REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obciążenie nieruchomości hipoteką,/ Fot. Fotolia
Obciążenie nieruchomości hipoteką,/ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece przewidują hipotekę na wierzytelności hipotecznej. Należy jednak podkreślić, że w praktyce jest to instytucja martwa.

REKLAMA

Osoba ubiegająca się o kredyt w banku, która nie jest właścicielem nieruchomości, a której przysługuje wierzytelność zabezpieczona hipoteką na nieruchomości jego dłużnika lub osoby trzeciej. Taka osoba nie może zaproponować bankowi zabezpieczenia spłaty długu w formie hipoteki na nieruchomości, gdyż w takim przypadku musiałaby być właścicielem nieruchomości. Może jednak zaoferować bankowi ustanowienie hipoteki na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Istnienie obciążonej wierzytelności

Ustanowienie hipoteki na wierzytelności hipotecznej nie wymaga udowodnienia istnienia obciążonej wierzytelności. Stąd sąd przy wpisywaniu tego typu hipoteki do księgi wieczystej nie ma podstaw do żądania od wnioskodawcy wykazania istnienia wierzytelności hipotecznej, na której ustanowiona ma być nowa hipoteka. Musi natomiast wykazać, że przysługuje mu wierzytelność hipoteczna.

Zobacz serwis: ABC windykacji

Spłata

Spłaty wierzytelności hipotecznej obciążonej hipoteką (np. spłata pożyczki udzielonej innej osobie przez dłużnika hipotecznego banku) można dokonać do wysokości tej hipoteki wyłącznie do rąk wierzyciela uprawnionego z tytułu tej hipoteki. Wierzytelność ta musi być jednak stwierdzona tytułem wykonawczym. W innych przypadkach sumę odpowiadającą wysokości hipoteki na wierzytelności hipotecznej składa się do depozytu sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot

Subintabulat ustanawia dłużnik osobisty, bądź osoba trzecia.

Forma

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej jak każda inna hipoteka powinna być ustanowiona w formie aktu notarialnego. W doktrynie można spotkać się także z głosami odmiennymi. S. Gurgul czy J. Kornas uznają ustanowienie hipoteki na wierzytelności hipotecznej w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Brak zgody właściciela nieruchomości

Do ustanowienia tego typu hipoteki nie jest wymagana zgoda właściciela nieruchomości. W przypadku tej hipoteki nie dochodzi do obciążenia jego majątku.

Polecamy: Działalność gospodarcza - jak zabezpieczyć wierzytelność?

Wpis

Hipotekę na wierzytelności hipotecznej ujawnia się w księdze wieczystej nieruchomości obciążonej hipoteką. Wpis ten ma charakter konstytutywny.

Dochodzenie

W sytuacji wymagalności wierzytelności zabezpieczonej hipoteką na wierzytelności hipotecznej oraz obciążonej wierzytelności hipotecznej wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka na wierzytelności hipotecznej, uprawniony jest do żądania zapłaty wprost od dłużnika wierzytelności obciążonej. Może on również dochodzić zaspokojenia z nieruchomości.

Zapłata przez właściciela

Co dzieje się, gdy właściciel nieruchomości dokonuje zapłaty do rąk wierzyciela, któremu przysługuje hipoteka na wierzytelności hipotecznej? Hipoteka na nieruchomości wygasa aż do wysokości sumy uiszczonej przez właściciela.

Dalsze hipoteki na hipotece

Zgodnie z Art. 1084 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wierzytelność zabezpieczona hipoteką na wierzytelności hipotecznej może być przedmiotem dalszych hipotek.

Zobacz też: Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Odesłanie do zastawu na prawach

W sytuacjach wyżej nieopisanych się do hipoteki na wierzytelności hipotecznej stosuje się przepisy o zastawie na wierzytelności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 1982 r. Nr 19, poz. 147) tj. z dnia 11 października 2001 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1361)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

Trendy wyborcze w USA a giełda

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

REKLAMA