REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda postępowanie windykacyjne?

Omega Kancelarie Prawne - ogólnopolska sieć kancelarii prawnych
Postępowanie egzekucyjne./ Fot. Fotolia
Postępowanie egzekucyjne./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Windykacja to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które na celu mają doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania. Jakie są etapy postępowania?

Windykacja - jak wygląda postępowanie?

Proces niezwykle ciężki, nie tylko dla dłużnika, ale także dla wierzyciela. Wiąże się bowiem z pieniędzmi, które zawsze wywołują silne emocje. Większość przedsiębiorstw, w celu odzyskania należności, wynajmuje wyspecjalizowane firmy windykacyjne, by te odpowiednio i szybko rozwiązały problem.

REKLAMA

Czym więc jest windykacja z prawnego punktu widzenia? Windykacja to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które na celu mają doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania, jakie zaciągnął, wobec wierzyciela. Istnieją dwa sposoby prowadzenia windykacji:

1. Polubowna – polega na monitorowaniu spłat dłużnika oraz monitowaniu go w przypadku braku opóźnień w płatnościach.

2. Sądowa – sprowadza się do uzyskania sądowego wyroku lub nakazu zapłaty; jeżeli zostanie on uzupełniony o klauzulę wykonalności, staje się tytułem wykonawczym, będącym podstawą do egzekucji komorniczej.

Polecamy serwis: Wszczęcie egzekucji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są etapy windykacji?

1. Powstanie zobowiązania – zazwyczaj jest ono wynikiem nieopłaconych faktur bądź też braku zapłaty za wykonane prace w ustalonym terminie.

REKLAMA

2. Postępowanie polubowne – jest to pierwszy etap rzeczywistego ubiegania się przez wierzyciele o zwrot należnej sumy; działanie to opiera się na wysyłaniu monitów bądź też stosowane są inne formy wezwania do zapłaty; na tym etapie windykacji bardzo często dochodzi do podpisania ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, która opiera się na uznaniu swojego długu przez tego drugiego oraz zobowiązania się do jego spłaty w określonym w umowie terminie, najczęściej w ratach.

3. Postępowanie sądowe – przeprowadza się je wówczas, gdy dłużnik nie dokona spłaty zadłużenia w przewidzianym terminie pomimo monitów ze strony wierzyciela, a samo zobowiązanie nie uległo jeszcze przedawnieniu; celem postępowania sądowego jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

4. Postępowanie klauzulowe – odbywa się na wniosek złożony przez wierzyciela lub z urzędu; celem postępowania klauzulowego jest uzyskanie klauzuli wykonalności; orzeczenie sądu (wyrok, nakaz zapłaty) opatrzone w klauzulę wykonalności stanowią tytuł wykonawczy, stanowiący podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.

5. Postępowanie egzekucyjne – rozpoczyna się wraz ze złożeniem do komornika wniosku o wszczęcie egzekucji; celem tego postępowania jest egzekucja zadłużenia, objętego wnioskiem wierzyciela; wniosek o wszczęcie egzekucyjne powinno zawierać szczegółowy opis działań, które mają zostać podjęte przez komornika w celu egzekucji wierzytelności.

Zobacz także: Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Typy egzekucji komorniczej

REKLAMA

Najpowszechniejszą formą odzyskiwania należności jest egzekucja z rachunku bankowego. Skuteczna jest ona tylko wówczas, gdy dłużnik na swoim koncie bankowym posiada środki finansowe. Windykacja ta polega na tym, iż komornik kontaktuje się z bankiem, w którym konto posiada dłużnik i zawiadamia, iż zajmuje środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika. Egzekucja ta odnosi się zarówno do zasobów finansowych znajdujących się na koncie, a także do tych, które wpłyną na konto.

Bardzo popularną formą prowadzenia egzekucji jest egzekucja z wynagrodzenia za pracę. Komornik zawiadamia wówczas dłużnika, a także przedsiębiorstwo, w którym on pracuje, o zajęciu wynagrodzenia na poczet spłaty zobowiązania zaciągniętego wobec wierzyciela oraz polecenia przekazywania środków na poczet wierzytelności. W egzekucji z wynagrodzenia za pracę istotną rolę odgrywa typ umowy, na której pracuje nasz dłużnik. Inne rygory obowiązują dla egzekucji wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, inne dla umowy agencyjnej, dzieła czy zlecenia.

Bardzo często stosowaną formą egzekucji jest egzekucja z ruchomości lub też z nieruchomości należących do dłużnika. Egzekucja z ruchomości może dotyczyć samochodów, maszyn bądź też innych wartościowych ekonomicznie przedmiotów. Komornik zajmuje określoną ruchomość, a następnie szacuje jej wartość i wyznacza termin licytacji. W przypadku nieruchomości procedura trwa dłużej z uwagi na konieczność dokonania stosownego wpisu w księdze wieczystej, przeprowadzenia wyceny nieruchomości przez biegłego, przeprowadzenie licytacji.

Zobacz także: Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości obojga małżonków?

„Aby windykacja była skuteczna powinna być przeprowadzona możliwie jak najszybciej. Im starszy dług, tym trudniej go odzyskać. Nie bez znaczenia jest również to, kto jest dłużnikiem. Czy jest to osoba starsza czy młoda, pracująca czy bezrobotna. W przypadku osób młodych i pracujących szansa na odzyskanie długu lub też jego części jest większa niż w innym przypadku. Podobnie rzecz się ma z działającymi przedsiębiorcami.” – mówi Jarosław Panasiuk z Omega Kancelarie Prawne Sp. z o. o.

Przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy z innymi podmiotami, powinni przed zawarciem umowy podjąć kilka działań, które mogą ich uchronić przed późniejszymi nieprzyjemnościami związanymi z ubieganiem się o spłatę zadłużenia, przeprowadzając wywiad gospodarczy, ustanawiając odpowiednie zabezpieczenia wierzytelności w umowach czy też zbierając dane o kontrahencie w środowisku. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia interesów jest odpowiednia asekuracja, niż późniejsza windykacja.

Polecamy serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA