on również dochodzić zaspokojenia z nieruchomości.

Zapłata przez właściciela

Co dzieje się, gdy właściciel nieruchomości dokonuje zapłaty do rąk wierzyciela, któremu przysługuje hipoteka na wierzytelności hipotecznej? Hipoteka na nieruchomości wygasa aż do wysokości sumy uiszczonej przez właściciela.

Dalsze hipoteki na hipotece

Zgodnie z Art. 1084 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wierzytelność zabezpieczona hipoteką na wierzytelności hipotecznej może być przedmiotem dalszych hipotek.

Zobacz też: Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Odesłanie do zastawu na prawach

W sytuacjach wyżej nieopisanych się do hipoteki na wierzytelności hipotecznej stosuje się przepisy o zastawie na wierzytelności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 1982 r. Nr 19, poz. 147) tj. z dnia 11 października 2001 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1361)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA